Ekonomski analitičar Vasilije Kostić za radio Antena M je kazao da Vlada ne mora nužno da prihvati zahtjve Fonda, koje naziva “socijalno napregnutim uslovima” :
» Prihvatanje tih uslova aranžmana predostrožnosti nije obavezujuće, Vlada može da odustane. Ali, elementi koji prate aranžman potvrđuju ono što se već duže zna – da aranžmani sa MMF-om definitivno lišavaju autonomije u vođenju politike i ispunjenje njihovih ciljeva je obavezno, ili skoro obavezno, sa vrlo naglašenom socijalnom dimenzijom. Tako da bi ispunjenje tih zadataka, odnosno takvog aranžmana uz smanjenje plata i penzija, bio vrlo socijalno napregnut uslov.»
Vlada, ističe Kostić, ne smije smetnuti s uma da MMF nije socijalno senzibilan.
«Upravo uslovljavanje aranžamana ispunjenjem teških socijalnih ciljeva ukazuje na to da je MMF institucija koja je socijalno neosjetljiva. Ono što je bitno razumjeti jeste da Fond ne radi protiv naših interesa, već radi za svoje interese.»
Podsjetimo, zahtjev Fonda Crnoj Gori nije nikakva novina. MMF je isto tražio od Grčke, Slovenije i Srbije, zbog velikog deficita budžeta tih država.