Ona je, gostujući u emisiji Fokus na Televiziji Crne Gore, rekla da je jasno profilisana uloga, ali i odgovornost sve tri grane vlasti, koja obavezuje na dijalog i razmjenu dobrih rješenja.
“Kako bi se došlo do reformi koje ne mogu biti ni brze, ni kratkog daha”, navela je Kordić.
Ona je kazala da od VK očekuje konkretnu preporuku o tome kako mogu određena unapređenja biti postignuta, a da se zadovolji suštinski cilj.
To je, kako je navela, bolja efikasnost u radu tužilaštva, što je suština reforme.
Kordić je podsjetila da je izvjestilac Evropskog parlamenta (EP) za Crnu Goru, Tonino Picula, bio jasan u izjavi da nema govora o takozvanoj klauzuli balansa.
“O tom mehanizmu nema ni govora”, kazala je Kordić, prenosi portal RTCG.
Ona je dodala da se ne može govoriti o tome da je dinamika pregovora loša.
“Možemo reći da treba da težimo boljoj dinamici u pregovorima, a suština je da imamo novi okvir, koji podvlači isto to da fokus mora biti na ključnim poglavljima”, rekla je Kordić.
Ona je navela da je ovo dobar momenat da se unaprijedi pregovaračka struktura.
“Imamo manji broj ministarstava sa različitim nadležnostima i moramo obezbijediti da za svako od 33 poglavlja imamo adekvatno praćenje te politike. Postupno treba graditi pregovaračku strukturu, i nadomjestiti one pozicije šefova radnih grupa za 33 poglavlja pregovora”, navela je Kordić.
Kako je kazala, u tom smislu je značajno i učešće civilnog sektora i akademske zajednice.
“Tu imamo dobru osnovu da pokažemo da je ovo proces cijelog društva”, navela je Kordić.
Ona je dodala da je već imala dobre razgovore sa predstavnicima civilnog društva i akademske zajednice.
“Unapređenje pregovaračke strukture podrazumijeva sve ove strukture”, kazala je Kordić.
Ona je kazala da je riječ o kompleksnom procesu.
“Nova Vlada je jasna u pogledu njenog vanjskopolitičkog prioriteta, a to je članstvo u Evropskoj uniji (EU), a ambijent je takav da iziskuje suštinske reforme vladavine prava, ali dobre sektorke politike, za šta mislim da već imamo dobre osnove”, navela je Kordić.
Ona je kazala i da je Crna Gora najnaprednija država regionu u procesu pristupnja EU, i da je veoma važno što se o Izvještaju o Crnoj Gori raspravlja u EP, jer ga čine, kako je navela, predstavnici građana EU.
Prema riječima Kordić, izvještaj sadrži niz pozitivnih poruka o posvećenosti Crne Gore, ali i otvaranju poglavlja.
Ona je podsjetila da su neke oblasti u kojima Evropa traži dodatne rezultate korupcije, borba sa organizovanim kriminalnom.
“Kao i značajan opseg aktivnosti kada su u pitanju temeljna prava u širem smislu, a posebno su to sloboda medija i sloboda izražavanja”, navela je Kordić.
Prema njenim riječima, potrebna je sinergija sve tri grane valsati, kako bi se ostvarile suštinske reforme u tim oblastima.
“Upravo je taj period nama značajan, da imamo 2021. kao godinu u kojoj ćemo uspjeti da ispunimo dodatna privremena mjerila”, kazala je Kordić.
Ona je navela da od EU dolaze poruke solidarnosti koje nijesu samo deklarativne, podsjećajući da je Crna Gora tokom prošle godine od EU dobila 53 miliona EUR pomoći.
Govoreći o Kovaks inicijativi, Kordić je rekla da se radi o složenom sistemu.
“Imajući u vidu da je distribucija vakcina i u samoj EU usporena, to je uticalo i na to da ovaj mehanizam ima odloženu implementaciju, ali suština je da on postoji i da će biti aktivan”, kazala je Kordić.
Ona je dodala da je legitimno da se bilateralnim pregovorima pokušavaju obezbijediti vakcine.