Politika

Za glasalo sedam poslanika, protiv bilo četvoro

Odbor konstatovao kako su izmjene zakona ustavne

Zakonodavni odbor razmatrao je danas izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi kojima je predviđeno odlaganje izbora na Cetinju, u Mojkovcu i Petnjici, te je na kraju, uz sedam glasova za i četiri protiv utvrdio kako su odredbe tog akta usklađene sa Ustavom i pravnim poretkom.

Odbor konstatovao kako su izmjene zakona ustavne Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Očekivano, za su glasali poslanici vladajuće većine, a protiv članovi Odbora iz opozicionih partija.

Ispred predlagača je govorio poslanik Demokrata Momo Koprivica, koji je kazao kako su izmjene u skladu sa preporukama evropskih partnera.

Opozicija: Pravno nasilje i protivustavan akt

Jovanka Laličić iz Demokratske partije socijalista kazala je kako je riječ o 'pravnom nasilju'.

"Očekivala sam da će Koprivica predložiti da se ova tačka skine sa dnevnog reda", kazala je ona, dodajući da nema valjanih razloga za donošenje zakona po hitnom postupku.

Andrija Popović iz Liberalne partije ocijenio je takođe kako je očekivao da će prijedlog akta biti povučen.

"Ne znam kakvog ovo smisla ima, vidimo da je on u ovakvom obliku protivustavan i protivzakonit", istakao je on.

Oglasila se zatim i Marta Šćepanović (DPS), koja je istakla kako se akt našao u proceduri tek pošto su završeni lokalni izbori u Nikšiću i Herceg Novom.

"Zakon je u proceduri od jula jer su očigledno željeli spriječiti predsjednika države da raspiše izbore u tri opštine, na šta ga obavezuju Ustav i zakon", ocijenila je Šćepanović.

Ona je podsjetila na preporuku Evropske komisije, koja je, kako je naglasila, saopštila - izbori u jednom danu da, ali da se do toga dođe konsenzusom.

Na to je odgovorio Koprivica, koji je rekao kako je u izvještaju EK govoreno o važnosti objedinjavanja izbora.

"Kome odgovara atmosfera tenzija, polarizacija, konflikata i sukoba? Onima koji žele da koncentrišu neke vanpravne mehanizme po tim opštinama. Vidjeli smo kako je poslaniku Šaranoviću repetiran pištolj u glavu i to od strane lica koje je kasnije osumnjičeno za pripremu ubistva. Zato je i sa evropskih adresa poslat podsticaj da se pristupi normativnoj reformi", rekao je on.

Poslanik Demokrata ustvrdio je i kako u Ustavu nema "nijednog slova" o produženju mandata lokalnih parlamenata.

"Ustav nema nijedno slovo o produženja mandata skupštine lokalne uprave, pa ga mi ovim predlogom ne kršemo. Skuština Crne Gore 2006. godine donijela istovjetnu odluku da se lokalni izbori održave sa parlamentarnim izrorima. Već smo ovo imali", dodao je on.

Laličić je na to odgovorila kako Koprivica govori nešto u šta ni sam ne vjeruje.

"Razumijem vas da vi danas morate da branite danas ono što je neodbranjivo. Čuli smo danas novo tumačenje retroaktivnosti zakona, biće to prilog pravnoj teoriji, ali ostavimo to. Pravni osnov za raspisivanje izbora stoji u čalnu 95 Ustavu, u Zakonu 13 Zakona o izboru poslanika i namjesnika i članu 37 Zakona o lokalnoj samoupravi", poručila je ona.

Koprivica je saopštio da je značajno što niko od političkih aktera ne spori objedinjavanje izbora.

"Ovim zakonom se ne uskraćuju bilo kakva prava bilo kome. Mi ne izbjegavamo Odbor za izbornu reformu, zna se ko ga je ranije bojkotovao", rekao je on.

Portal Analitika