Na temelju svestranog sagledavanja stanja i problema vezanih za odvijanje života građana i funkcionisanje vitalnih službi na tim prostorima, kao i svih rizika koji proizilaze iz takvog stanja, Koordinacioni tim je predložio Savjetu za bezbjednost i odbranu da se na cjelokupnoj teritoriji Crne Gore proglasi Vanredno stanje.
Takav predlog je uslijedio zbog očekivanja daljeg pogoršanja vremenskih prilika, posledica i mogućih problema, trenutnog nepovoljnog stanja na cijeloj teritoriji Crne Gore, što je prouzrokovalo prekid putnih pravaca, blokadu seoskih područja, pogoršanje elektroenergetskog snabdijevanja.
Takođe, Koordinacioni tim je predložio da se uvedu mjere koje podrazumijevaju vanredno stanje i zbog potrebe dopremanja hrane zavejanim seoskim domaćinstvima, hitne nabavke sredstava za distribuciju pomoći hrane, ljekova i ostalih potreba stanovništva (motorne sanke i sl.), neohodnosti zatvaranja saobraćajnica na državnom i lokalnom nivou, bezbjednosti građana, te potrebe uvođenja posebnog režima rada zdravstvenih i obrazovnih ustanova.
Koordinacioni tim je zaključio da se uveda zabrana posjeta bolnicama na teritoriji Crne Gore i Kliničkom centru, koja će važiti do daljeg.
Tim je zaključio da se moraju poštovati mjere u cilju smanjenja potrošnje električne energije zbog veoma složene situacije u elektroenergetskom sistemu, te da se sve opštine moraju pridržavati utvrđenog plana smanjenja potrošnje, odnosno svođenja javne rasvjete na minimum, maksimalne racionalizacije potrošnje državnih i opštinskih institucija, te da veliki potrošači smanje potrošnju za najmanje 20 % (KAP i Željezara).
Koordinacioni tim upućuje apel svim građanima Crne Gore da se uključe u čišćenje ispred svojih objekata, te sredstvima javnog informisanja da budu u funkciji sprovođenja ovih mjera.