Društvo

Kontejnersko naselje na Koniku u dva naredna mjeseca

Izvor



U požaru koji je izbio na Vrelima Ribničkim krajem jula izgorjelo je 29 baraka, a 150 porodica sa 800 članova je ostalo bez kuća a Kamp Konik 1 je uništen.

Iz Vlade su podsjetila da su u požaru uništeni kancelarija i magacin Crvenog krsta, omladinski klub, društveni centar u kojem su bila smještena dva odjeljenja dječjeg vrtića, terenska kancelarija Pravnog centra i kancelarija romskih nevladinih organizacija (NVO).

„Posle vrućina koje su bile veliki problem za stanovnike šatorskog naselja, Operativni tim Vlade za sanaciju posledica požara je svjestan da će veliki problem predstavljati i kiše i vjetar, o čemu svjedoče nedavna dešavanja u Kampu“, navodi se u saopštenju.

Rukovodilac Operativnog tima Željko Šofranac rekao je da je tim povodo održan sastanak tog tijela na kome je razgovarano o trenutnoj situaciji i planovima za naredni period.

„Jedan od zaključaka sastanka je da se pokuša naći moguće rješenje za dislokaciju najosjetljivijih stanovnika Kampa, djece i iznemoglih, na čemu će Tim raditi u narednim danima“, kazao je Šofranac.

On je podsjetio da su do sada obezbijeđene pomoći od vlada Sjedinjenih Američkih Država, Slovačke, Ujedinjenjih Arapskih Emirata, turskog Crvenog polumjeseca, „dok su i razni lokalni donatori stanovnicima Kampa uputili neku vrstu podrške“.

„Predstavnici Crvenog krsta i NVO HELP obavili su popis stanovnika Kampa po šatorima, dok su predstavnici UNHCR-a i Pravnog centra radili na prikupljanju informacija vezanih za situaciju sa dokumentacijom. Na rješavanju tih problema intenzivno rade predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova“, rekao je Šofranac.

On je ocijenio da su stvoreni preduslovi za nastavak redovnih aktivnosti.

„Menadžment tim Crvenog krsta organizovao je vrtić i predškolsko za djecu iz kampova Konik, dok su za adolescente obezbijeđeni kursevi za opismenjavanje, a za žene Porodični centar“, dodao je Šofranac.
On je kazao da je na osnovu procjene stanja na terenu, Operativni tim utvrdio da je najbolje prelazno rješenje za smještaj stanovnika iz Kampa Konik 1 nabavka kontejnera.

„Sa tim ciljem je Vlada formirala Radnu grupu i obezbijedila sredstva za nabavku i postavljanje kontejnera. Odabran je najbolji izvođač. U toku je izrada projekta za pripremu terena na kome će biti postavljeno kontejnersko naselje, a na tim poslovima je angažovana Direkcija za javne radove“, rekao je Šofranac.

Prema njegovim riječima, pružanje zdravstvenih usluga od prošle sedmice olakšano postavljanjem dva ambulantska kontejnera u Kampu Konik 1, koje je donirala američka Vlada.

Šofranac je naveo da je do sada postavljeno 155 šatora, i da je za sve ugrožene porodice obezbijeđen smještaj.

„Manji broj djece je smješten u Dom za nezbrinutu djecu u Bijeloj, a jedan broj starijih lica u Dom za stare u Bijelom Polju, uz angažman Centra za socijalni rad i Ministarstva rada i socijalnog staranja“, rekao je on.

Šofranac je dodao da je Glavni grad je, uz podršku UNHCR-a, od prvog dana obezbijedio hranu za ugrožene porodice.

„Nakon toga je mjesec dana organizacija HELP, uz finansijsku podršku Ambasade Njemačke u Crnoj Gori, preuzela odgovornost za obezbjeđivanje ishrane, kada je uveden i jedan topli obrok dnevno. Stanovnici Kampa i ovih dana dobijaju tople obroke, koje im je omogućilo Ministarstvo rada i socijalnog staranja“, rekao je on.

Šofranac je podsjetio da su stanovnicima Kampa više navrata distribuirani higijenski artikli, a stanovnici šatorskog naselja dobili i ćebad, dušeke, kanistere za vodu, kuhinjske setove, odjeću, koje su obezbijedile agencije Ujedinjenih nacija, Crveni krst, ambasade i drugi donatori.

„Pomoć u hrani je više puta podijeljena i za stanovnike sektora A, B, C (njih oko 350), kojima u požaru nisu izgorjele barake, a koji, zbog izbijanja požara, nijesu imali električnu energiju, iz sigurnosnih razloga“, zaključio je on.

Portal Analitika