On je na konferenciji Nacionalnog koordinaciong tijela za zarazne bolesti (NKT) ponovio da kada bi se svi pridržavali onoga što je propisano, postigli smo cilj - smanjenje broja oboljelih.
Begić je istakao da bi potpuno zatvaranje dovelo do naglog pada novozaraženih, dodajući da ako želimo da usporimo broj novooboljelih, onda mjere moraju da budu čvršće.
“Na taj način bi postigli brzi pad inficiranih i brzo rasterećenje zdravstvenih radnika, kako bi svi malo opuštenije dočekali novogodišnje praznike. Ovo što se sad dešava ne pogoduje nikom, pa ni ugostiteljima”, naglasio je Begić.
Begić: Davko smo zakasnili sa mjerama- On je rekao da smo davno zakasnili sa pooštravanjem mjera.
“Pokušavalo se naći optimalno rješenje koje će omogućiti da živimo svoje živote sa maskom. Očigledno nijesmo bili u stanju to da shvatimo i sada imamo to što imamo”, rekao je Begić.
Direktor Opšte bolnice Nikšić Ilija Ašanin kazao je da je do sada u Opštoj bolnici Nikšić bilo hospitalizovano 754 pacijenta sa teškom kliničkom slikom, a da se trenutno na bolničkom liječenju nalaze 74 pacijenta.
U Nikšiću devet medicinara kovid pozitivno: “13 pacijenata je životno ugrožena, i nalaze se na jedinici Intenzivnog liječenja”, rekao je Ašanin na konferenciji Nacionalnog koordinaciong tijela za zarazne bolesti (NKT).
On je kazao da je zaraženo i devet medicinskih radnika.
Ašanin: Hospitalizovano 333 pacijenata sa koronavirusom
Postoji mogućnost za proširenje bolničkih kapaciteta na preko 100 kreveta, ali se nada da do tog scenarija neće doći.
On je rekao da se u KCCG se nalazi 79 pacijenata sa koroanvirusom, u Baru 44 pacijenta, u Beranama 32 pacijenta, u Brezoviku 34, u Pljevljima 20, Bijelom Polju 23, u Kotoru 11, Cetinju 9, Kodri 10.
Koronavirusom zaraženo 908 djece: Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje Senad Begić kazao je da je do sada koronavirusom bilo zaraženo 908 djece starosti od nula do devet godina
“Najmađi ne dominiraju u ukupnom broju oboljelih, 3,39 odsto je onih od nula do devet godina”, kazao je Begić.
Održan sastanak sa ugostiteljima: Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje Senad Begić kazao je da su juče imali sastaank sa ugostiteljima i da je bio konstruktivan.
“Postigli smo apsloutnusaglasnost što se tiče sprovođenja dodatnih mjera. Saglasnost je postignuta i kada su prioriteti u pitanju, a to je očuvanje zdravlja”, rekao je Begić.
On je ponovio da kada bi se svi pridržavali onoga što je propisano, postigli smo cilj - smanjenje broja oboljelih.
Prema njegovim riječima, svi modeli i mjere su stvar kompormisa.
“Magične formule nema. Nema tog modela koji se može prepisati od A do Š. Generalno postoje mjere koje se svuda primjenjuju - distanca, pranje ruku i maska. Siguran sam da nijedna država nije imala kršenje mjera u ovoj mjeri i okupljanje”, rekao je Begić.
Ukidanje međugradskog saobraćaja: Mjera ukidanja međugradskog saobraćaja je uvedena, navodi Begić, da bi se ljudi odvratili od kretanja vikendom.
“Neke mjere su uvedene ne da bi se eliminisala neka ponašanja, nego da bi se suzbila na najmanju mjeru”, poručio je Begić.
“Ne znam ko se to liječi po šumama”: Ašanin je rekao da nema informaciju da je bilo kome uskraćena medicinska usluga i pomoć, osim onoga što su preporuke Kriznog medicinskog štaba.
“Radimo hitne hirurške intervencije, hitni pregledi se svi rade. Do prije 10-12 dana smo radili i redovne dijagnostičke procedure. Što se tiče smještaja - apsolutno nijesmo imali problem kojim bi se ugrozilo zdravlje pacijenata. Ne znam ko se to liječi po šumama, ja takvu informaciju nemam”, naveo je Ašanin.
Ašanin je rekao da je zdravstveni sistem pokazao punu potentnost.
“Moguće da to neko ne vidi na pravi način, ili ne želi da vidi. To su činjenice izrečeni od onih koji su više od 20 godina u praksi”, dodao je on.
On je rekao da uvijek može biti bolje, ali poručuje da je zdravstveni sistem veoma dobro odreagovao na pandemiju.
“Sve da se desi da u datom momentu nemamo smještajnih kapaciteta, imamo modaliteta da se on proširi. Problem je što ne vidim dobru namjeru da se pridržavamo preventive”, rekao je Ašanin.
Na pitanje kako komentariše to da za 30 godina vladavine DPS-a nije otvorena nijedna bolnica, Ašanin je rekao da smatra da Crnoj Gori nijesu potrebne nove zdravstvene ustanove.
“Ali treba napraviti nove bolnice na mjestu gdje su postojeće, tj. modernizovati ih. U planu su i rekonstrukcije i renoviranje, ali ponavljam da je zdravstveni sistem što se tiče kadra, opreme, koncipiran tako da podržava potrebe populacije za koju je namijenjen”, poručio je Ašanin.