Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Konatar: Pokrenućemo inicijativu za raspisivanje referenduma u vezi eksploatacije nafte i gasa u CG

Poslanik URA-e saopštio da taj pokret neće podržati nijedan projekat koji će ugroziti prirodu

Konatar: Pokrenućemo inicijativu za raspisivanje referenduma u vezi eksploatacije nafte i gasa u CG

Poslanik URA-e, Miloš Konatar, najavio je danas da će taj pokret pokrenuti inicijativu za raspisivanje referenduma u vezi eksploatacije nafte i gasa u Crnoj Gori.

Konatar: Pokrenućemo inicijativu za raspisivanje referenduma u vezi eksploatacije nafte i gasa u CG Foto: Foto: Portal Analitika
L. Đ.
L. Đ.Autor
Portal AnalitikaIzvor

- URA je partija zelenih i zalaže se za ekološku Crnu Goru. Ne možemo podržati nijedan projekat koji će ugroziti prirodu i životnu sredinu. U nadležnosti je Skupštine da raspisuje referendum  - rekao je on na pres-konferenciji u parlamentu.

Podsjetimo, prvo istražno bušenje u potrazi za naftom u crnogorskom podmorju, ako sve bude teklo po planu, treba da počne za nedjelju dana, odnosno 25. marta.

Konatar je naveo da će URA uskoro krenuti u akciju prikupljanja potpisa za održavanje referenduma o ovom pitanju.

- Mi ćemo podržati inicijativu i podnijeti je Vladi Grne Gore. Mi Crnu Goru moramo graditi kao ekološku državu. Pozivam sve prijatelje, ekološke aktiviste, NVO, da zajedno učestvujemo u ovoj akciji i da se zajedno izborimo za referendum o eksploataciji nafte i gasa u Crnoj Gori - poručio je poslanik URA-a.

On je kazao da je, nakon što su crnogorsko društvo i aktivisti zajedno branili Sinjajevinu, došao i red da se brani naše more.

- Da li je iko pitao građane da li žele vojnu bazu na Sinjajevini, da li žele da im se potapaju rijeke, da najljepši dijelovi crnogorske obale budu dati tajkunima i da se privatizuju? Da smo ih pitali, siguran sam da ne bi pristali na to, a siguran sam i da će sad odbraniti more na najdemokratskiji mogući način. Što građani odluče, to treba da se poštuje - podvukao je Konatar.

Poslanica URA-e, Božena Jelušić, ocijenila je da se pitanje eksploatacije nafte i gasa u trenutnim uslovima pokazalo kao potencijalna mogućnost za Crnu Goru. Međutim, dodaje da niko nema pravo da sam određuje ekonomsku budućnost države, niti da govori kako će se ona graditi.

- Ovo pitanje će izazvati velike podjele i bitno je da se ovdje čuje struka - istakla je Jelušić.

Ona smatra da ne bi trebalo da zamišljamo da smo šeici na plaži.

- Područje Jadrana je jako specifično i seizmički rizično. Moraju se uraditi studije. Nijesmo razmišljali da će doći do pandemije, pa evo što se desilo. Moramo sve ispitati kako ne bi došlo do ekološke havarije i kako Crna Gora ne bi izgubila sve što ima. Tu analizu treba izložiti građanima. Ovu odluku koja će nam predočiti da li će Crna Gora snažno napredovati ili će se pogoršati stanje, treba donijeti slušajući struku - kazala je Jelušić, dodajući da moramo imati procjenu rizika eksploatacije nafte kako na ekološkom, tako i na ekonomsko-razvojnom planu.

Portal Analitika