Abiznis

ANALIZA

Ko će platiti ratu od 1,8 miliona za "embraer"

Vlada mnogo toga radi naopako. Prvo su krenuli u proces zaduživanja države za 890 miliona eura i potpisivanje ugovora sa agentima, a tek nakon toga u konstituisanje Vlade. I pri tome ne donose odluku o zaduživanju.

Ko će platiti ratu od 1,8 miliona za "embraer" Foto: Foto: Screenshot/YouTube
PobjedaIzvor

U slučaju Montenegro erlajnza donose odluku o osnivanju nove kompanije, ali je ne osnivaju. I umjesto da iskoriste već postojeće iskustvo iz 2008, oni počinju od nule.

Crna Gora je u 2021. godinu ušla sa dvije avio-kompanije, od kojih nijedna ne leti. Pravno još postojećem Montenegro erlajnzu je poslovanje onemogućio ministar za kapitalne projekte Mladen Bojanić 20 dana nakon što je stupio na tu dužnost najavom da se ta firma gasi. I firmom ,,tomontenegro“ koja trenutno postoji samo u Službenom listu broj 129 od 30. decembra 2020.

– Morali smo brzo da reagujemo da bi spasili maksimum iz MA ali ime, logo, dizajn itd. podložni su promjeni i molimo sve ljude kojima je ova priča na srcu da pošalju prijedloge na: 2montenegro@ gov.me – tvitnuo je ministar finansija Milojko Spajić 1. januara.

FIRME - NEMA

To što je Vlada donijela odluku o osnivanju ,,tomontenegra“ i otvorila prolazni račun kod Erste banke sa četiri miliona eura, ne znači da je firma zaista i osnovana. A njeno osnivanje je bitno, ako zaista hoće da bilo šta spasu od Montenegro erlajnza. Na primjer, jedan ,,embraer“, za kojeg uskoro stiže jedna od dvije polugodišnje rate po 1,8 miliona dolara. MA je taj avion uzeo na finansijski lizing 2010. kod brazilske BNDS banke i ove godine je trebalo da pređe u vlasništvo kompanije. Kako bi taj avion ostao u Crnoj Gori, neophodno je da neko (Vlada ili nova firma na koju bi trebalo prenijeti sva prava MA) plati tu ratu.

MA ne može, jer mu je Poreska uprava 25. decembra sa računa skinula svih 3,2 miliona eura, pa su u subotu 26. decembra prizemljili flotu. Putnicima su ostali dužni 300 hiljada eura za karte i još niko iz Vlade nije tvitnuo kako će im taj novac nadomjestiti. Ili odgonetnuo: što je sa ugovorom MA o operativnom lizingu kod GECAS-a za još tri ,,embraera“; što sa slotovima MA, odnosno dozvolama da avioni slijeću i uzlijeću sa niza aerodroma?

STARO ZA NOVO

Osnivanje nove nacionalne avio-kompanije za Crnu Goru ne bi bilo ništa novo. Kroz to smo već prošli 2008. godine, kad je obrisan Montenegro erlajnz d.o.o. i osnovan Montenegro erlajnz a.d. koji je naslijedio sve ugovore i benefite, a prethodniku ostavio dugove. Ova vlada, međutim, sve radi naopako.

Prvo su krenuli u proces zaduživanja države za 890 miliona eura i potpisivanje ugovora sa agentima, a tek nakon toga u konstituisanje Vlade. I pri tome ne donose odluku o zaduživanju. U slučaju MA donose odluku o osnivanju nove kompanije, ali je ne osnivaju. I umjesto da iskoriste već postojeće iskustvo, oni počinju od nule sa ,,tomontenegrom“, obavezuju se da će tokom ove godine uplatiti 30 miliona eura osnivačkog kapitala. Istovremeno, znatno proširuju osnovnu djelatnost društva, koja sada osim prevoz putnika na redovnim linijama i čarter letova, treba da trguje naftnim derivatima, ugljem i drvima, hemijskim proizvodima; mašinama i opremom i svakom drugom robom; prevozom tereta, skladištenjem; poštanskim aktivnostima, ugostiteljstvom, u restoranima i na tezgama, dostavom, pripremanjem i posluživanjem hrane, iznajmljivanjem vlastitih ili iznajmljenih nekretnina, lizingom automobila i motora, lizingom opreme za vazdušni transport, te da budu putnicka agencija i turoperator.

Odluka o gašenju MA izazvala je ogorčenje u jednom i oduševljenje u drugom dijelu domaće javnosti. Nastojeći da bude objektivan, Dejan Milovać iz Mansa je Radio Slobodnoj Evropi kazao da je ta odluka „iako javnost nema sve informacije, vjerovatno bila iznuđena, imajući u vidu ono što smo svjedočili unazad deset ili 15 godina kada je MA upao u dubioze i kada su se dugovi prema državi i drugim dobavljačima samo gomilali, a da bukvalno od kad postoji MA nikad nijesmo imali jasnu odgovornost za sve ono što se dešavalo“.

Vazduhoplovni analitičar Alen Šćuric je bez rukavica ocijenio odluku notornim nonsensom, tvrdeći da ne stoje argumenti nove vlade da im EU zabranjuje da restrukturiraju kompaniju.

– Nije mi jasno zašto će se potrošiti 120 miliona za likvidaciju stare i osnivanje nove kompanije, ako je to više nego dovoljno da se MA restrukturira, da se zadrži tržišni kontinuitet, ugovori i svi zaposlenici. To ne samo da je nonsens, nego pokazuje da je nova vlast neiskusna i voljna promijeniti cijeli svijet preko noći, a zapravo radi elementarne pogreške koja ce Crnu Goru dovesti na rub bankrota – smatra Šćuric.

"2montenegro" u Škaljarima b.b.

Iako niko ne zna šta znaci naziv ,,tomontenegro“, dobar dio javnosti pretpostavlja da se radi o engleskoj kovanici ,,2montenegro“ (tumontenegro, u slobodnom prevodu – za, prema Crnoj Gori), pogotovu što je ministar Spajić pozvao dizajnere da svoje prijedloge za logo dostavljaju na mail 2montenegro@gov.me. Zanimljivo, u Crnoj Gori već postoji kompanija 2Montenegro na - adresi Škaljari b.b. Kotor. Vlasnica tog turoperatora je Marina Vujović–Valuyskaya.

Portal Analitika