Politika

Poslanik DF-a predstavio Nacrt izvještaja Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope

Knežević: SE potvrdio da je „stavljanje u pritvor“ mene i Medojevića bilo protivustavno

Poslanik i jedan od lidera Demokratskog fronta (DF), Milan Knežević, kazao je danas da je preliminarni Nacrt izvještaja Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope (SE) o Crnoj Gori, potvrdio da je odluka o „stavljanju u pritvor“ njega i njegovog kolege iz DF-a, Nebojše Medojevića, krajem 2018. godine, bez ukidanja imuniteta, bila protivustavan i protivzakonit čin za koji niko nije odgovarao.

Knežević: SE potvrdio da je „stavljanje u pritvor“ mene i Medojevića bilo protivustavno Foto: Foto: Screenshot
Portal AnalitikaIzvor

Knežević kaže da je izvjestilac SE u pomenutom nacrtu konstatovao da je slučaj „državni udar“ bio montiran politički proces, da ga naziva takozvanim, te da je svjedok saradnik u tom procesu, Saša Sinđelić, lagao na sudu.

„Ovo još jednom potvrđuje da je DF prije desetak dana bio u pravu kad je obavijestio javnost da je od određenih organa iz pravosuđa Srbije stigao dokument na adresu glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, koji u potpunosti obara presudu za ʼdržavni udarʼ i oslobađa sve crnogorske i srpske državljanje iz tog procesa. Očigledno da je sličan dokument stigao i u određene strukture Parlamentarne skupštine SE. Pozivam Katnića da objavi taj dokument“, rekao je Knežević na konferenciji za medije.

Poslanik DF-a je naveo da se u nacrtu izvještaja pominje i afera „koverat“.

„Vidjeli ste da je podignuta optužnica od strane Specijalnog državnog tužilaštva, ali ne protiv Mila Đukanovića kao predsjednika Demokratske partije socijalista, niti protiv Miga Stijepovića kao organizatora kriminalne grupe, nego je podignuta protiv Duška Kneževića, zaposlenih u njegovoj banci i, na kraju, Stijepovića koji je označen samo kao član kriminalne grupe, iako je čitava Crna Gora vidjela i čula na snimku da mu je Knežević dao 97.500 za Đukanovića“, naveo je Knežević, i dodao da u dokumentu stoji da je afera „koverat“ imala posljedice po Vrhovno državno tužilaštvo (VDT).

U nacrtu SE je, prema njegovim riječima, pomenut i sporni Zakon o slobodi vjeroispovijesti.

Navodi se, kaže on, da su vlasti uvjeravale Venecijansku komisiju da prenos imovine neće u principu uticati na upotrebu imovine koju koristi vjerska zajednica, već bi se ove odredbe primjenjivale samo na kulturno nasljeđe.

„ʼCrnogorska pravoslavna crkva registrovana je kao NVO od 2001. godine i nije kanonski priznata od drugih istočnih pravoslavnih crkava. Zaista je vrlo moguće da su odredbe zakona uvedene u cilju razvoja nacionalne crkve koja se razlikuje od Srpske pravoslavne crkve, jer se ista smatra bliskom srpskim vlastimaʼ“, citirao je Knežević navode nacrta.

Izvještaj se, prema riječima poslanika DF-a, bavi i pitanjem napada na novinare. U njemu, kaže Knežević, piše da je VDT čekalo devet mjeseci prije nego što je odgovorilo na ponovljeni zahtjev Komisije za praćenje napada na novinare, da dostavi dokumenta u slučaju napada na novinarku Oliveru Lakić. To je, citira Knežević, „bio presedan vrijedan osude“.

„ʼUkoliko pohvalimo napore policije da liše slobode počinioce i osumnjičene za napade na novinare, izažavamo žaljenje što se oni koji stoje iza napada ne pronađu uvijek, a u tipičnom slučaju Duška Jovanovića urednika Dana. Takođe, izražavamo žaljenje što istraživački novinari još uvijek mogu biti podvrgnuti pokušajima zastrašivanja, kao što je slučaj sa Gojkom Raičevićem, urednikom portala IN4S, koga je fizički napala, a onda mu i prijetila policija tokom tokom izvještavanja sa protesta opozicije 2015. godineʼ“, pročitao je Knežević navode iz dokumenta SE.

Poslanik DF-a rekao je na kraju da su nacrt dobili svi organi državne uprave i da on podupire stavove njegovog političkog saveza o svim društveno-političkim temama koje potresaju Crnu Goru posljednjh godina.

Portal Analitika