Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Knežević: Protiv Milića pokrenuta procedura za stavljanje na crnu listu Hrvatske nakon njegovog obraćanja u Skupštini GG

Knežević: Protiv Milića pokrenuta procedura za stavljanje na crnu listu Hrvatske nakon njegovog obraćanja u Skupštini GG

Knežević je pitao premijera Milojka Spajića i gradonačelnika Sašu Mujovića da li su ovu akciju izveli u sadejstvu sa hrvatskim obavještajnim službama i sa hrvatskim ambasadorom Veselkom Grubišićem

Knežević: Protiv Milića pokrenuta procedura za stavljanje na crnu listu Hrvatske nakon njegovog obraćanja u Skupštini GG Foto: TVE/ Printscreen
Portal TVEIzvor

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević saopštio je na današnjoj pres konferenciji da je protiv odbornika te partije Ranka Milića pokrenuta procedura za stavljanje na crnu listu nakon njegovog obraćanja u Skupštini Glavnog grada.

Prema informacija DNP-a, a kako je kazao Knežević, "taj postupak je ekspresno završen i u toj akciji je aktivno učestvovao i imao ulogu ambasador Hrvatske u Crnoj Gori Veselko Grubišić, zajedno sa predstavnicima Ministarstva vanjskih poslova (MVP) i djelovima naše Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB).

„Nakon sjednice u Skupštini Glavnog grada, poslije diskusije odbornika Demokratske narodne partije (DNP) Ranka Milića, u kojoj je govorio o svom učešću u odbrani Ustava i zakona Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, pokrenuta je procedura za njegovo stavljanje na crnu listu... Dakle, Hrvatska je, zbog slobode govora i jasnog stava Ranka Milića, odbornika DNP-a, da je 1991. i 1992. godine branio teritorijalni integritet i suverenitet SFRJ, kao i hiljade Crnogoraca, njega stavila na crnu listu i otpočela određenu institucionalnu kampanju. To najbolje govori kakva je bila namjera prema DNP-u i prema činjenici da smo u četvrtak zaustavili prinudnu upravu i na taj način spriječili da 300 miliona sredstava građana Podgorice bude neograničeno i bez kontrole trošeno od strane bivšeg gradonačelnika Saše Mujovića“, dodao je Knežević. 

Knežević je pitao premijera Milojka Spajića i gradonačelnika Sašu Mujovića da li su oni ovu akciju stavljanja Ranka Milića na crnu listu izveli u sadejstvu sa hrvatskim obavještajnim službama i sa hrvatskim ambasadorom Veselkom Grubišićem.

„Da li je ovo nastavak onih osam uslova Andreja Plenkovića koje je saopštio u Tivtu i da li je ovo još jedan od dokaza da je Crna Gora obična hrvatska provincija u kojoj hrvatski ambasador i hrvatsko državno rukovodstvo mogu da rade šta god požele“, navodi Knežević. 

On je pružio podršku Miliću, te pozvao na protjerivanje hrvatskog ambasadora iz naše države. 

„Ovom prilikom želim da pružim podršku ne samo Ranku Miliću, nego svim učesnicima odbrane SFRJ u ratu 1991. i 1992. godine, koji su na poziv Mila Đukanovića otišli da brane granice Jugoslavije i koji su, na osnovu njegovih izjava, u stvari samo ispunjavali zakletvu koju su dali državi i otadžbini. Smatram da je došlo vrijeme da Crna Gora hrvatskog ambasadora proglasi za personu non grata i da ga, koliko danas, protjera iz naše države“, poručio je Knežević.

Knežević dalje ističe da "ambasadorovo miješanje u unutrašnje poslove Crne Gore, stavljanje još desetina državljana Crne Gore, vjerovatno i raspisivanje crvenih Interpolovih potjernica u sadejstvu sa ANB-om, predstavlja grubo kršenje Bečke konvencije o diplomatskim odnosima. 

„Da je ovo uradio srpski ambasador, odmah bi bio sankcionisan, međutim hrvatskom ambasadoru je dozvoljeno da se ponaša kao šejk u Crnoj Gori – dozvoljeno mu je da prati govore u Skupštini Glavnog grada i da na osnovu toga utiče na stavljanje ljudi na crnu listu. Zato ja pozivam Spajića i Mujovića da se izjasne i kažu da li su zajedno sa hrvatskim službama i ambasadorom, u znak osvete što je DNP zaustavio prinudnu upravu, dali saglasnost da Ranko Milić bude stavljen na crnu listu ili da je taj proces u toku. Upozoravamo sve one koji misle da mogu da nas zastraše da nećemo stupiti ni korak nazad“, kazao je Knežević.

Portal Analitika