Podsjećajući da je saradnja Crne Gore i Italije u oblasti zaštite životne sredine uspostavljena Memorandumom o saradnji u novembru 2004. godine, ona dodaje da će međudržavni sporazum o saradnji dvije zemlje u ovoj oblasti potpisati Predrag Sekulić, ministar održivog razvoja i turizma Crne Gore i Korado Klini, ministar zaštite životne sredine, kopna i mora Italije.
U okviru ovog Sporazuma, ističe Knežević, posebno je značajna realizacija projekta izgradnje Eko-efikasne zgrade za potrebe Ministarstva održivog razvoja i turizma.
- Nakon uspješno završene izrade savremenog projektnog rješenja kojim se definiše primjena velikog broja inovativnih i savremenih tehnologija u dizajnu enterijera i eksterijera, i tendera za izbor izvođača radova, otpočinje izgradnja Eko-efikasne zgrade vrijedne približno 13 miliona eura. Polaganje kamena temeljca 12. novembra označiće početak radova na izgradnji objekta čiji je završetak planiran 2014. godine.
Kako nam je precizirala savjetnik ministra, crnogorske strane će u prvoj fazi izgradnje učestvovati 43,81 odsto, dok je učešće italijanske strane 56,19 odsto vrijednosti planiranih sredstava. Uslijediće izvođenje radova ekološkog dizajna, koji će u potpunosti biti finansiran kroz donaciju naših susjeda s druge obale Jadrana.- Izgradnjom Eko-efikasne zgrade Crna Gora će biti među prvim državama u Evropi čija administracija u oblasti zaštite životne sredine djeluje u ekološkim uslovima, primjenom međunarodnih standarda, tehnika i prakse. Projekat je izradio biro Favero&Milan iz Venecije uz lokalnu podršku Studija Synthesis iz Podgorice – kaže Knežević.
Kako je planirano, budući objekat Ministarstva održivog razvoja i turizma i Studijske jedinice za ekologiju Univerziteta Crne Gore imaće bruto površinu od 10.023,59 kvadratnih metara i imaće četiri nivoa: podrum, prizemlje i dva sprata, a nalaziće se u okviru Univerzitetskog centra u Podgorici.
- Projektno rješenje se zasniva na primjeni inovativnih rješenja i pristupa izgradnje ekološki efikasnih objekata. Bioklimatska strategija arhitektonskog rješenje ima za cilj izgradnju zgrade koja će se integrisati sa lokalnom mikroklimom, kako bi ispunila uslove za energetsku uštedu i smanjenje emisije ugljendioksida. Primijenjeni pojektantski izbor podrazumijeva pasivni ekološki dizajn, efikasno upravljanje energijom i njeno dobijanje iz obnovljivih izvora, kao i racionalnu potrošnju vode. Ekološka arhitektura je trend u svijetu, a u našem regionu prepoznat je značaj ovog vida gradnje. Stoga se izgradnjom Eko-efikasne zgrade zapravo podstavljaju standardi u oblasti održive i ekološke građe u Crnoj Gori – kaže savjetnik ministra za Portal Analitika.
Osam godina uspješne saradnje: Knežević kaže da italijansko Ministarstvo i stručne institucije već osam godina pružaju izuzetno značajnu podršku Crnoj Gori u razvoju administrativnih, tehničkih i upravljačkih kapaciteta, koja podrazumijeva preuzimanje i uspješnu integraciju inovativnih znanja i upravljačkih mehanizama. Akcenat je, dodaje, na podršci ratifikacije Kjoto protokola i primjeni Okvirne konvencije UN-a o klimatskim promjenama, naročito realizacija projekata mehanizma čistog razvoja. Takođe kaže da je italijanska strana u proteklom periodu pomogla izradu i implementaciju Nacionalne strategije održivog razvoja Crne Gore realizacijom niza inicijativa i projekata, kao što su održivi transport u Perastu, Master planovi za razvoj održivog turizma u Kolašinu i na Žabljaku, i zaštita i valorizacija potencijala morskih ekosistema.
- U aktivnom portfoliju bilateralne saradnje dvije države nalaze se projekti kojim se pruža pomoć u primjeni sofisticiranih i naprednih pristupa: modeliranje i predviđanje uticaja antropogenih i prirodnih pritisaka, posebno izraženih u područjima intenziviranog razvoja na obali ili posebno vrijednim područjima prirode. U toku je izrada Master plana za monitoring stanja obalnog područja i drugi dio projekta ADRICOSM, koji se baviti daljom nadogradnjom nacionalnog sistema praćenja i unaprjeđivanja stanja obalnog područja i morskog ekosistema – pojašnjava Knežević i dodaje da su već uspješno realizovni projekti održivog turizma na području Žabljaka i Tivta.