Zdravlje

KCCG

Klinika za onkologiju i radioterapiju prerasla u Institut za onkologiju

Doskorašnja Klinika za onkologiju i radioteapiju Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), zahvaljujući naučnim, kliničkim i obrazovnim dostignućima, odlukom Ministarstva zdravlja, preimenovana je u Institut za onkologiju.

dr Vladimir Todorović, direktor Instituta za onkologiju KCCG Foto: KCCG
dr Vladimir Todorović, direktor Instituta za onkologiju KCCG
Portal AnalitikaIzvor

- Sa zadovoljstvom možemo da objavimo ispred Kliničkog centra Crene Gore da jedna od naših organizacionih jedinica, do sada Klinika za onkologiju i radioterapiju, prerasla u Institut za onkologiju. To je veoma veliki iskorak za KCCG i naravno za Institut. Ja čestitam prof. dr Todoroviću i njegovom timu za ogromne uspjehe koje su postigli prethodnih godina da bi smo došli do ovog trenutka da danas imamo Institut - kazao je dr Jevto Eraković, direktor KCCG-a.

On je podsjetio da je u prethodne dvije godine nabavljena zaista vrijedna oprema, u prvom redu, dva najsavremenija linearna akceleratora i pacijentima obezbijeđena najsavremenija onkološka terapija.

- Danas Institut za onkologiju predstavlja organizacionu jedinicu koja može da parira bilo kojoj sličnoj u ovom dijelu Evrope, što se uklapa u planove KCCG koje smo postavili, a to je da postanemo regionalni centar. Očekujemo da upravo Institut za onkologiju bude prvi segment KCCG koji će ponuditi ove usluge svim pacijentima iz regiona. Naravno tu se ne zaustavljamo, imamo jasnu viziju razvoja Instituta za onkologiju i u narednom periodu. Zajedno sa Ministarstvom nauke i Agencijom za atomsku energiju iz Beča kandidovali smo projekat nabavke novog PET CT uređaja sa ciklotonom, tako da očekujemo pozitivne reakcije i pozitivne odgovore, tako da bi smo mogli da našim pacijentima u nekoj skorijoj budućnosti ponudimo i taj segment dijagnostike i terapije - najavio je Eraković, ističući da Crna Gora može biti ponosna i na KCCG i na Institut za onkologiju.

Direktor Instituta za onkologiju prof. dr Vladimir Todorović je podsjetio da je istorija onkologije u Crnoj Gori je veoma duga i da je šesdesetih godina osnovan centar za liječenje malignih oboljenja, gdje je bilo nekoliko veoma značajnih doktora kao što su dr Martinović, dr Ivović, dr Saveljić, dr Stijović i drugi koji su doprinijeli početku liječenja pacijenata od malignih oboljenja u Crnoj Gori.

- Prvi linearni akcelerator Varijan instaliran je 1997. godine u staroj zgradi Klinike za onkologiju, a 2000. godine kada je Kliničko bolnički centar prerastao u Klinički centar Crne Gore osnovana je Klinika za onkologiju i radioterapiju. Otvaranjem nove Klinike otvorile su se nove mogućnosti tako da nekoliko godina kasnije se osnovao Centar za istraživanje kancera koji ima svoj eksperimentalni dio i translataciona istraživanja (prenos laboratorijskih rezultata u kliničku efikasnost), to su klinička istraživanja koje traže naučni sektor, odnosno, to je jedan dio Instituta koji je neophodan da preraste Klinika u Institut. Naravno planiramo i laboratoriju za onko-genetska istraživanja koja će doprinijeti boljem liječenju pacijenata. Sada imamo tri linearna akceleratora, tako da smo obezbijedili, ne samo našim pacijentima, najbolje moguće liječenje, jer smatramo da će dolaziti i pacijenti iz regiona da se liječe na naš Institut. Što se tiče medikalne onkologije imamo najsavremenije ljekove koji se danas tretiraju u svijetu, tako da praktično u regionu imamo jednu od najboljih lista i možemo da tretiramo pacijente po evropskim protokolima što je veoma značajno - rekao je Todorović.

On je dodao da dio Instituta čini i nuklearna medicina, Centar za nuklearnu medicinu, koji će u narednom periodu biti usavršen.

- Znači, osim zdravstvenog sektora imamo naučni sektor i obrazovni sektor, jer mi učestvujemo u edukaciji kako na dodiplomskim tako i na post diplomskim studijama, znači na različitim fakultetima, tako da kada se sve to sklopi dobili smo podršku od strane upravnog odbora KCCG i prije od prilike mjesec dana smo dobili potvrdu da se osigura razvoj Instituta za onkologiju u sklopu KCCG i mislim da će da doprinese kvalitetu rada. Ljudi će željeti da rade u našoj sredini, smanjiće se odlazak mladih doktora van Crne Gore, što je jedan od osnovnih problema u regionu, i mislim da ćemo time uspjeti da što je najbitnije, liječimo pacijente na najpravilniji i protokolaran način što smo i do sad pokušali da postignemo na najbolji način - zaključio je Todorović.

Portal Analitika