Ruska svemirska agencija Roskosmos i Kineska nacionalna svemirska administracija (CNSA) potpisale su dokument početkom ovog mjeseca, a elektrana bi trebala biti dio predložene Međunarodne lunarne istraživačke stanice (ILRS), piše NDTV.
ILRS je prvi put najavljen 2017. godine, a u projekt su uključene i zemlje poput Venezuele, Bjelorusije, Azerbajdžana, Južnoafričke Republike, Egipta, Nikaragve, Tajlanda, Srbije, Pakistana, Senegala i Kazahstana.
Dugotrajne autonomne operacije i kratkoročne ljudske misije
Kako piše NDTV, očekuje se da će ILRS biti smješten unutar 100 kilometara od južnog pola Mjeseca te omogućiti dugotrajne autonomne operacije i kratkoročne ljudske misije.
"Stanica će sprovoditi temeljna svemirska istraživanja i testirati tehnologiju za dugotrajno besposadno djelovanje ILRS-a, uz mogućnost buduće prisutnosti čovjeka na Mjesecu", saopštio je Roskosmos 8. maja, nakon potpisivanja memoranduma.
"U razvoju je i teretni svemirski brod na nuklearni pogon"
Jurij Borisov, čelnik Roskosmosa, prošle je godine izjavio da je, osim kinesko-ruskog reaktora, u razvoju i teretni svemirski brod na nuklearni pogon. Dodao je da su sva tehnička pitanja u vezi s projektom riješena, osim pronalaska rješenja za hlađenje nuklearnog reaktora.
"Zaista radimo na svemirskom tegljaču. Ta golema, kiklopska struktura, zahvaljujući nuklearnom reaktoru i iznimno snažnim turbinama, moći će da prevozi velike terete s jedne orbite na drugu, skupljati svemirski otpad i imati brojne druge primjene", rekao je Borisov.
Ova objava dolazi u trenutku kada je NASA predstavila prijedlog budžeta za 2026. godinu, kojim bi se ukinuli planovi agencije za izgradnju orbitalne lunarne baze, nazvane Gejtvaj, čije je lansiranje bilo predviđeno za 2027. godinu.
Američki Spejs lanč sistem, velika raketa koju su izgradili Boing i Nortrop Gramen za program Artemis, takođe bi mogao biti otkazan nakon svoje treće misije.