Ukoliko društvo nije za ulazak u NATO, onda savez ne želi takvu državu u svom sastavu rekao je Durej. Koliko građani Crne Gore trenutno podržavaju pristupanje tom savezu pitali su iz Antene M Sava Kenteru iz Atlantskog saveza:
- Rekao bih tu da je stanje onako prilično stabilno. U suštini imamo trećinu građana koji podržavaju ulazak u NATO, trećinu koja je neopredijeljena i otprilike jedna trećina koja je protiv. I to su procenti koji variraju. Ta cifra nije ni mala, ni velika. Taj broj onih koji podržavaju ulazak u NATO mora se povećati i mora biti preko 50 odsto – kazao je Kentera.
Kako bi povećali podršku građana osnovno je - dobra kampanja. Tu su međutim i investicije sa zapada koje bi, kako kaže Kentera, taj broj povećale bar za nekoliko procenta.
Upitan kada bi mogli da očekujemo dostizanje tih 50 odsto, Kentera odgovara:
- Recimo da će sto desiti u nekom narednom periodu od nekih godinu, od godinu, najkasnije dvije godine. To je nešto što je jedan period u kojem imamo vremena da napravimo određene stvari i da kvalitetno informišemo građane, i da ih zainteresujemo, a onda će sve doći, samo po sebi na mjesto - kategoričan je Kentera.
“Iako je referendum možda najdemokaratskiji način za donošenje odluke o ulasku u NATO, da li će u Crnoj Gori o tome odlučiti građani ili pak Skupština - rano je govoriti”, zaključuje Kentera.