Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • KCCG: Izjave nalik Abdićevim mogu uticati na stvaranje nepovjerenja; On odgovorio: Nastupate u svojstvu portparola partija vlasti

Polemika nakon diskusije u Skupštini i tvrdnje da onkološki pacijenti dobijaju termine u decembru

KCCG: Izjave nalik Abdićevim mogu uticati na stvaranje nepovjerenja; On odgovorio: Nastupate u svojstvu portparola partija vlasti

Nakon što je poslanik Nermin Abdić juče iznio podatke o zakazivanju termina onkološkim pacijentima u Kliničkom centru Crne Gore, oglasili su se iz te institucije, a potom im je i on odgovorio.

KCCG: Izjave nalik Abdićevim mogu uticati na stvaranje nepovjerenja; On odgovorio: Nastupate u svojstvu portparola partija vlasti Foto: Arhiva
Portal AnalitikaIzvor

Podsjetimo, Abdić je na sjednici Skupštine kazao kako su pojedini onkološki pacijenti dobili termine u decembru.

Opširnije o toj sjednici Skupštine pročitajte ovdje.

KCCG: Izjave nalik Abdićevim mogu uticati na stvaranje nepovjerenja

Iz KCCG kažu kako "nijesu u mogućnosti da utvrde pouzdanost i opravdanost prioritetnosti za slučajeve koje je dr Abdić iznio u Skupštini".

"Iste nam na naš zahtjev, radi provjere, nije dostavio. Mišljenja smo da na ukupan broj usluga zdravstvene zaštite koje pružamo povremeno može doći do grešaka, bilo da se radi o administrativnim ili tehničkim", kažu oni.

Kako dodaju, ono što je važno za crnogorsku javnost jeste da greške ne treba ispravljati kroz javni prostor već kroz izgrađeni zdravstveni sistem koji je osposobljen za reagovanje u takvim slučajevima.

“Naročito ne može biti dopustljivo ispravljanje grešaka putem ličnih intervencija jer se takvim protivzakonitim “završavanjem” stvara osnov za osjećaj nepravde i urušavanje integriteta insitutucije", dodali su oni.

Cijene, kažu, napore Abdića koji je "i u javnosti prepoznat kao ljekar blizak narodu, “narodski doktor” da pomogne i izađe u susret pacijentima".

"Ali sve zahtjeve pacijenata koji imaju poteškoće ili osjećaj da im je nešto uskraćeno u ostvarivanju prava treba da uputi na nadležne službe KCCG, jer je to jedini zakoniti način da im se pomogne. Upravo to i jeste jedan od zadataka Službe za zaštitu prava pacijenata KCCG koja u svom dosadašnjem radu, a što je i vidljivo kroz ostvarene rezultate, stručno, praovremeno i odgovorno reaguje na pritužbe i zahtjeve pacijenata koji smatraju da im je ugroženo pravo na zdravstvenu zaštitu. Na kraju, a što je i čest slučaj, pacijenti se obraćaju direktno direktoru KCCG na službeni mejl koji takođe preko Službe zaštitnika prava pacijenata uvijek procesuira na dalje postupanje da bi se omogućila puna zdravstvena zaštita", dodali su oni.

Sve slične izjave i ponašanja, dalje oni ističu, mogu ugroziti integritet zdravstvene ustanove, uticati na stvaranje nepovjerenja u zdravstvenu ustanovu i stvoriti osjećaj nepravde kod pacijenata.

"To je u potpunoj suprotnosti sa politikom i aktivnostima upravljanja KCCG, odnosno suprotno nastojanju pravedne, dostupne i transparentne zdravstvene zaštite svim njenim korisnicima. Nadamo se da će dr Abdić, a i svi drugi poslanici naročito ljekari kojih ima puno u Skupštini Crne Gore dati svoj puni doprinos u izgradnji zdravstva jednakog za sve”, zaključili su.

Abdić: Nažalost, nastupate u svojstvu portparola vlasti

Abdić je odgovorio kako se  na krajnje nekorektan način kvalifikuje njegova diskusija iz Skupštine.

"Umjesto da se KCCG pozabavi konkretnim problemom na koji sam, zbog odgovornosti koju imam prema građanima i prema pacijentima, ukazao u nadi da će današnji sistem konačno početi da se ponaša odgovorno, te da će se uhvatiti ukoštac sa problemom zvanim liste čekanja, ova ustanova je očigledno počela da debatuje sa mnom iz ugla aktuelne vladajuće politike, što je nedopustivo", istakao je on.

Kako dodaje, upravo današnji istup najveće zdravstvene ustanove u zemlji, "koji zvuči kao saopštenje portparola partija vlasti, narušava povjerenje u instituciju, jer šalje poruku da se KCCG bavi politikom, umjesto da fokus usmjeri na unapređenje usluga koje je dužan da brzo, kvalitetno i efikasno isporučuje građanima".

"Ministar zdravlja Vojislav Šimun niti jednom jedinom riječju nije demantovao porazne informacije koje sam naveo da je jednom pacijentu CT pluća zakazan za 3. decembar, drugom CT mozga 14. decembra, trećem CT abdomena 17. decembra, a četvrtom CT pluća 29. decembra, te da je jedna moja prijateljica otišla u maju na pregled na Cetinje i obavijestila me da nema termina za ispitivanje koštane gustine, da je čovjek iz Budve pitao šta je kapilaroskopija, jer nema termina i da mi je jedna Budvanka saopštila da već šest mjeseci ne radi dijaliza", rekao je Abdić.

Iz KCCG su, kaže, mislili valjda kako će ga uniziti.

"Ali se zato danas, sa tri dana zakašnjenja, u danu kad sam pregledao na desetine pacijenata, i time dao konkretan doprinos smanjenju listi čekanja, javio KCCG da objasni kako sam ja “narodski ljekar”, misleći valjda da će me time na neki način uniziti. Cijeli svoj život i karijeru posvetio sam ljudima i njihovom zdravlju. Nastaviću da pomažem svakom čovjeku koji mi se obrati. Nikada neću sebi dozvoliti da prokockam povjerenje ljudi u mene kao čovjeka i kao ljekara, niti ću dopustiti da ijedan čovjek, koji mi se obrati, pati zbog nefunkcionalnosti današnjeg zdravstvenog sistema – to neka bude jasno menadžmentu KCCG, koji se krije iza ovog saopštenja", smatra on.

Abdić ističe kako menadžment KCCG želi i da ih disciplinuje.

"Na kraju, bez obzira i na ovakve jeftine pritiske, kojima očigledno aktuelni menadžment pokušava da nas disciplinuje tako da ćutimo o negativnim stvarima u sistemu, nastaviću da ukazujem na sve loše prakse u crnogorskom zdravstvu, jer tek nakon što mapiramo te slabe tačke i nakon što počnemo da ih saniramo, počećemo da suzbijamo aktivni kolaps u sistemu zdravstvene zaštite usljed kojeg ispaštaju samo i isključivo građani Crne Gore", zaključio je on.

Portal Analitika