Društvo

Katedra za crnogorski jezik uskoro na Univerzitetu u Bariju?

Izvor

U tekstu koji se prevashodno bavi „istiskivanjem katedri srpskog jezika“ sa evropskih univerziteta, pojašnjava se da na pojedinim evropskim fakultetima za sada postoji objedinjena Katedra za BCHS (bosanski, crnogorski, hrvatski i srpski) jezik. Takođe, Crna Gora, kao članica ECML-a od 2008. godine, može da računa i na pomoć ove agencije u standardizaciji jezika, da šalje svoje profesore jezika i postdiplomce na usavršavanje i da koristi njihov fond za projekte unaprijeđenja jezika. Naime, ECML je agencija Savjeta Evrope, sa sjedištem u Gracu, osnovana je prije 15 godina, sa više od 30 članica. Među njima su još Hrvatska, Makedonija, Bosna i Hercegovina i Albanija, ali ne i Srbija, a godišnja članarina iznosi 12.500 eura.

- Do sada smo učestvovali jedino u seminarima. Dešava se da teme nisu u potpunosti u skladu sa prioritetima nastave stranih jezika kod nas, ali i tada šaljemo učesnike, jer je to potencijalno pokretač sličnog projekta u našoj zemlji – kazala je za Blic Nataša Perić, kontakt osoba za ECML u Crnoj Gori.

Blic piše da će problem nastati „zbog prakse da tamo gdje je katedra za jezik koji pokriva čitavo područje bivše Jugoslavije, neće biti potrebe da se uvode i druge slične katedre“.

Beogradski list podsjeća da su stranci više motivisani za studiranje određenog jezika ako je on međunarodno priznat. Preduslov je da jezik bude izdijeljen na nivoe koji, prema težini, odgovaraju evropskim standardima: A1, A2, B1, B2, C1, C2. Taj dugoročan proces, Crna Gora, kao niti jedna zemlja u okruženju, još nije dovela do kraja.

- Treba obezbijediti podršku državi, kako bi se jezik te zemlje koristio u obrazovnom sistemu, da bi se uključili u evropske standarde i prilagodili nivoe prema evropskom okviru. ECML može da ponudi pomoć pri uspostavljanju takvog sistema. U regionu, za sada smo u tome pomagali Makedoniji – kazao je za Blic Valdemar Martinik, izvršni direktor ECML-a.

U Hrvatskoj navode da članstvo mnogo znači, jer daje širi uvid u stvaranje jezičke politike u cijeloj Evropi.

- Djelatnost Centra je usmjerena ka praktičnom sprovođenju evropske jezičke politike stvarane u Strazburu, tako da se svi trude da sve nove vijesti pravovremeno šalju kontaktnim osobama pojedinih zemalja – rekla je Ninočka Truk-Biljan, kontakt osoba za Hrvatsku.

(Foto: rinnovareleistituzioni.it)

Portal Analitika