Knjiga izazovnog i izazivačkog naslova, neminovno će naći put do srca pravih čitalaca. U njoj poznati esejista, dramaturg i scenarista Bunjuelovih filmova, Žan-Klod Karijer, i proslavljeni romanopisac i semiolog, Umberto Eko razmjenjuju misli o sudbini knjige u savremenom društvu. Medijator razgovora bio je Žan-Filip de Tomak. Ali, njihov razgovor pokreće i mnoga druga provokativna pitanja. Šta su knjige zaista i kakav je njihov doprinos predstavi koju imamo o vlastitoj prošlosti?
Neobavezan razgovor dvojice zaljubljenika u knjigu obiluje anegdotama, visprenim zapažanjima i dosjetkama, ali, prije svega, zrači optimizmom. Danas, kada se čini da je informatička revolucija sa pojavom interneta i e-knjige zauvijek obesmislila i učinila izlišnom potrebu za klasičnim predmetom zvanim knjiga, Karijer i Eko smatraju da nema razloga za strah. Knjiga je savršen izum koji se ne može učiniti boljim nego što jeste, reći će Eko. "Knjiga je poput kašike, čekića, točka ili makaza. Kada ste ih jednom izmislili, ne možete ih učiniti boljim... Možda će ona evoluirati u svojim sastavnim dijelovima, možda joj stranice neće biti od papira. Ali, ostaće ono što jeste."
A zatim, ne dovodeći u pitanje dobre strane informatičke revolucije, Karijer i Eko, usredsređuju pažnju na to obilje informacija kojima nas internet svakodnevno zasipa... Prava kultura, zaključiće oni, nužno podazumijeva odabir.
Ipak, najveća vrlina ove knjige možda je u tome što ne nudi gotove odgovore. Ona nas na pristupačan način uvodi u avanturu ljudskog duha i neosjetno pobuđuje rad naših moždanih vijuga.