Iz Agencije za telekomunikacije saopšteno je da još nijesu dobili dopis od resornog ministarstva.
Ministarstvo finansija smislio je kako da naplatom telefonskih računa država dobije dio novca da popuni budžet. Kad Zakon, koji je u pripremi, bude na snazi, svaki korisnik mobilnog telefona plaćaće po euro mjesečno.
-Plan je da mobilni operateri obračunavaju i plaćaju te fiskalitete do 15-og u mjesecu za prethodni mjesec i to će važiti za sve korisnike SIM kartica kako pripejd tako i postepejd. Na koji način će mobilni operatori uračunati to u račune odnosno dopune zavisiće u krajnjem od stava regulatora, kazala je PR resornog ministarstva Marija Radenović:
Regulator odnosno Agencija za telekomunikacije za sada nema zakonska ovlašćenja u tom dijelu. Najvjerovatnije je da će Prijedlogom zakona, dobiti neke nadležnosti ali direktor agencije Zoran Sekulić kaže da od resornog ministarstva do danas nijesu dobili nikakav dopis.
-Mislim da će u operacionalizaciji stvari veoma teško ići ali to treba raspraviti sa operatorima ali tek kada bude koncipirano zakonsko rješenje. Očekujem da će Ministarstvo finansija i stručne službe vlade tražiti određene konsultacije i sa mobilnim operatorima ali i sa nama kao regulatorom ako budu raspravljali o tome kako će da naplate taj porez, kazao je Sekulić.
Ministarstvo finansija još nije poslalo instrukcije ni jednom od tri telekomunikaciona operatora tako da smo od svih dobili isti odgovor. PR M-tela Bojana Vukić.
-Još nijesmo dobili ništa zvanično od Ministarstva finansija ili od neke druge nadležne institucije u vezi sa mobilnim oporezivanjem tako da zvanično ništa ne možemo da kažemo, dodaje V ukić.
Kako će oporezovati pripejd korisnike mobilne telefonije građani, za sada, samo nagađaju.
Podsjetimo ministar finansija Milorad Katnić nedavno je, kao mjeru popunjavanja budžeta, predložio uvođenje poreza na SIM kartice, čime bi se sedam do osam miliona eura slilo u državnu kasu.