Društvo

Kako da tvoje dijete bude koncentrisano na učenje i kod kuće?

Dom je uglavnom asocijacija na mir, odmor i vrijeme koje provodimo zajedno sa svojom porodicom. Ipak, kada se škola naših osnovaca i srednjoškolaca preselila u naš dom, nastao je mali haos. Još kada svemu dodamo to da neki od nas i posao obavljaju od kuće, prilično je “vesela” atmosfera u našim domovima, zar ne?

Kako da tvoje dijete bude koncentrisano na učenje i kod kuće? Foto: Domen.me
Domen.me
Domen.meAutor
Domen.meIzvor

Koncentrisati se na posao u dnevnoj sobi sa djecom zna da bude teško, ali pretpostavljam da je i njima jednako teška promjena kada dom, koji su doživljavali kao mjesto za odmor od učenja, pretvorimo u učionicu. Međutim, tokom ova dva mjeseca makar smo shvatili koliko dugujemo svim prosvjetnim radnicima koji svakodnevno rade sa našom djecom, trudeći se da im prošire vidike i prenesu znanje.


Danas, kada većina nas dobar dio dana provodi pored naših najmlađih u ulozi učitelja, razgovaramo o tome kako im pomoći da se što bolje koncentrišu i ostvare bolje rezultate u nešto drugačijim uslovima, posebno sada kada se u školskim kalendarima bližimo zaključnim ocjenama.

Raspored časova i dalje važi

Kada je počeo cijeli period sa učenjem na daljinu, trebalo je vremena da djeca shvate da nije u pitanju raspust, već da se učenje nastavlja, samo u našoj kući. Većina savjeta na internetu svodila se na to da je važno da napravimo raspored za svoje dijete - kada će se učiti koji predmet i kada je vrijeme za igru, a kada za učenje.


Kako kažu svi internet savjeti, važno je da dijete zna da period kod kuće ne znači potpuno rasulo, noći pred ekranom i buđenje u 1 posle podne, već da i u novoj situaciji i dalje imamo plan i raspored. Da li su sve ovo mitovi sa interneta i kako je najbolje da pristupimo našoj djeci u novoj situaciji, pitali smo nekoga ko sigurno zna kako ćemo na najbolji način zaštiti djecu i dati im do znanja da se učenje nastavlja, samo u nekim novim uslovima. Za stručno mišljenje, kontaktirali smo Minu Gazvodu, psihološkinju Kliničkog Centra Crne Gore, a evo koje ona savjete daje.


“Učenje od kuće neminovno zahtijeva reorganizaciju i adaptaciju kako djece tako i roditelja. Životni prostor sada treba urediti na način da je u njemu moguće učiti, pisati domaće zadatke i slušati predavanja putem televizijskih kanala. Važno je obezbijediti situaciju koja će, što je moguće više, biti nalik realnim školskim uslovima. 


Dakle, djecu treba buditi u određeno vrijeme, oblačiti kao da odlaze u školu, obezbijediti im mir dok slušaju predavanja, pomagati im u usvajanju gradiva i na kraju, svakog dana raditi domaće zadatke i pakovati školsku torbu sa sveskama i zbirkama koje će korostiti narednog dana. Na ovaj način djeca stiču utisak da se u dijelu školskih obaveza ništa značajno nije izmijenilo osim što im je omogućeno da znanja stiču kod kuće. Takva atmosfera će bitno uticati i na stepen ozbiljnosti i odgovornosti sa kojom pristupaju učenju, ali će se pozitivno odraziti i na njihovu pažnju i koncentraciju.”

Pauze tokom učenja

Moramo biti svjesni da su i nama potrebne pauza kada smo u kancelariji po 8 sati, pa tako pauze moraju da imaju i naša djeca i to u vidu malog odmora kao onda kada bi to bilo u školi. Isti ritam treba da omogućimo i kod kuće. Nakon dugog rada koncentracija opada, a petominutna pauza može pomoći djetetu da razbistri misli i povrati energiju. Pitanje kada je najbolje napraviti pauze pitala sam i Minu.


“Obim pažnje kod prosječne odrasle osobe je 45 minuta, kod studenata koji su svoju koncentraciju navikli da produžavaju ona može doseći i duplo više zbog čega je moguće aktivno slušati „blok časova“. 


Dakle, pažnja i koncentracija zavise od dobi, ali i od vježbe. Dječja pažnja je pokretljivija, življa i što je dijete mlađe to ju je češće potrebno usmjeravati. Pažnja najzad zavisi i od interesovanja tj. od toga koliko je materija na koju je usresređujemo nama lično zanimljiva ili važna. 

 Isto je i sa djecom. Dakle nema striktnih pravila već bi bilo dobro da roditelji/startelji/učitelji prate dinamiku i potrebe djeteta te na osnovu njih ograničavaju, usmjeravaju i „podešavaju“ njegovu pažnju. Naravno, treba biti vješt i ne dozvoliti djetetu da pauze pravi češće nego što mu je to zaista potrebno.”

Međutim iako se trudimo da djetetu tokom pauze napravimo zdravu užinu i neku fizičku aktivnost, kao i svako dijete, odmah kad “proglasimo” pauzu, prva stvar koju uzima u ruke je telefon, provjeravaju se pristigla obavještenja, Viber grupe i društvene mreže.

“Ono čime će dijete ispuniti pauzu bi trebalo biti nešto što će ga relaksirati i odmoriti. Može ustati i odslušati omiljenju pjesmu ili još bolje, uz nju malo i prodrmati svoje tijelo tako što će igrati, plesati, skakutati. 

Trebalo bi izbjegavati „pauze sa telefonom“, ali kada su jasno kontrolisane po pitanju sadržaja i striktno vremenski ograničene, ni one ne moraju nužno biti loše. Pauza inače ne bi trebala biti duža od 10 minuta tokom učenja istog gradiva, ali bi trebala biti duža prilikom usvajanja znanja iz različitih oblasti, npr. izmedju učenja engleskog jezika i matematike treba napraviti pauza od recimo pola sata. Opet sve ovo je potrebno uskladiti potrebama samog djeteta ali i uzrastu u kojem se ono nalazi.”

Alati koji mogu pomoći cijelom procesu

Ukoliko tvoje dijete koristi računar ili tablet za učenje, velike poteškoće mogu zadavati i izleti na veb destinacije koje su njima zabavne (video igre ili društvene mreže), a koje ih ometaju u aktivnom učenju.


Google ekstenzija koju sam i sama nedavno otkrila i koja mi pomaže da se koncentrišem na posao je Stayfocusd, uz pomoć koje sve sajtove koji mi nepotrebno odvlače pažnju blokiram na određeni period dok ne završim ono što je primarno.


Ova ekstenzija je vidljiva na računaru i baš zbog toga ne bi trebalo da je predstavljamo kao neprijatelja koji dolazi kao kazna za vrijeme na YouTubu, već prije uključivanja ovakvog alata, porazgovaraj sa djetetom i objasni mu da je ovo baš to - samo alat koji će mu pomoći da se bolje koncetriše, a da nakon učenja završenih lekcija, cijeli internet će ponovo biti sasvim dostupan.


Znam, svako dijete je mali svijet za sebe, i kao i svaki čovjek različito reaguje. Ono što odgovara i pomaže djetetu tvog prijatelja, ne mora da važi i za tvoje dijete. Važno je da naši mališani znaju da o svim problemima koji ih muče mogu razgovarati sa nama, i da ćemo ih zajedno riješti. Zbog toga, pogotovo u ovom stresnom periodu, budi tu za svoje dijete, učini da se osjeti sigurno, te da na njegov mali svijet cijela situacija što manje utiče.


Ovaj članak dio je društveno odgovornog poslovanja kompanije doMEn koja godinama ulaže napore da Internet i nove tehnologije približi crnogorskom društvu, a posebno mladima. Prošle godine, kompanija je pokrenula i portal www.stemedukacija.me, koji tvom djetetu može poslužiti kao izvor za ove i slične teme.



Portal Analitika