Oni su saopštili da su odlučili da zbog javnosti ukažu na jednu od niza činjenica koje su u reagovanju uredništva falsifikovane, iako nastavak iznošenja neistina i spekulacija od strane uredništva lista Nacional, posmatraju kao alibi za neukusni pokušaj komercijalizacije tragičnog kraja njegovog osnivača.
- Navodi da su otkrića Nacionala uzrokovala sudski proces u Italiji koji nije završen pravosnažnom presudom predstavlja grubu neistinu: svi procesi koji su vođeni pred italijanskim sudovima okončani su pravosnažnim presudama kojima se odbacuju optužbe o izvršenju krivičnih djela, a svi učesnici u tom sudskom procesu su PRAVOSNAŽNO OSLOBOĐENI sudskim presudama tzv. „punim formulama“ po italijanskom zakonodavstvu – dakle ne zbog bilo kakvih procesnih razloga, zastare ili slično, nego zato što je Sud u Bariju u presudama utvrdio da okrivljeni NIJESU POČINILI krivična djela koja su im bila stavljena na teret - navodi se u saopštenju.
- Sud u Bariju se u pravosnažnoj presudi protiv Miroslava Ivaniševića, bivšeg podpredsjednika Vlade, koja je donešena 17.5.2010., odredio o tim i takvim „otkrićima“ i između ostalog, doslovno konstatovao da se tvrdnja o navodnoj kriminalizaciji cijelog rukovodstva Države ne može nikako zasnivati na utiscima i pukim sumnjama političkih oponenata.
Štaviše, vezano za naplatu tranzitnih taksi u Crnoj Gori, o kojima je Nacional pisao kao kriminalnim prihodima, Sud je upotrijebio i slikovitu formulaciju da je kao sunce jasno („e’ di solare evidenza“) da korišćenje prihoda i određenih državnih taksi, za nabavku dobara te države, ne može nikad predstavljati krivičnu odgovornost sa aspekta države Italije - navodi se u saopštenju.
Kako dodaju, pravosnažna oslobađujuća presuda sa punom formulom, donešena je i od drugog sudskog vijeća Suda u Bariju dana 26.2.2013. i u slučaju protiv Stanka Subotića, koji je bio optužen za pranj preko milijardu i dvjesta miliona njemačkih maraka, navodnog prihoda od šverca cigareta.
- Presedan koji se nikad nije desio u istoriji italijanskog pravosuđa, bio je i da se tužilac za antimafiju pridružio predlogu odbrane Subotića da on bude oslobođen?! U svojoj presudi u predmetu Subotića, sud se posebno osvrnuo na pisanja Nacionala i između ostalog konstatovao da je „nužno precizirati da informacije koje se dobiju iz novinarskih izvora ne mogu biti osnova za sudsko odlučivanje, jer ista mora biti zasnovana na čvrstim i provjerljivim dokazima, a ne nikako na glasinama“ - dodaje se u saopštenju.
Italijansko pravosuđe se, kako navode, podrobno i u detalje bavilo pisanjima „Nacionala“ kao i parlamentarnom istragom u Crnoj Gori – "i utvrdilo da se radilo o pukim glasinama, utiscima i sumnjama političkih oponenata".
- U prilog ovoj tvrdnji ide i činjenica da je početkom 2019. godine Vijeće Krivičnog odjeljenja Suda u Bariju oslobodilo crnogorske državljane Branka Vujoševića, Veselina Barovića, Dušanku Pešić-Jeknić i srpskog državljanina Andriju Draškovića svih optužbi, cijeneći da krivično djelo iskazano optužnicom ne postoji - navode iz kabineta predsjednika.
Prema njihovim riječima, ovakvi sudski epilozi najuvjerljiviji su dokaz da se cijela afera bazirala na lažima koje su imale za cilj diksreditaciju Crne Gore i njenog rukovodstva.
- U toj operaciji Nacional je nažalost bio samo običan instrument pojedinaca iz obavještajnog i političkog podzemlja, koji je poslužio za medijsko spinovanje neistina i njihovo širenje.
I na poslijetku, argumentacija u kojoj se sadašnji glavni urednik Nacionala poziva na nekakve povjerljive bezbjednosne izvore koji su mu prepričavali nepostojeće “dramatične telefonske razgovore”, pokazuje samo šta o njegovoj ozbiljnosti i kredibilitetu misle oni koji ga snabdijevaju takvim i sličnim informacijama, poput ove objavljene u najnovijem broju Nacionala - zaključuje se u reagovanju.