Ruska kompanija Optima grupa Zarubežnjeft, vlasnik rafinerija u Bosanskom Brodu i Modriči, odustala je od pomenutog posla zbog višestruko većih cijena, koje je zatražio Jugopetrol za upotrebu svojih rezervoara na lučkom obodu, troškove manipulacije i skladištenja.
"Rusi su, uprkos velikom interesovanju, odustali od Luke Bar i mazut izvoze preko Trsta. Grci su tražili tri puta veću cijenu nego što je tržišna. Osim toga, tražili su garancije da pretakani mazut bude vrhunskog kvaliteta, što do sada nije bio uobičajeni zahtjev u ovakvim poslovima", tvrdi sagovornik Portala Analitike.
Zamišljena konstrukcija: Jugopetrol posjeduje u Baru 110,4 hiljada metara kubnih instalisanih kapaciteta za tečne terete, dok država polaže pravo na 17 hiljada kubnih metara instalisanih kapaciteta.
Ugovor o izvozu, odnosno pretovaru, trebalo je da bude potpisan kada se Luka tehnički osposobi za izvoz naftnih derivata a u pitanju su sitne intervencije. Do sada, izvoza naftnih derivata nije bilo preko barske kompanije, već samo uvoza.
Ukupna vrijednost posla trebalo je da iznosi oko četiri miliona eura, a skoro toliko bi trebalo da iznosi profit Luke od ovog posla, budući da tehničko osposobljavanje zahtijeva minimalna ulaganja.
Stvorena šteta: "Ako se zna da luka pretovarom veže drumske i željezničke prevoznike, Agenciju za pomorsku sigurnost, špeditere, agente, carine, policajce, šipmandere, komunalne službe i kontrolu robe onda je gubitak zbog odustajanja Optima grupe, makar desetak puta veći", tvrdi izvor našeg sajta.
Ukupan kapacitet Luke Bar iznosi pet miliona tona. Do sada je nivo pretovara bio svega pedeset odsto od ukupnog kapaciteta. To praktično znači da bi se ovaj posao mogao nazvati poslom decenije za Luku Bar.
Značajno modernizovana rafinerija Optima grupe u Bosanskom Brodu, trenutno zapošljava 1500 radnika. Otvorena je krajem 60-ih godina prošlog vijeka i tada je bila najmodernija na području bivše Jugoslavije. Plan Zarubežnjefta je da rafineriju, koju su kupili prije dvije godine, osposobi za preradu oko 4,2 miliona tona sirove nafte i mazuta godišnje, dok bi se u Modriči proizvodilo 130 hiljada tona motornih ulja. Najveći dio proizvedene robe trebao je da bude izvezen preko Luke Bar, i to u početku oko 250.000 tona da bi ta cifra nakon nekoliko godina porasla na milion tona.
Neočekivani gubitak: Luka Bar je u prvoj polovini ove godine zabilježila neto gubitak od 380.900 eura, najviše zahvaljujući gubitku posla pretovara žita zbog preskupih usluga domaćeg Željezničkog prevoza.
Savjet za privatizaciju raspisao je u oktobru tender za prodaju 54,05 odsto akcija kompanije Kontejnerski terminal i generalni tereti i dodjelu koncesije na 30 godina, sa obavezom ulaganja, kao i za prodaju cjelokupnog vlasništva preduzeća Pomorski poslovi i Obezbjeđenje i protivpožarna zaštita.
P.Z.