„Posljednjih dana svjedočimo još jednom pokušaju da se kroz medijske natpise izazove vještačka kontroverza - ovog puta zbog nabavke ronilačke opreme vrijedne manje od 20.000 eura. Umjesto da se podrži domaćinsko poslovanje koje donosi višestruke uštede za državu, stvara se negativan narativ - jer očigledno, kada se Javno preduzeće ponaša odgovorno, to nekima i dalje izgleda “nekarakteristično”“, saopštili su iz JP Morsko dobro.
Oni navode da je tačno da po prvi put u 33 godine postojanja, preduzeće nabavlja ronilačku opremu.
Ali, kako dodaju, prvi put postoji i potreba, jer danas, kažu, Javno preduzeće ima sopstveni kadar osposobljen za obavljanje tih poslova.
„Zaposlili smo dva sertifikovana ronioca, opremili ih savremenom opremom i preuzeli održavanje podvodne infrastrukture - prije svega u Luci Budva, koja je vraćena pod državnu kontrolu. Umjesto da angažujemo spoljne izvođače po višestruko većim cijenama, odlučili smo se za racionalan i dugoročno održiv model“, kazali su iz Morskog dobra.
Time, ističu oni, ne samo da štede značajna sredstva na godišnjem nivou, već jačaju nezavisnost, efikasnost i funkcionalnost javnog sektora.
„To je konkretan primjer kako se državnom imovinom može i mora upravljati domaćinski“, poručili su.
Kako su naglasili iz preduzeća, oni koji godinama unazad nijesu postavljali pitanja kada su iz kase Javnog preduzeća nestajali milioni, sada odjednom postaju glasni - jer im, kažu, smeta što više nema prostora za izvlačenje, a ni za plaćene spinove.
„Navikli su da uzmu “svoje” kad se troši neselektivno“, kazali su iz JP Morsko dobro.
Kako navode, danas kada se štedi - njima je to neprihvatljivo.
„Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore više nije bankomat za podobne, kao što je bilo protekle tri decenije. Danas je to institucija koja donosi konkretne rezultate, štiti državne resurse i doprinosi budžetu. I koliko god to nekima bilo strano ili “nekarakteristično” - nastavićemo upravo tim putem“, zaključili su u saopštenju.