Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Jovović: Filološki efikasno organizuje virtuelnu nastavu, ali željno iščekuje povratak u svoj fizički prostor

UCG

Jovović: Filološki efikasno organizuje virtuelnu nastavu, ali željno iščekuje povratak u svoj fizički prostor

"Filološki fakultet kao mnogobrojna zajednica profesora i studenata u akademskom okrilju Univerziteta Crne Gore, pokazao je veliku fleksibilnost i brzinu u prelasku naonlinemodus. Organizacija predispitnih aktivnosti je naredni izazov sa kojim se fakultet suočava prije povratka u slušaonice", kazala je dekanka ovog fakulteta prof. dr Tatjana Jovović.

Jovović: Filološki efikasno organizuje virtuelnu nastavu, ali željno iščekuje povratak u svoj fizički prostor Foto: Foto: UCG
UCGIzvor

Prema njenim riječima, aktuelna situacija je omasovila korišćenje digitalnih tehnologija, pa su, uz profesore koji godinama unazad koriste savremene platforme za učenje, i svi ostali našli najbolji način za transfer znanja i komunikacije, poštujući zahtjeve discipline i sopstvene preference.

„Zbog svoje prirode i projekata koje je imao, Filološki je jedan od crnogorskih pionira u korišćenju mogućnosti učenja na daljinu. Kako se približava vrijeme ispita, naročit akcenat stavljen je na interakciju u realnom vremenu, pa su intenzivirana predavanja, vježbe i konsultacije preko video konferencija“, pojasnila je dekanka Jovović.

Dio profesora je, dodala je, već obavio kolokvijume preko preporučenih platformi za online učenje (Moodle, Zoom itd.) Na isti način studenti su u realnom vremenu, koristeći program Power Point prezentovali preuzete teme i izlagali seminarske radove, ostvarujući određeni broj bodova iz sume koja je predviđena za vrednovanje ukupnog uspjeha.

„Pojedini profesori su se odlučili da kolokvijume ostave za period kada bude omogućen povratak na fakultet, u skladu sa željom svojih studenata. Kako je za humanističku prirodu Filološkog fakulteta važno ne samo što se izlaže, već i vještina sa kojom se nešto interpretira, svakako da je neposredni kontakt profesora i studenta nezamjenjiv“, smatra dekanka Jovović.

Najvažnije je, ističe ona, da je nastavni proces u virtuelnoj učionici organizovan pravovremeno, efikasno i intenzivno, pa je obezbijeđen kontinuitet nastave i održan njen kvalitet.

„Pošto je kategorija vremena ireverzibilne prirode, dobro je da je Univerzitet učinio sve moguće da mladim ljudima ublaži i kompenzuje posljedice pandemijskog stanja. Sa svoje strane studenti su u duhu svoje generacije pokazali veliku digitalnu snalažljivost i odreagovali su spontano i prirodno na virtuelni nastavak semestra, a redukcija spoljašnjih sadržaja učinila je da se na nastavu fokusiraju čak i više nego u redovnim okolnostima i da je procentualno prate u istoj ili većoj mjeri nego ranije. Zahvaljući obezbijeđenom pristupu elektronskim resursima i održanoj interakciji u online nastavi, oni već uspješno ispunjavaju svoje predispitne obaveze, u zavisnosti od svojih individualnih napora.

Nastavnici i studenti su se uželjeli jedni drugih i ma koliko je online nastava doživljena i kao vrsta predaha i uštede vremena u smislu rasterećenja od kretanja, sve ovo nas je podsjetilo da dinamika jeste suština naših života, u smislu duhovnog i fizičkog kretanja, i da je to osnovni preduslov za individualni i društveni rast. Od virtuelne nastave u realnom vremenu svakako je bolja nastava u realnom prostoru, a digitalne spone su neuporedive sa istinskom bliskošću među ljudima, makar i uz trenutno propisanu fizičku distancu“, poručuje dekanka Jovović.

Portal Analitika