Tijelo Maserai Sei pronađeno je 20. decembra u selu Nijandeni u okrugu Bonte na jugu Sijera Leonea, dan nakon rituala. Seina porodica je rekla da se Sei, inače majka dva dječaka, prethodno žalila na migrenu i da je imala bolove. Aktivisti koji rade na slučaju tvrde da su to najčešći simptomi sakaćenja ženskih genitalija, odnosno obrezivanja.
Njena porodica sada traži obdukciju. Tijelo je pronađeno u dvorištu kuće koja vjekovima pripada starom tajnom ženskom društvu Bondo, uobičajenom širom pretežno ruralnog Sijera Leonea, gdje se često održavaju rituali sakaćenja žena.
Sve je legalno, među finansijerima i političari
Prema podacima UNICEF-a, Sijera Leone ima jednu od najviših stopa ženskog obrezivanja na svijetu.
Uprkos ograničenjima za tajna društva od izbijanja ebole 2014. godine , a posebno u vezi sa njihovim obredima inicijacije, čiji je sakaćenje gotovo neizostavan dio, praksa je i dalje legalna u toj afričkoj državi, a političari često i dalje daju izjave koje podržavaju obred. Mnogi su optuženi i da finansiraju Bondo kuće.
Pomenuta društva predstavljaju važne institucije, ukorijenjene u drevnim ritualima za koje se vjeruje da štite zajednice od zla i pretvaraju mlade adolescentkinje u zrele žene.
Nakon Sejine smrti, policija je uhapsila izvjestan broj sovijesa – viših članova društva koji sprovode sakaćenje, kao i seoskog poglavara u okrugu Bronte, odgovornog za regulisanje tajnih društava.
Većina slučajeva neprijavljena
Rugijatu Turau, aktivistkinja i bivša zamjenica ministra za rodna pitanja u Sijera Leoneu, rekla je kako je u pitanju novi u nizu slučajeva koji pokazuju na koji se način društvo odnosi prema ženama.
“To je tragičan slučaj i na neki način pokazuje koliko je još ljudi poput nje umrlo ili pati. Jer, većina slučajeva i dalje su neprijavljeni”, rekla je ona.
Sei je bila majka četvorogodišnjeg djeteta i šestomjesečne bebe. Još je išla u srednu školu, rekla je Amara, aktivistkinja koja radi sa porodicom nastradale.
“Teško je živjela i odlučila je da se priključi ženskom društvu. Nakon što je dobila drugo dijete, porastao je na nju i pritisak zajednice da se podvrgne tom ritualu”, dodaje Amara.
Cilj je daleko
Bondo društva su doživjela mnoge promjene, ali je sakaćenje i dalje centralni dio njihove prakse.
Nakon Seine smrti, aktivisti su osudili video snimke na društvenim mrežama na kojima se vide političke ličnosti u Sijera Leoneu koje obećavaju da će zaštiti praksu sakaćenja.
Iz dobrotvorne organizacije za rodnu ravnopravnost “Equality Now” izjavili su da snažno osuđuju postupke političara koji podržavaju ritual. Oni smatraju kako bi, umjesto toga, Vlada trebalo krivično da goni sve one koji djevojke dovode u opasnost. No, do ostvarenja tog cilja, po svemu sudeći, i dalje je izuzetno dug put.