Svijet

Kako je Bajden nazvao Putina ubicom

Jezik je zamršena stvar

U kojim okolnostima je došlo do toga da američki predsjednik nazove ruskog predsjednika "ubicom", izazvavši oštre reakcije Kremlja za Washington Post objašnjava Filip Bamp

Jezik je zamršena stvar Foto: Alexei Druzhinin/Sputnik/AFP
Prevod Portal Analitika
Prevod Portal AnalitikaAutor
The Washington PostIzvor

Kao roditelj četvorogodišnjaka, sada sam više nego ikad ranije svjestan fleksibilnosti jezika. Ako od vas nijesu tražili da objasnite, na primjer, šta podrazumijevamo pod „kul“ u kontekstu slenga, podstičem vas da razmislite o zamršenosti zadatka.

Ili, aktuelnije u ovom trenutku, razmislite o riječi „ubica“.

Ovo je dugo bio jedan od omiljenih opisa Donalda Trampa za ljude koje je smatrao teškim. Pregovarači iz drugih zemalja koji su imali posla sa Sjedinjenim Američkim Državama, insistirao je tokom kampanje 2016. godine, bili su „totalne ubice“, kao i pregovarači koje bi povukao sa Wall Streeta da se suoči s njima.

Njegove poslovne nevolje u Atlantik Sitiju? Morate da shvatite da zajmodavci „nijesu bili bebe“, već su bili „totalne ubice“. Neke demokrate ili predstavnici medija takođe su bile ubice, što je Tramp naveo kao upozorenje. To što su ga identifikovali kao ubicu u kontekstu finansija, dogovora ili politike predstavljalo je kompliment bivšem predsjedniku.

Takođe je koristio taj termin u njegovoj doslovnijoj formulaciji, naravno. Članovi bande MS-13 bili su ubice, kao i neka nebulozno ograničena grupa imigranata. Za Trampa je efekat bio isti: ono opasno ushićenje koji je koristio ili kao pohvalu ili osudu.

Zatim su to bili oštri slučajevi, oni čijoj se snazi Tramp divio, ali koji su, znate, bili ubice. Poput ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Iznova i iznova, Trampu su se postavljala pitanja o učestalosti s kojom su se Putinovi kritičari susretali neblagovremeno. I iznova i iznova, Tramp je negodovao, ili sliježući ramenima zbog zabrinutosti drugih ili izjednačavanjem Putinovog ponašanja sa ponašanjem Sjedinjenih Američkih Država.

U decembru 2015. godine, Tramp se pojavio u MSNBC-ovoj emisiji „Morning Joe“, gdje su ga domaćini izazvali zbog zahvalnosti za kompliment za koji je tvrdio da mu ga je dao Putin. (Putin zapravo nije, ali to je druga priča.)

„Ubija novinare koji se ne slažu s njim“, rekao je Džo Skarboro Trampu.

„Pa, mislim da i naša zemlja puno ubija, Džo“, odgovorio je Tramp.

Nekoliko dana kasnije, Tramp je pokušao da kontekstualizuje svoj odgovor.

„Niko nije dokazao da je ikoga ubio“, rekao je u emisiji ABC „This Week“. Dao je neobično pojašnjenje: „Trebalo bi da budete nevini dok se ne dokaže krivica, bar u našoj zemlji. Nije dokazano da je ubio novinare“.

Nakon izbora za predsjednika, Trampa je intervjuisao Fox News. Bil O'Rajli ponovo je izazvao Trampa po pitanju Putina, nazivajući ruskog predsjednika ubicom.

„Mnogo je ubica“, odgovorio je Tramp. „Da li mislite da je naša zemlja tako nevina?“

Iznova i iznova, Tramp je odbio da taj termin primijeni direktno na Putina, opravdavajući ili umanjujući ono što je Putin navodno uradio. (Istina je da Putinu nije suđeno i nije osuđen za ubistvo, ali postavljanje toga kao mjere krivice djeluje pomalo naivno.) Bio je to suptilni dio Trampove dugogodišnje antipatije prema smatranju Putina odgovornim, pristup pomogao u davanju doprinosa po pitanju njegovog odnosa sa ruskim liderom.

Tramp je na ta pitanja odgovorio sumnjivim tvrdnjama o tome kako je prema Putinu i Rusiji bio oštriji od bilo kog drugog predsjednika. Nakon što su prošlogodišnji izvještaji sugerisali da se Rusija ponovo nada da će uticati na predsjedničko takmičenje da bi pobijedila Trampovog protivnika, Džoa Bajdena, Tramp je odbacio tu ideju.

„Ako pobijedim – jer se tu nadaju Bajdenu – a i Kina se nada da će Bajden pobijediti“, rekao je u intervjuu za Fox News u septembru. „Rusija, vjerovatno želi Bajdena, jer, gle, niko nije bio oštriji prema Rusiji od mene, niko.“

U avgustu je iznio sličnu tvrdnju: Rusija, Kina i Turska nadale su se Bajdenovom izboru zbog toga što je i sam Tramp bio tvrd.

Obavještajni zvaničnici se nijesu saglasili. Ove nedjelje, direktor Nacionalne obavještajne službe objavio je izvještaj u kome se opisuje kako su Rusija i Iran posebno nastojali da utiču na ishod izbora 2020. godine, pri čemu je ruski kandidat kojeg su preferirali bio Tramp, a ne Bajden. I sam Putin je vjerovatno učestvovao u zalaganju za Trampov uspjeh, navodi se u izvještaju, u skladu sa ruskim naporima 2016. godine.

Zašto? Jer „ruski lideri su potencijalni izbor predsjednika Bajdena smatrali nepovoljnim za ruske interese“, navodi se u izvještaju, iako je ta zemlja neke Trampove politike smatrala „antiruskom“.

Ranije ove nedjelje, predsjednik Bajden ponudio je simboličan uvid u razliku između svog pristupa Rusiji i Trampovog pristupa.

„Znači, znate Vladimira Putina“, rekao je Džordž Stefanopulos iz ABC Newsa Bajdenu u intervjuu. „Mislite da je on ubica?“

„Mhm“, odgovorio je Bajden. „Mislim“.

Ta jedna pasivna izjava, naizgled očigledna za američkog predsjednika, pokrenula je snažan odgovor Rusije.

„Ove izjave predsjednika SAD su veoma loše“, rekao je Putinov portparol Dmitrij Peskov u odgovoru. (Ako ime Peskova zvuči poznato, možda je to zbog toga što je umiješan u Trampov zastupnik da pregovara o nekretninama u Moskvi početkom 2016.) 

„Jasno je da ne želi da vrati odnos sa našom zemljom nazad na pravi put, i mi ćemo krenuti odatle“, dodao je Peskov.

Istaknuti član ruskog parlamenta nazvao je te riječi „nepristojnim“. Putin je sam ponudio brz odgovor: „Potrebno je poznavati nekoga“. 

Rusija je opozvala svog ambasadora u SAD, bilo zbog Bajdenovog komentara, bilo zbog tog izvještaja o ruskom miješanju, bilo iz oba razloga.

Geopolitika je složena stvar i odgovor Rusije može biti preuveličan. Ali uslijedio je odgovor, koji je odražavao frustraciju Bajdenom – nešto što Trampov komentar, čak i da je ubica, nikada nije dao. Sve za jedno „mislim“.

Putinov odgovor nije samo implicirao da je Bajden na neki način ubica. Takođe je ponudio komentar koji je, s obzirom na kontekst, nužno zlokoban.

„Rekao bih mu: želim Vam dobro zdravlje“, rekao je Putin.

Jezik je zamršena stvar.


Autor je dopisnik Washington Posta iz Njujorka

Portal Analitika