Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Jelić: Program stručnog osposobljavanja trebalo prilagoditi uslovima ekonomske i zdravstvene krize

„Dati prednost ranjijivim kategorijama mladih, sjeveru i nerazvijenim opštinama“

Jelić: Program stručnog osposobljavanja trebalo prilagoditi uslovima ekonomske i zdravstvene krize

Desetu godinu zaredom realizuje se Program stručnog osposobljavanja visokoškolaca. Prema ocjeni bivše direktorice Zavoda za zapošljavanje Vukice Jelić, ovaj program je u proteklom periodu dao odlične rezultate. 

Jelić: Program stručnog osposobljavanja trebalo prilagoditi uslovima ekonomske i zdravstvene krize Foto: You tube Screenshot
S.G.
S.G.Autor
Portal AnalitikaIzvor

„Mladoj populaciji je omogućio brži i lakši prelazak iz svijeta obrazovanja u svijet rada, dajući mogućnost sticanja praktičnih i upotrebljivih znanja i vještina potrebnih savremenom tržištu rada. Ipak, i pored dobrih dosadašnjih rezultata, cijenim da je bilo potrebno unaprijediti ovaj program, imajući u vidu promjene i najnovije potrebe naše stvarnosti koju karakteriše velika ekonomska i zdravstvena kriza“, ocijenila je Jelić u izjavi za Portal Analitika. 

Naglasila je da tržište rada u velikoj mjeri poremećeno. 

„Veliki broj građana je ostao bez posla, poslodavci otežano posluju, mnogi su redukovali obim poslovanja ili ugasili svoje biznise… Takvo stanje zahtjeva prilagođavanje programa aktivnih politika zapošljavanja, kao i promptno kreiranje novih mjera. Dakle, i ovaj program je trebalo prilagoditi i učiniti ga efikasnijim i korisnijim“, navela je Jelić. 

Sugerisala je da je programom bilo potrebno posebno targetirati sredine u kojima je nezaposlenost mladih više izražena, dati prednost sjeveru i nerazvijenim opštinama, te na taj način omogućiti ostanak mladih u svojim sredinama. 

„Posebno je trebalo dati prednost ranjijivim kategorijama mladih, naročito osobama sa invaliditetom, mladima bez roditeljskog staranja, kao i mladima iz socijalno ugroženih porodica. Trebalo je obezbjediti i jače kontrolne mehanizme kako bi se omogućilo da mladi dobiju stručna znanja i vještine u zanimanjima koja imaju. Ovo je posebno važno u situacijama kada nakon devet mjeseci mladi ne dobiju zaposlenje, pa u tom slučaju moraju tražiti novog poslodavca i ne mogu više koristiti program. Takođe, imajući u vidu tekuće reforme na univerzitetima u pogledu sticanja praktičnih znanja i vještina, ta činjenica dodatno obavezuje organizatore programa da u narednom periodu cijeli Program stručnog osposobljavanja prekomponuju i prilagode i tako ga učine efikasnijim i efektivnijim sa aspekta uloženih sredstava“, poručila je Jelić. 

Deseti javni poziv za Program stručnog osposobljavanja lica sa stečenim visokim obrazovanjem objavljen je 10. septembra. Poslodavci iz privatnog i javnog sektora, koji obavljaju djelatnost na teritoriji Crne Gore, prijave mogu podnositi od 15. septembra do 15. oktobra.

Poslodavci iz privatnog sektora prijave za učešće u Programu stručnog osposobljavanja podnose područnoj jedinici Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (birou rada/kancelariji) prema sjedištu poslodavca i preko portala elektronske uprave (eUprave).

Poslodavci iz javnog sektora prijave za učešće u programu podnose Upravi za kadrove i preko portala elektronske uprave (eUprave). 

Portal Analitika