Društvo

Jelić: Ključna riječ u Crnoj Gori je kompromis

Izvor

- O zakonskom rješenju u vezi sa Fondom za manjine svoju riječ tre­ba da kažu u prvom redu resorno ministarstvo i predstavnici ma­njinskih savjeta. Ono na čemu bih ja insistirala jeste da mora uvijek postojati transparentnost i kon­trola cijelog procesa, a to je jedna od osnovnih primjedbi međuna­rodne zajednice. To se odnosi kako na transparentnost o kriterijumima kako se sredstva dobijaju, tako i na provjeru kako su se ona potrošila. Nadzor je vrlo važan, jer je on dio implementacije. Država mora imati uvud i u to na koji način je, ono Što je po principu afirmativne akcije dato manjinama, sprovedeno. Takođe, identitetska pitanja moraju biti maksimalno zaštićena. Nacionalni savjeti moraju tom pi­tanju pristupiti na sveobuhvatan način kroz očuvanje identiteta svoje kulture i jezika, uz obavezu poštovanja zvaničnog jezika i kul­ture i identiteta većine, kao i dru­gih manjina. Suživot podrazumi­jeva z.ajedniŠtvo. To znači da razumijemo i poštujemo jedni druge, a ne da živimo jedni pored drugih. Dakle, neophodno je obezbijediti demokratske odluke sa kojima će se složiti narod, koji čini i većina i manjine - istakla je Jelić.

- Mjere afirmativne akcije ili pozi­tivna diskriminacij a, što je naziv koji je pripadao ranijoj teoriji, su neophodne zato stoje važno obezbijediti jednakost u pravima i pred zakonom, kao i jednakost moguć­nosti, kroz davanje preferencijalnog tertmana svim onim licima i grupama lica koji su tokom istorije bili zapostavljeni, bilo da li se radi o nacionalnim ili etničkim manji­nama, ženama kao manjini, ili LGBT manjinama, ili vjerskim manjinama. Vrlo je važno reći da mjere afirmativne akcije moraju biti izbalansirane. Moraju biti u skladu sa ciljem koji se želi postići - a to je postizanje jednakosti. I te mjere treba da traju samo dok se jednakost ne postigne -zaključila je Jelić.

Jelić naglašava da je nediskutabil-na obaveza manjina poštovanje državno-pravnog poretka.

- Za Crnu Goru je najvažnije da ima konsensus oko vitalnih druš­tvenih pitanja. Svi moraju napravi­ti ustupke. Riječ konsenzus podra­zumijeva kompromis. Mi nemamo čak ni tu riječ u našem jeziku nego koristimo stranu. Dakle, kako smo usvojili stranice, tako moramo usvojiti i njihovo značenje - zaklju­čila je profesorica Ivana Jelić.

Portal Analitika