Abiznis

Hotelijeri zadovoljni najavama za nastupajuću sezonu, stručnjaci tvrde da se ne mogu dostići prihodi iz rekordne 2019. godine

Jedino sigurni gosti iz regiona

Crnogorski turizam prate nepovoljne političke prilike koje direktno i indirektno destabilizuju turističko poslovanje, neadekvatan destinacijski menadžment sistem, malo učešće zapadnoevropskog tržišta, kratka turistička sezona, problemi neadekvatne infrastrukture i prostornog planiranja, izostanak kriznog plana i adekvatnog tretiranja rizika – kaže profesorica na Fakultetu za biznis i turizam u Budvi Olivera Blagojević

Jedino sigurni gosti iz regiona Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Tvrdnje Ministarstva ekonomije da ćemo ove godine dostići prihode iz rekordne 2019. godine, tj. više od milijardu eura, sagovornica Pobjede, doc. dr na Fakultetu za biznis i turizam u Budvi Olivera Blagojević smatra suviše optimističnim.

– Pretpostavljam da su tvrdnje zasnovane na detaljnim istraživanjima tokova međunarodne i domaće turističke tražnje, kao i informacijama koje meni nijesu u ovom trenutku dostupne. Mislim da je to veoma optimistična izjava i bilo bi mi drago, kao i svim građanima Crne Gore da se te tvrdnje ostvare – poručila je Blagojević.

Sadašnje stanje

Kako je kazala, sadašnje stanje u turizmu Evrope i šire, te samim tim i kod nas, je pod uticajem aktuelnih dešavanja, prije svega rata u Ukrajini, kao i ekonomske nestabilnosti prouzrokovane njime.

– Imamo situaciju da kada jenjava pandemija korona virusa i turizam doživljava oporavak od dvogodišnje krize, trend negativnih dešavanja se nastavlja i, naravno, uzima svoj danak. Kriza uslovljena ratnim dešavanjima u Ukrajini direktno i indirektno utiče na turizam. Direktni uticaj će se manifestovati padom ili čak izostankom tih tržišta, tj. Rusije, Ukrajine, Bjelorusije od nekih preko 20 odsto u ukupnom turističkom prometu, zatim negativnim ekonomskim tokovima, padom životnog standarda potencijalnih turista i indirektno kroz strah od širenja i eskalacije sukoba, terorističkim prijetnjama koje izazivaju nemir kao i strah od putovanja – tvrdi Blagojević.

Izvjesno je, prema njenim riječima, da ćemo i ovog ljeta biti upućeni na turiste iz regiona, što, naravno, nije dovoljno za održivu turističku sezonu. Ističe i da će nam najavljeni novi letovi dovesti i turiste sa novih tržišta.

– U najavi su letovi iz Skandinavije (Norveška, Švedska i Danska) kao i iz baltičkih zemalja. Kao potencijalno rastuća tržišta izdvajaju se Češka, Slovačka i Poljska, a u najavi je saradnja sa tržištem Saudijske Arabije. Proteklih par godina imamo značajan upliv turista iz Turske. Takođe, „Flaj Dubai“ će krenuti sa letovima prema našoj zemlji – smatra Blagojević.

Ona naglašava da crnogorski turizam prati niz problema kao što su nepovoljne političke prilike koje direktno i indirektno destabilizuju turističko poslovanje, neadekvatan destinacijski menadžment sistem, malo učešće zapadnoevropskog tržišta, kratka turistička sezona, tj. visoka sezonalnost, problemi neadekvatne infrastrukture i prostornog planiranja, izostanak kriznog plana i adekvatnog tretiranja rizika itd.

Kao stručnjak u oblasti turizma Blagojević smatra da nam prioritet treba biti pozicioniranje na turističkoj mapi svijeta, između ostalog i kroz ,,rebranding“, povratak na najjača emitivna tržišta, tj. zemlje Zapadne Evrope (Njemačka, Velika Britanija, Francuska, skandinavske zemlje) u smislu organizovanih putovanja, jer je to ključni preduslov održivosti.

Avio konekcije

– S obzirom da smo avio-destinacija, od značaja su nove avio-konekcije, širenje tržišta i, kao što sam već istakla, organizovana putovanja kroz poslovanje sa turoperatorma. Naravno, treba kontinuirano raditi na produžetku turističke sezone, obogaćivanju turističke ponude i sadržaja, digitalnoj promociji, primjeni standarda u turizmu i pojačanoj sanitaciji, kao i na sadržajnijim animacionim progamima itd - poručuje Blagojević.

Kako sada stvari stoje, rekla je da kasnimo sa preorijentacijom na druga turistička tržišta kako bi se nadomjestio izostanak turista sa tržišta Istočne Evrope.

– Uz to, visoka sezonalnost je trend koji je izražen naročito tokom posljednjih par godina, tako da ne očekujem značajniji produžetak sezone, ali svakako da očekujem dužu sezonu u odnosu na prethodne dvije godine. Ako sagledamo situaciju sa korona virusom iz različitih uglova, može se zaključiti da je jasno iskristalisala prioritete: da su zdravlje i bezbjednost na prvom mjestu i da potreba za putovanjima ne prestaje – poručila je na kraju Blagojević.

Gosti iz regiona

Turistički poslenici zadovoljni su bukingom u predsezoni uprkos globalnoj krizi izazvane ratom u Ukrajini. Kako su kazali Pobjedi, imaju goste tradicionalno iz regiona, ali i sa potpuno novih tržišta koje nijesu imali nakon pandemje kao što je Kina, Izrael… Interesanto je da su ove godine Kinezi počeli da dolaze individualno, a za sezonu su dolazak najavili i turisti sa Bliskog istoka i Zapadne Evrope čija tržišta u vrijeme pandemije nijesu bila zastupljena.

Direktor hotela ,,Avala Resort & Villas“ u Budvi Nemanja Kuljić kazao je Pobjedi da imaju izuzetno dobre najave za predsezonu i sezonu bez obzira na trenutnu globalnu krizu.

– Osim domaćeg tržišta, primjetan je povratak gostiju iz Zapadne Evrope kao i sa tržista Bliskog istoka koja u vrijeme korone nijesu bila aktivna. Trenutno stanje bukinga i za naredni period ide oko 80 odsto zauzeća evidentiranog u 2019. godini – tvrdi Kuljić.

Dodaje da u ovom momentu hotel kojim on rukovodi bilježi zauzeće od oko 40 odsto ukupnih kapaciteta.

– Dominantno je prisustvo gostiju iz regiona, prije svega Albanije, nekih 22 odsto od ukupnog broja ostvarenih noćenja. Za njim slijedi tržište Izraela sa 14 odsto i zapadnoevropsko tržište sa 12 odsto – kazao je Kuljić koji smatra da će u nastupajućoj sezoni Zapadna Evropa i Bliski istok biti dominantna tržišta.

Ističe i da je primjetan i povećan broj gostiju sa Dalekog istoka, prije svega Kine, koji dolaze u individualnom aranžmanu, što dosad nije bio slučaj i koji učestvuju sa čak šest odsto u ukupnom broju ostvarenih noćenja.

– Smatramo da ovo tržište ima veliki potencijal i u slučaju da uspijemo da ga ,,osvojimo“, to bi donijelo velike benefite u perspektivi – poručuje Kuljić.

Kaže da su pripremili niz akcija koje su svakako zaslužne za dobru popunjenost hotela.

– U pitanju su proljećni, uskršnji, prvomajski paketi koji su, prije svega, namijenjeni tržištu regiona i koji omogućavaju udoban porodični odmor po veoma povoljnim cijenama. Interesovanje, kako od strane agenata tako i direknih korisnika je veliko – istakao je Kuljić.

Kada su u pitanju hoteli HG Budvanska rivijera u Petrovcu, Jelena Kaluđerović, PR ove kompanije, kaže da se mogu pohvaliti izuzetno dobrim bukingom za predsezonu koji je premašio planirani.

– Što se tiče hotela u Budvi, za sada se buking odvija solidnom dinamikom, a vjerujemo da ćemo u narednom periodu zabiježiti još veći broj rezervacija – kazala je Kaluđerović.

Počeli su da rade njihovi hoteli ,,Palas“ u Petrovcu i ,,Aleksandar“ u Budvi, a juče je otvoren i hotel ,,Kastellastva“. Za hotel ,,Palas“ u Petrovcu, kako tvrdi naša sagovornica, vlada tradicionalno veliko interesovanje i on će raditi punim kapacitetima.

– Solidnu popunjenost za vrijeme uskršnjih praznika ima hotel ,,Aleksandar“ u Budvi koji nudi potpuno zaokružen primorski ugođaj uz samu obalu mora i sve sadržaje neophodne za pravi odmor – kazala je Kaluđerović.

Ona dodaje da su prvi gosti iz inostranstva stigli početkom aprila u hotel ,,Palas“.

– U pitanju su organizovane grupe gostiju iz Francuske i Velike Britanije, sa kojima već godinama unazad počinjemo sezonu u Petrovcu. Osim pomenutih tržišta, u ovom periodu su aktuelni dolasci gostiju iz Crne Gore i regiona – kaže Kaluđerović.

Što se tiče akcija, napominje da je Hotelska grupa Budvanska rivijera među prvima osmislila posebnu ponudu povodom prvomajskih praznika, tokom kojih će osim hotela ,,Aleksandar“, ,,Palas“ i ,,Kastellastva“ početi da radi i Turističko naselje Slovenska plaža.

– Prvomajskom ponudom obuvaćene su izuzetno dobre cijene sa popustima za djecu i uslugom punog pansiona. Slovenska plaža će otvoriti vrata 28. aprila i biće domaćin smještaja brojnih karnevalskih grupa, učesnica velikog budvanskog karnevala koji se ove godine održava od 29. aprila do 2. maja pod sloganom ,,Nek živi ljubav“ – poručuje Kaluđerović i dodaje da će u Turističko naselje Slovenska plaža od 5. do 10. maja biće održana Medicinijada, najveći regionalni skup studenata medicine koji se tradicionalno održava u zelenoj oazi Budve.

Izvršni direktor hotela ,,Lajthaus“ u Herceg Novom Jovan Vukalović takođe je zadovoljan trenutnom popunjenošću hotela kojim rukovodi.

– Popunjenost u predsezoni je veoma dobra i na nivou 2019. a kako je interesovanje i dalje prisutno moguće je da ćemo imati rekordnu posjetu u tom periodu – napominje Vukalović za Pobjedu.

Manifestacije

Dodaje da su im gosti uglavnom iz regiona i to učesnici sportskih manifestacija, team buildinga, đačkih ekskurzija, studentijada i seminara.

– Naš hotel je tradicionalno usko vezan za tržišta Srbije i BiH što se u vremenu pandemije pokazalo kao značajna prednost – kazao je Vukalović.

Što se tiče akcija, nijesu ih pripremali jer su već odavno imali rezervacije.

– Nijesmo pripremali akciju za prvomajske praznike jer smo već odavno imali rezervaciju seminara koji traje do 5. maja pa nije bilo potrebe ići sa nekim promotivnim aktivnostima u tom terminu. Međutim i pored toga smatramo da su za dobru popunjenost u pred i postsezoni nedovoljne pojedinačne aktivnosti privrednih subjekata već da je neophodno da lokalna uprava zajedno sa Turističkom organizacijom i sekretarijatima kojima je to u nadležnosti ulažu dosta više na izgradnji sportske infrastrukture, brendingu destinacije i poboljšanju ukupne turističke ponude - poručio je Vukalović.

Najbolji primjer za to su, dodaje on, njihove aktivnosti na uključivanju luke Zelenika i sidrišta u njenoj blizini kao preduslov za prihvat kruzera što bi za Herceg Novi imalo izuzetan efekat.

Franca: Imamo sadržaje i za goste sa kruzera

Hilmija Franca, vlasnik četiri hotela koji već svi rade, jedino u Ulcinju će se otvoriti na ljeto, kaže da turista ima ne kao 2019. godine, ali da je svakako ,,krenulo“.

– Posebno imamo turista u Tivtu. Imamo ekipe koje opslužuju kruzere, tako da čim dođu kruzeri, ima i gostiju. Obišao sam prošle sedmice Primorje i vidio da ima dosta turista sa destinacija sa kojih do sada nijesu dolazili, iz recimo Japana, Južne Koreje, a ima i penzionera iz Francuske. Tako da je dobro krenulo, ne kao 2019. godine, ali smo zadovoljni – poručuje Franca.

Portal Analitika