Društvo

Ministar sporta poručio

Janović: Mladi da budu pokretačka snaga novog društvenog razvoja Crne Gore

Ministar sportaNikola Janovićpriča za Dnevne novine sa kakvim izazovima će se susreti sportisti zbog pandemije korona virusa. On je saopštio da će sistem sporta ubrzo biti pokrenut u Crnoj Gori.

Janović: Mladi da budu pokretačka snaga novog društvenog razvoja Crne Gore Foto: Foto: gov.me/B.Ćupić
Dnevne novineIzvor

“Funkcionisanje sistema sporta je ugroženo zbog stopiranja svih sportskih dešavanja, u komunikaciji smo sa NKT-om, pažljivo pratimo situaciju, već danas imamo neke najave da će se, uz određene mjere, vrlo brzo pokrenuti sport u našoj državi”, rekao je Janović u intervjuu za Dnevne novine.

S obzirom da većina sportova podrazumijeva intenzivnije kontakte sigurno je da će preventivne mjere nakon pandemije biti dosta rigorozne.

“Treninzi i utakmice će se odvijati po posebnim režimima kako bi se rizik od prenošenja korona virusa sveo na minimum”, naveo je slavni nekadašnji vaterpolista.

Ministar ima posebnu poruku za mlade.

“Mladima poručujem da vjeruju svojoj državi koja je i u ovom teškom trenutku pokazala da je u stanju da se nosi sa velikim izazovima, čak i bolje od mnogo razvijenijih država. Mladi jesu najvažniji društveni resurs i zato je važno da nakon ove krize daju što veći doprinos i budu pokretačka snaga novog društvenog razvoja”, istakao je Janović.

DN: Crna Gora, zahvaljujući sjajnoj reakciji državnih organa, dobija bitku protiv korone. Jedna od onih djelatnosti koja je najviše ugrožena je sport. Možete li nam reći kako će izgledati sport u svijetu i Crnoj Gori nakon završetka pandemije?

JANOVIĆ: Pravovremena reakcija naše države kroz rano uvođenje mjera za suzbijanje širenja korona virusa pokazala je da Crna Gora zna da se nosi i sa ovako ozbiljnom siutacijom koja je izmakla kontroli mnogim ekonomski i organizaciono jačim državama. Smatram da je to najbolji pokazatelj odgovornog odnosa Vlade Crne Gore prema svojim građanima koji su i sami dali veliki doprinos kroz poštovanje mjera koje je uvelo Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti.

Naravno, kao ni sve druge oblasti ni sport nije pošteđen posljedica korona virusa. Otkazana su brojna međunarodna takmičenja, među kojima i najznačajnija kao što su Olimpijske igre. Nema ni treninga, ni državnih prvenstava, sve to ozbiljno utiče na sportiste. Takođe, ovakva kriza dovodi i u specifičnu finansijsku situaciju brojne sportske klubove širom svijeta zbog činjenice da ne mogu da obavljaju svoje aktivnosti.

DN: Kakve će biti preventivne mjere?

JANOVIĆ: S obzirom da većina sportova podrazumijeva intenzivnije kontakte sigurno je da će preventivne mjere nakon pandemije biti dosta rigorozne. Treninzi i utakmice će se odvijati po posebnim režimima kako bi se rizik od prenošenja korona virusa sve o na minimum. Sigurno je da će proći još dosta vremena dok se sport ne vrati u normalu, ali u ovom trenutku važno je očuvati zdravlje sportista i građana i to prihvatiti kao prioritet.

DN: Koliko je sport ugrožen u Crnoj Gori, naročito sa aspekta što su potpuno obustavljena sva sportska takmičenja u svijetu i kod nas?

JANOVIĆ: Sport je zaustavljen na globalnom nivou tako da se ni stanje u Crnoj Gori ne razlikuje. Blagovremeno smo reagovali na samom početku i dali instrukcije sportskim savezima da se stopiraju sve sportske i aktivnosti, a nadležnim organima da se zatvore svi sportski tereni i sale i na taj način sačuvali zdravlje naših sportista i sportskih radnika.

S druge strane, funkcionisanje sistema sporta je ugroženo zbog stopiranja svih sportskih dešavanja, u komunikaciji smo sa NKT-om, pažljivo pratimo situaciju, već danas imamo neke najave da će se, uz određene mjere, vrlo brzo pokrenuti sport u našoj državi.

DN: Šta to konkretno znači sa aspekta forme sportista budući da ste bili vrhunski vaterpolista?

JANOVIĆ: Činjenica je da se sportske aktivnosti zaustave u jednom danu, a da je za povratak potrebno mnogo više vremena, prvenstveno zbog kondicije za koju će sigurno trebati nekoliko nedjelja trenažnog procesa, ali sve se može nadoknaditi. Povećan je rizik i od povreda poslije ovako duge pauze. U ovom trenutku, olakšavajuća okolnost je što nema reprezentativnih takmičenja, a otežavajuća što odmah počinju klupska takmičenja zbog potrebe završetka državnih prvenstava. Takođe, uslovi za treninge kao i utakmice biće drugačiji, zahtijevaće se veće mjere opreza i zato će sve ići dosta sporije.

DN: Ministarstvo sporta i mladih je tokom mandata Vlade rekonstruisalo i završilo brojne sportske objekte širom Crne Gore. Utisak javnosti je da Crna Gora nije nikada imala bolju sportsku infrastrukturu.

JANOVIĆ: Ulaganje u sportsku infrastrukturu je prioritet Ministarstva sporta i mladih još od samog početka. U protekle četiri godine finansirana je rekonstrukcija i adaptacija preko 40 sportskih terena i sala u koje je uloženo blizu million i po eura. To je segment koji ćemo i u narednom periodu nastaviti da razvijamo još dinamičnije, adaptirajući ne samo sportske terene i sale, već i sportsko-rekreativne površine i trim staze. Želimo da djeci i omladini omogućimo da se bave, pored takmičarskog, i rekreativnim sportom širom Crne Gore, upravo na taj način dajući prioritet očuvanju zdravlja naših građana.

DN: Šta mislite da li će gledaoci moći da nakon završetka pandemije posmatraju u dvoranama sportska dešavanja?

JANOVIĆ: U kontekstu Vašeg drugog dijela pitanja koje se odnosi na prisustvo gledalaca sportskim dešavanjima, u ovom trenutku znamo da gledaoci neko vrijeme neće moći da prisustvuju sportskim događajima što u značajnoj mjeri mijenja sliku sporta, a smatram i kvalitet samog događaj a jer su gledaoci važan segment u sportu i značajna motivacija za sportiste.

DN: Da li ima nešto što je prioritet Ministarstva sporta i mladih nakon okončanja pandemije?

JANOVIĆ: Kada je riječ o sportskoj oblasti, čim krenu sportske aktivnosti realizovaćemo i program Dječijeg sporta koji podrazumijeva pomoć roditeljima kroz subvencioniranje članarina za djecu koja se bave sportom u okviru sportskih klubova. Time ćemo pomoći i klubovima i povećati broj djece koja se bave sportom. Ponosan sam na tu ideju našeg Ministarstva i tek će se sada pokazati prava svrha takve aktivnosti. Takođe, nastavićemo još dinamičnije da ulažemo u sportsku infrastrukturu gdje nas očekuje završetak izgradnje i rekonstrukcije sala i terena koje je finansiralo Ministarstvo sporta i mladih.

DN: Koliko Ministarstvo sporta i mladih može pomoći građanima u tom smislu?

JANOVIĆ: U kontinuitetu sprovodimo i brojne aktivnosti koje su usmjerene na ukupno poboljšanje kvaliteta života mladih. Pošto je pitanje mladih multisektorsko i multiresorno pitanje, Ministarstvo je samo jedna od karika u tom lancu, a u saradnji sa ostalim relevantnim akterima omladinske politike nastavićemo da pružamo podršku potrebama mladih. Primjer takvih zajedničkih aktivnosti je i projekat “Digitalna pismenost i bezbjednost djece i mladih na internetu”, koji smo nedavno započeli u saradnji sa Ministarstvom javne uprave, Ministarstvom unutrašnjih poslova i Upravom policije.

Kao što znate, nedavno smo zaokružili normativni okvir donošenjem novog zakona o mladima, na osnovu koga sprovodimo Analizu potreba mladih, a poslije oblikujemo Program ostvarivanja javnog interesa u oblasti omladinske politike koji sadrži veliki broj mjera i aktivnosti za bolji položaj mladih. U prethodnom periodu smo intenzivno radili na otvaranju novih omladinskih servisa, posebno na sjeveru Crne Gore, a i u ovom periodu epidemije nismo stali sa radovima na pripremi i opremanju omladinskih servisa za otvaranje, pa ćemo po završetku radova imati omladinske servise u skoro 2/3 opština.

Takođe smo veoma ponosni na projekat Evropske omladinske kartice, koji u saradnji sa NVO Centar za omladinsku edukaciju, već uspješno implementiramo dvije godine, a do sada smo besplatno podijelili oko 8.000 omladinskih kartica mladima u našoj zemlji. U prethodne tri godine opredijelili smo blizu milion eura za projekte nevladinih organizacija koje se bave omladinskom politikom, a zahvaljujući novim zakonskim rješenjima imamo lokalne akcione planove za mlade u 2/3 opština, a u narednom periodu očekujemo da ćemo ih imati na nivou cijele države. Takođe, aktivno doprinosimo funkcionisanju Regionalne kancelarije za saradnju mladih, a prošle godine smo otvorili i nove, veće prostorije te Kancelarije.

DN: Šta biste poručili mladima u ovom trenutku, naročito sa aspekta što ste na čelu Ministarstva kome građani najviše vjeruju po istraživanjima javnog mnjenja?

JANOVIĆ: Mladima poručujem da vjeruju svojoj državi koja je i u ovom teškom trenutku pokazala da je u stanju da se nosi sa velikim izazovima, čak i bolje od mnogo razvijenijih država. Mladi jesu najvažniji društveni resurs i zato je važno da nakon ove krize daju što veći doprinos i budu pokretačka snaga novog društvenog razvoja… Jer biti mlad znači kreirati sadašnjost i budućnost, a ne biti opterećen prošlošću.

DN: Od kada ste postali ministar uveli ste red u oblast sporta i pravilo da su sportisti u centru pažnje. Da li Vlada planira da pruži podršku sportistima i savezima?

JANOVIĆ: lmali smo puno posla od samog početka na uređenju sportske oblasti. Donijet je novi zakon o sportu kao i četvorogodišnja Strategija razvoja sportske oblasti koji su stvorili uslove da realizujemo neke značajne aktivnosti, prije svega završimo preregistraciju sportskih klubova i saveza, a uredili smo i finansiranje vrhunskog sporta u koji je u prethodne četiri godine uloženo više od 16 miliona eura, što je rekordan iznos koji je omogućio značajno bolje uslove za crnogorske sportiste i sportske radnike.

Uveli smo i obavezu stipendiranja sportista, u prethodne četiri godine stipendirano je preko 800 sportista u iznosu od preko million eura. Kao što sam i naveo u prethodnom odgovoru, sada i direktno ulažemo u sportsku infrastrukturu. Jačamo i osjećaj pripadnosti crnogorskoj reprezentaciji kroz proslavu Dana reprezentacija. Ovo su sve jako značajne aktivnosti koje mi dozvoljavaju da kažem da sportska oblast u Crnoj Gori nikada nije bila ovako uređena i da se u sport nikada nije ulagalo kao što se sada ulaže.

I u 2020. godini dodijelili smo rekordan iznos sredstava za sportske saveze, ali pandemija korona virusa poremetila je planove i aktivnosti, a Ministarstvo sporta i mladih pomaže i u ovoj situaciji da nađemo zajedničko rješenje. Očekujem od svih solidarnost, racionalnost i odgovornost, a kao što sam i najavio prethodnih dana, uputili smo dopis Crnogorskom olimpijskom komitetu, Paraolimpijskom komitetu i nacionalnim sportskim savezima u kojem je traženo od istih da pripreme predlog finansijske pomoći za sportske klubove koji su njihovi članovi.

Navedena finansijska pomoć će biti realizovana iz sredstava koja su COK, POK i nacionalni sportski savezi dobili na godišnjem konkursu Ministarstva sporta i mladih, a koja nijesu utrošili zbog otkazivanja mnogih takmičenja koje je prouzrokovala pandemija korona virusa.

Takođe, tražili smo od COK-a, POK-a i nacionalnih sportskih saveza da u potpunosti realizuju stipendije koje su ove godine opredijeljene za preko 300 sportista, nećemo dozvoliti da zbog navedene krize ostanu bez stipendija ili da im se iste smanjuju, već ćemo omogućiti da se, kroz nacionalne sportske saveze, stipendije u potpunosti realizuju, do posljednjeg eura.

Portal Analitika