Mladen Lučić, direktor Lučke uprave Crne Gore kazao je za Skala radio, da Luka Kotor ili bilo koja druga luka moraju u svakom trenutku da imaju obezbjeđene elemente u slučaju da dođe do nekog incidenta vezano za izlivanje prljavih voda, uljnih, ili fekalnih, koje mogu da ugroze akvatorijum zaliva.
Luka Kotor mora da ima ugovor sa određenom registrovanom institucijom, to jest organizacijom, koja može da vrši po zahtjevu broda odvoz materija koje su štetne i koje su već prebukirane na brodu.
"Podsjetiću da brod treba da donese potvrdu kada ulazi u luku Lučkoj kapetaniji kada je posljednji put izbacio smeće i kad ima potrebu. Sve je to regulisano zakonom, samo treba primjeniti te odredbe i sigurno će to funkcionisati kako je propisano", kaže Lučić, koji je napomenuo da je za jahte, koje su vezane uz obalu, određeno vrijeme kad mogu da odlažu smeće i ostale materije sa broda koje treba da uklone, što je strogo propisano.
Prije nekoliko dana potvrdu da ima ispuštanja otpadnih voda dobili smo od kapetana Lučke kapetanije Nikole Drakulovića. Zašto se ništa ne preduzima, nijesmo dobili odgovor, a na više poziva nije nam odgovarao izvršini direktor Luke Kotor Ljubo Radović koji očito nije zainteresovan da građanima objasi da li Luka naplaćuje boravak usidrenim jahtama u akvatorijumu i da li je preduzela sve mjere iz svoje nadležnosti oko ispuštanja fekalnih voda.
Što se sidrenja tiče, director Lučke uprave Mladen Lučić kaže da u akvatorijumu u kojem je Lučka Kapetanija propisala da luka može da sidri brodove i jahte koji dolaze u luku Kotor, koji iz određenih razloga ne mogu prići obali, ili žele da budu na sidrištu, treba da se naplati sidrište. To se naplaćuje po bruto registarskoj toni i po danu, i to je jedan od prihoda luke, kazao je Lučić.