«Sada slijede tri dijela programa predviđena koncesionim aktom - socijalni, ekološki i ekonomski. U roku od tri dana, kako je predviđeno zakonom, nadležna komisija će proučiti svu prispjelu dokumentaciju koju je brodogradilište dostavilo i predložiti Savjetu za privatizaciju, odnosno Vladi Crne Gore na eventualno usvajanje. Tender je inače bio otvoren za svakog, veoma transparentan i međunarodnog karaktera. Očekivali smo možda još ponuda, ali one nisu prispjele. Javilo se brodogradilište i nadamo se da će ispuniti uslove i pristupiti potpisivanju ugovora o koncesiji sa Vladom, kako bi Bijeljani mogli da realizuju svoje dugoročne planove. Oni su do sada bili limitirani, jer su potencijalni partneri tražili mnogo veći period za koncesiju za predmetno područje, a sve u cilju realizovanja višemilionskih planova», kazao je Lučić.
Sekretar Jadranskog brodogradilišta Rade Ilić je kazao za Radio Kotor da je za ovu kompaniju izuzetno važno da dobije koncesiju na 30 godina, zbog predstojeće privatizacije i novih razvojnih projekata koje planira sa ino partnerima na području remonta jahti, kao nove djelatnosti koja bi se obavljala u Bijeloj.
«To je jedan od razloga zbog čega je važna koncesija na pomenuti rok, a i dosadašnji ugovor sa Morskim dobrom ističe 2021. godine, pa inostrani partneri nisu zainteresovani da ulažu u tako kratkom vremenu u Bjelu. Obzirom na djelatnost koju obavlja brodogradilište na ovom području i obzirom da je sva suprastruktura njegovo, a infrastruktura i zemljište vlasništvo države, odnosno u zoni je morskog dobra, očekivali smo da ćemo uspjeti ovim tenderom da obezbijedimo dobijanje koncesije, što bi nam omogućilo nove razvojne projekte», kazao je Ilić.
Rok za dostavljanje ponuda na tender koji je objavljen 23. juna istekao je danas u 13 sati.
Iz uprave Jadranskog brodogradilišta Bijela saopštili su prethodno kako su ubijeđeni da će na njemu pobijediti. Učešće na tenderu jedan je i od zahtjeva budućeg partnera, kompanije Adriatik marinas, koja upravlja Porto Montenegrom.
Koncesije se odnose na područje koje obuhvata prostor u ograđenom krugu brodogradilišne luke sa operativnom obalom i gatovima ukupne površine 108,47 hiljada metara kvadratnih, kao i onaj pod objektima površine 25,85 hiljada kvadrata.