Abiznis

Prijedlog rebalansa budžeta prošao KEP, danas na dnevnom redu Vlade

Izračunali da će izvorni prihodi biti veći za 215 miliona eura

Prijedlog rebalansa ovogodišnjeg budžeta usvojila je juče vladina Komisija za ekonomska pitanja (KEP), a danas će biti razmatran na Vladi. Iz Ministartstva finansija je Pobjedi saopšteno da su ovim prijedlogom primici i izdaci budžeta planirani na 2,9 milijadi eura, što je povećanje od 46,7 miliona eura.

Izračunali da će izvorni prihodi biti veći za 215 miliona eura Foto: UGC
PobjedaIzvor

Bivša državna sekretarka u Ministarstvu finansija Mila Kasalica smatra da će bez obzira na nejak okvir za realizaciju rebalansa u uslovima kada su otpočete političke kampanje za predstojeće izbore, dopunska promjena planiranih prihoda, biti vjerovatno opredjeljujuća za potrebe ispunjavanja uslova za aranžman sa Svjetskom bankom što je, kako kaže, bar nominalno dobra javna aktivnost.

Detalji iz rebalansa

Iz Ministarstva su kazali da se izmjene donose zato što treba da uvrste u budžet 30 miliona eura podrške EU za prevazilaženje energetske krize, što treba obezbijediti pet miliona eura za predstojeće parlamentarne izbore i 13 za zapošljavanje lica sa invaliditetom. Ali glavni razlog je, kako navode, projekcija da će naplata prihoda za ovu godinu biti veća 215 miliona eura, pa su planirane izvorne prihode od 2,14 milijardi povećali za deset odsto na 2,36 milijardi eura.

Zato su, kako navode, planirani deficit od 366,3 miliona eura smanjili na 193 miliona i uklopili se u ,,zlatno fiskalno pravilo“ i Mastrihtski okvir, a planirane pozajmice od 705 miliona smanjili na 538 miliona eura.

Kraj mandata

Kasalica je navela da je ministar finansija Aleksandar Damjanović sa službenog puta u Uzbekistanu najavio rebalans budžeta.

- Na kraju mandata, tokom kojeg je okrenuo leđa sebi najboljem u struci iz 12-godišnjeg liderstva resornim odborom koji nikad više nije ponovljen ili sedmomjesečnog direktorovanja novospojenom upravom, stavio se u službu kratkoročnih političkih odmjeravanja sa prethodnikom. Bez obzira na takav nejak okvir za realizaciju rebalansa u uslovima kada su otpočete političke kampanje za predstojeće izbore, procijenjeno je da se trebaju izdaci izmijeniti za 47 miliona eura, a dopunski promijeniti planirani prihodi, što je visoko - vjerovatno opredjeljujuće za potrebe ispunjavanja uslova za DPL(F)-aranžman sa Svjetskom bankom što je bar nominalno dobra javna aktivnost – kazala je Kasalica i dodala da suštinski, ostaje sistemsko pitanje da li i šta može novoizabrani predsjednik Crne Gore Jakov Milatović potpisati nakon inauguracije.

Prema njenim riječima, treba ostati uz povjerenje da se zbog linije izdataka za parlamentarne izbore nije pravio rebalans ,,što je golem posao za operativce”. Posebno, kako dodaje, jer se subvencije socijalnog karaktera iz EU podrške već niz mjeseci realizuju.

-Takođe, saglasno originalnom planu izdataka sredstva 13 miliona eura predviđena su unutar budžeta Zavoda za zapošljavanje oko zapošljavanja lica sa invdaliditetom, a na liniji subvencija, odnosno programskoj aktivnosti Zakona o budžetu. Tako da je promišljeno sačekati da izađe konkretan dokument, a ne izvješća za javnost, a kako bi se objektivno moglo uvidjeti šta su pored izdatka za parlamentarne izbore dodatne subvencije – rekla je Kasalica.

Nju iznenađuje podatak o ispunjavanju ,,zlatnog fiskalnog pravila“, kao i poštovanja Mastrihtskih okvira, kada od Monstata još nijesmo zvanično dobili podatak o BDP-u za prošlu godinu.

- Sudeći po prezentaciji sa travnatog susreta sa novinarima održanog zbog godine dana rada Vlade, taj procenat je manji od projektovanog, odnosno umjesto 7,4 odsto rast je vjerovatno od 6,1 do 6,5 odsto. Onda iskazani deficit eventualno preskače čarobnu granicu samopohvaljivanja ministra finansija – saopštila je Kasalica.

Pojasnila je da uslovi za rebalans nijesu propisani, te da država ili lokalne samouprave mogu imati neograničen broj rebalansa.

- Uobičajeno se slijede poremećaji u izdacima, dok uvećani prihodi iniciraju analizu da li su izdaci nedovoljno planirani ili otvaraju prostor za dodatne planove izdataka. Sve u svemu, ne treba da trošimo intelektualnu i timsku i kreativnu energiju šta je ponukalo Vladu da uđe u ovako iscrpljujući postupak – kazala je Kasalica.

,,Skvikovanje“

Ističe da će biti zanimljivo ,,iako je to duboko razočaravajuće“, gledati resorni odbor u Skupštini i vidjeti koliko će novih projekata za kapitalni budžet predložiti poslanici sad kad je krenula izborna kampanja, a, kako kaže, u stilu onog nezakonitog eldorada želja iz decembra prošle i pretprošle godine.
Odgovarajući na pitanje da li je predlaganje rebalansa politička propaganda pred parlamentarne izbore, sa obzirom na to da se premijer Dritan Abazović u utorak oglasio povodom povećanih prihoda na Tviteru navodeći da je Crna Gora postigla spektakularne ekonomske rezultate i dodajući da će predložiti rebalans budžeta zbog pozitivnih stvari, Kasalica je navela da ,,skoro-pa-otišavši premijer, ministar finansija, kao i raniji ministar finansija neka skvikuju do iznemoglosti“.

- Očigledno je da ne služe stabilnosti sistema. Spektakularnost u ekonomiji se preko noći prevrne u duboke zabrinutosti, posebno ako je ne dokumentuju uvezane i ukrštene brojke, a što i proljećne prognoze EK i Svjetska banka neupitno ističu u nedavnim analizama pozivajući na oprez i povratak reformama – istakla je Kasalica.

Ona je navela da je svim našim javnim administrativcima i političarima zadatak da narednom timu izvršne vlasti ostave ,,zajedničku kuću, crnogorsku ekonomiju koja nastavlja prema nekim drugim horizontima“.

- Ne treba gubiti nadu da će novi horizonti biti manje neizvjesni od ovih skučenih neoliberalno-boljševičkih iz prethodnih tridesetak mjeseci - poručila je Kasalica.

Zato, kako kaže, na nivou svake pojedinačne egzistencije, svakog poreskog obveznika, privrednog društva, radnog mjesta treba da učinimo mnogo kvalitetnog, ,,a u odsustvu sičije, pizme i lažnih moći, s ciljem da se krajem ove i pod obavezujuće naredne godine pokrene snažan investicioni oporavak, kako inostranim sredstvima tako i privlačenjem domaće akumulacije“.

- Tada možda zahtjevno fiskalno obzorje 2025-27-29 javnog duga dočekujemo sa dostojanstvom zemlje u razvoju, koja ide prema naznakama održivosti. U suprotnom, a u kontekstu ljepuškastosti riječi ,,spektakl“, pad ovako nedostatnog kvaliteta javne usluge na trećinu postojeće, izmjerljiv je fiskalni rizik. Tad će biti svejedno ko je šta tvitovao u dječačkom nadmetanju, ko je važniji na igralištu klikera, a ko je oteo džombe, a da se ne zna – zaključila je Kasalica.

Politički marketing

Ekonomski analitičari Oleg Filipović i Novak Svrkota smatraju da Vlada predlaže rebalans budžeta zbog političko-ekonomskog marketinga.

- Na rebalans gledam kao na jednu vrstu političko-ekonomskog marketinga pred izbore i neku vrstu revizije - rekao je RTCG, dok je Svrkota ocijenio da će nova vlada i skupština, koje će biti formirane nakon 11. juna, morati da rade rebalans budžeta.

- Ova vlada nema legitimitet, Skupština je raspuštena, a ovo su bitne odluke. Ne znam šta će se postići ovim rebalansom, osim nekog političkog marketinga pred izbore – zaključio je Svrkota.

Portal Analitika