Međunarodna organizacija ActionAid, osnovana u cilju globalne borbe protiv sitomaštva i nepravde, predstavila je rezultate istraživanja koji pokazuju da je 20 zemalja u razvoju ostalo uskraćeno za iznos od oko 2,8 milijardi dolara prihoda koje je po osnovu poreza na dobit trebalo da plate Alphabet (u čijoj nadležnosti je Google), Facebook i Microsoft.
Iznos od 2,8 milijardi dolara bio bi dovoljan da se u siromašnim zemljama obezbijedi zarada za čak 729,010 medicinskih sestara, 770,649 babica ili 879,899 nastavnika u osnovnim školama u čak 20 zemalja širom Afrike, Azije i Južne Amerike. Ovaj iznos bi istovremeno omogućio rješavanje problema nedostatka medicinskog kadra već za tri godine, posebno kada je riječ o medicinskim sestrama, kojih u zemljama obuhvaćenim istraživanjem nedostaje čak 1,7 miliona.
Istraživanje je objavljeno nakon što je uočeno da proces reforme poreza na dobit pod vođstvom G20 i OECD nije uspio da bude sproveden tokom prvobitno zadatog roka zbog, kako je navedeno u izvještaju Ujedinjenih nacija, brojnih političkih i tehničkih izazova.
Nakon što je britanski javni servis BBC izvijestio o ovom istraživanju i zatražio komentar od kompanija Facebook i Microsoft, odgovor je izostao, dok je reakcija kompanije Alphabet bila prilično spora, kada je ta kompanija nakon sastanka akcionara, najavila da će 29. oktobra javno objaviti najnovije kvartalne finansijske rezultate.
Očekivanja su da će Alphabet objaviti podatak o ogromnoj dobiti koja značajno zavisi od milijarde i po stanovnika ovih 20 zemalja u kojima se koriste njihovi proizvodi.
U nedostatku transparentnijih zahtjeva za izvještavanje nemoguće je utvrditi koliko poreza Alphabet ili druge velike tehnološke kompanije plaćaju vladama u tim zemljama, pod uslovom da se on uopšte naplaćuje. Procjenjuje se da bi, kada bi globalna politika bila fer i efikasna, samo od onoga što se od Alphabeta ne priohoduje bilo dovoljno da se u ovih 20 zemalja zaposli čak 244.360 medicinskih sestara, čime bi se znatno bolje odgovorilo na pandemiju koronavirusa i riješilo više problema odjednom.
Ključni uzrok izbjegavanja plaćanja poreza u punom iznosu na ovaj način nalazi se u postojećoj legislativi prema kojoj globalne korporacije za sada nijesu u obavezi da javno objavljuju koliko poreza plaćaju u mnogim zemljama u razvoju.
Istraživanjem koje je sproveo ActionAid obuhvaćeno je 20 zemalja i to Bangladeš, Brazil, Etiopija, Gana, Indija, Indonezija, Kenija, Malavi, Mozambik, Mijanmar, Nepal, Nigerija, Senegal, Sijera Leone, Južnoafrička Republika, Tanzanija, Tajland, Vijetnam, Zambija i Zimbabve.
Procjenjuje se da su stvarni gubici po ovom osnovu višestruko veći kada se uzmu u obzir sve globalne korporavcije koje posluju na njihovim teritorijama, budući da su ovim istraživanjem obuhvaćene svega tri kompanije. Kompanije kao što su Google, Apple, Amazon i Facebook već su tužile brojne vlade, ali i institucije Evropske unije, kako kada je riječ o monopolističkom djelovanju, a sve veći je broj optužbi vezanih netransparentnu i nefer poresku politiku globalnih igrača.