Crna Gora je spremna da zatvori od šest do devet poglavlja do kraja godine, rekao je potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović i dodao da, ako država nastavi dosadašnijim tempom, nema prepreka za članstvo u Evropskoj uniji (EU) do 2028. godine.
Govoreći o raspravi pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta, Ivanović je u intervjuu agenciji MINA rekao da su se čule brojne pohvale na račun Crne Gore
“Rasprava je bila dinamično pozitivna. Čule su se brojne pohvale na račun Crne Gore i izražena je velika podrška Crnoj Gori na evropskom putu”, naveo je Ivanović.
On je, osvrćući se na govor hrvatskog poslanika u EP Tomislava Sokola, kazao da njegovi stavovi ne iznenađuju i da ih je već iznosio ranije.
“Sokol ima određena interesovanja za dešavanja u Crnoj Gori, ima konekcije i prijateljstva, naročito u opoziciji, i zato njegovi stavovi ne treba da nas iznenađuju”, rekao je Ivanović.
On je, odgovarajući na pitanje da li je realno da Crna Gora zatvori devet poglavlja do kraja godine, što je najavio i glavni pregovarač sa EU Predrag Zenović, kazao da “ne možemo da govorimo da li će se to desiti”.
“Zato što mi sa naše strane možemo da govorimo o našoj tzv. internoj spremnosti za zatvaranje određenih poglavlja. I sasvim sigurno da su glavni pregovorač prije nekoliko dana i ministarka evropskih poslova dali precizne izjave u smislu naše spremnosti što se tiče broja poglavlja”, rekao je Ivanović.
On je dodao da je posrijedi šest do devet poglavlja za koja Crna Gora može biti spremna da ih zatvori i koja su praktično gotova sa strane države.
“Međutim, kao što znate, jedna je tehnička strana procesa gdje mi možemo da evaluiramo da li smo spremni da zatvorimo određeni broj poglavlja, a drugi je politički aspekt gdje vam treba 27 glasova za zatvaranje poglavlja”, rekao je Ivanović.
Upitan kako pismo EU vlastima u Crnoj Gori, gdje se ukazuje na nužnost sprovođenja usvojenih medijskih zakona, utiče na evropski put države, Ivanović je rekao da da se radi o podsticaju parlamentu da izvrši svoje obaveze.
Prema njegovim riječima, posrijedi je izolovana situacija koja ne može uticati na evropski put države.
Odgovarajući na pitanje da li je izvjesno članstvo Crne Gore do 2028, Ivanović je odgovorio potvrdno.
“Kako sada stvari stoje i kako stvari stoje u Crnoj Gori, ali i u vezi sa raspoloženjem u EU, u Briselu i u državama članicama, rekao bih da je to članstvo prilično izvjesno. 2028. je za tri godine, treba da vidimo šta će se sve dešavati u narednom periodu”, rekao je Ivanović.
On smatra da ukoliko Crna Gora nastavi da radi “ovim tempom, onda ne vidim da mogu postojati prepreke za naše članstvo do 2028. godine”.
Upitan da li je Crnoj Gori na tom putu Albanija sad konkurent, Ivanović je rekao da je ta država intenzivirala svoje aktivnosti na evropskoj integraciji.
“Mi smo zbog toga zadovoljni i mi to pozdravljamo. Sve države regiona i ne samo regiona, nego sve države koje žele da postanu članice EU, da to zaista i postanu. Ne bih govorio o nekoj konkurenciji iz prostog razloga što Albanija treba da otvara poglavlja, a mi smo u fazi zatvaranja poglavlja”, rekao je Ivanović.
On je istakao i to što Albanija nije, a Crna Gora jeste dobila Izvještaj o ispunjenosti privremenih mjerila (IBAR).
Ivanović je rekao da je IBAR ključni moment, odnosno prekretnica poslije kojeg može da se krene u zatvaranje poglavlja.
“Tako da mi smo prilično odmakli, Crna Gora i dalje predvodnica u procesu evropske integracije, ali ono što je bitno jeste da se, narodski rečeno, od tog statusa predvodnice ne živi, da mi treba da svoje aktivnosti sprovodimo jednakim intenzitetom kao u prethodnih godinu i po dana”, kazao je Ivanović.
On je rekao da to zavisi i od aktivnosti Vlade i Skupštine.
“I nadam se da ćemo u narednom periodu imati sinergiju, i u tom smislu, ne vjerujem da Crna Gora može izgubiti status predvodnice uz, kao što rekoh, naš podsticaj i naše pozitivne gledanje na napredak svih drugih država kandidata”, kazao je Ivanović.
Upitan da li smatra da će Crna Gora i Albanija odvojeno ući u EU, Ivanović je rekao da se prethodnih godina u Uniji govorilo o principu zasluga i dodao da taj princip zagovara i Crna Gora.
“To ne znači zajednički ili grupni pristup, ne pristup da država koja je odmakla mora da čeka neku državu da dostigne taj nivo, niti da neka država koja možda je sad u određenoj fazi pregovora, treba da bude podstaknuta da nastavi proces reformi”, rekao je Ivanović.
On je kazao da očekuje da Crna Gora postane naredna članica EU.
Upitan da li Crna Gora radi na rješavanju problema oko blokade Hrvatske poglavlja 31, Ivanović je rekao je održano nekoliko sastanaka.
“Intenzivno se radi na tome i postoje kontakti između Crna Gora i Hrvatske koji su na različitim nivoima”, dodao je Ivanović.
On je naveo da je Crna Gora tome pristupila u dobroj vjeri.
“Treba, naravno, da vidimo kakav je stav Hrvatske po tom pitanju. Ne bih govorio o nekim detaljima jer je nekada i bolje da dođe do dogovora pa da se onda on objavi nego da na neki način možda i vršimo pritisak na timove koji razgovaraju”, rekao je Ivanović.
On je kazao da misli da “ćemo u narednom periodu imati dobre vijesti po tom pitanju”.
Govoreći o odnosima u vlasti, Ivanović je rekao da Vlada i Skupština funkcionišu dobro.
“Sve što je neophodno za, recimo, evropski put se usvaja sa ogromnom većinom glasova u parlamentu. Nema zastoja u tom domenu. A što se tiče svih ostalih stvari, kao i u svakoj koaliciji, partije razgovaraju među sobom, pokušavaju da nađu zajednički put i da nađu kompromisna rješenja za ona pitanja koja možda ne ujedinjuje u sve članove koalicije”, kazao je Ivanović.
Upitan da li je tako bilo i u vezi sa sporazumom Vlade sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Ivanović je rekao da se o tome razgovaralo sa koalicionim partnerima u okviru većine, kao i u Pokretu Evropa sad (PES).
“Pretpostavljam i da su druge partije imale svoje neke interne razgovore po tom pitanju. Tako da na kraju krajeva vidjeli ste i ishod glasanja u parlamentu koji govori o tome”, kazao je Ivanović.
Upitan o kritikama javnosti u vezi sa transparentnošću cijelog procesa, Ivanović je rekao “da je sama priprema situacije u kojoj se potpisuje jedan međudržavni sporazum mogla biti bolja”.
“Odnosno mogla je biti komunicirana unaprijed. Međutim, što se tiče same rasprave o tim sporazumima, mislim da ni jedan drugi međudržavni ugovor koji je Crna Gora potpisala nije privukao toliko pažnje i nije imao toliko rasprave kako u parlamentu tako i van parlamenta”, rekao je Ivanović.
On je kazao da misli “da nikad nijesmo imali intenzivniju i otvoreniju debatu u Skupštini o bilo kom međudržavnom sporazumu”.
Govoreći o rezultatu PES-a na lokalnim izborima u Nikšiću, Ivanović je kazao da smatra da je mogao biti bolji.
“Ostvarili smo rezultat koji će nam garantovati da budemo druga najveća snaga u budućoj vlasti. Taj rezultat će nam omogućiti takođe i da se predstavimo građanima u naredne četiri godine sa nekim konkretnim projektima, rješenjima i, na kraju krajeva, i kadrovima”, kazao je Ivanović.
Upitan da li se nakon novih prepucavanja sa Pokretom za Podgoricu, može opet očekivati pad lokalne vlasti, Ivanović je rekao da “ako smo nešto naučili u posljednjih pet godina, to je da možemo da očekujemo sve”.
“Ali što se tiče konkretne situacije u Podgorici, mislim da nikome nije u interesu, a pogotovo ne Pokretu za Podgoricu, da ponovo dovodi u pitanje funkcionisanja vlasti kao prošle godine i da ostvari možda i još gori rezultat nego na prethodnim izborima”, kazao je Ivanović.
On je savjetovao svima da rade za interes građana, a ne za lične ili partijske interese.