Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Ivančević: Zabrana novogodišnjeg dočeka na otvorenom je antiugostiteljska, antituristička i anticrnogorska mjera

Ivančević: Zabrana novogodišnjeg dočeka na otvorenom je antiugostiteljska, antituristička i anticrnogorska mjera

Od konstituisanja nove vlasti, u Crnoj Gori je prisutna jedna antituristička klima jer u aktuelnoj vlasti ne postoji ni resor koji bi se bavio zaštitom i unaprijeđenjem turizma, istakao je za portal Dnevne direktor turističke agencije Mac sun i bivši dugogodišnji predsjednik Udruženja za turizam Privredne komore Dragan Ivančević.

Ivančević: Zabrana novogodišnjeg dočeka na otvorenom je antiugostiteljska, antituristička i anticrnogorska mjera Foto: PA/Arhiva
Dnevne novineIzvor

On je komentarišući epidemijsku mjeru na snazi kojom se zabranjuje organizovanje dočeka Nove godine na otvorenom istakao da ona nema nikakve logike ni sa aspekta turizma, ni sa aspekta zaštite zdravlja građana, s obzirom da je, kako kaže, poznato da je mogućnost širenja zaraze veća u zatvorenom, nego na otvorenom.

"Ovako loša i kratka sezona i sezona prije nje koje skoro da nije ni bilo, teško mogu da obezbijede preživljavanje turističke i ugostiteljske djelatnosti. Ova Nova godina, Božić i novogodišnji praznici trebalo je da nadomjeste i da daju jednu injekciju koja bi mogla da obezbjedi kompanijama u turizmu i ugostiteljstvu, posebno na primorju, a i u planinama, da mogu da se izbore i da dočekaju april i maj kada možemo da se nadamo da će početi nova turistička sezona. U tom smislu, mislim da u ovoj državi niko nije skrenuo pažnju na prioritet ekonomije, da obezbjedi uslove da turistička i ugostiteljska privreda funkcionišu, da se obezbjede manifestacije na otvorenom“, napominje Ivančević.

Kako ističe, svugdje u svijetu je normalno da se sa pandemijom živi, te smatra da je uz malo volje i više odgovornosti moglo da se organizuju skupovi na otvorenom kojima bi mogli da prisustvuju samo vakcinisane i osobe koje nijesu zaražene.

On kaže da je moguće organizovati i obezbjediti poštovanje mjera na skupovima, ali smatra da je sada za to kasno.

"Sada bojim se da je kasno i da su svi ti ugovori sa velikim regionialnim zvijezdama, koje je trebalo da podignu nivo zabave dočeka Nove godine u turističkim mjestima i da privuku turistepropali i da su oni napravili aranžmane na drugim mjestima. Tako da mi iz turizma i ugostiteljstva još jednom treba da se zahvalimo ovoj Vladi što nam je zadala jedan veoma ozbiljan udarac“, naveo je Ivančević.

Prema njegovim riječima, vladine mjere će se veoma loše odraziti na turizam, ekonomiju, ali i imidž Crne Gore.

"Kao što je bilo loše u julu i avgustu dozvoliti stihiju i pustiti da se nekontrolisano ulazi u našu zemlju i da se poveća broj zaraženih i da se na jedan nekontrolisan način ugrozi zdravlje građana, tako i ova mjera ne donosi ništa novo u pravcu zaštite od dalje zaraze i pandemije“, naglašava Ivančević.

S druge strane, on ističe da je mjera diskriminatorska prema kompanijama u turizmu i ugostiteljstvu. 

"To znači da je diskriminatorska prema svim turističkim mjestima jer je mogućnost zaraze mnogo veća unutra nego napolju. Zato je zovem antiugostiteljska, antituristička, a time je i anticrnogorska i antidržavna mjera jer se ljudima u turizmu onemogućava da obezbijede prihode koji će im omogućiti da sačuvaju svoje kompanije i radna mjesta kako bi mogli spremnije dočekati narednu turističku sezonu od koje treba da se puni preko 20 posto budžeta Crne Gore, i na državnom i na lokalnom nivou“, zaključuje Ivančević.

Portal Analitika