Direktor Italfera za međunarodne aktivnosti, Laurent Franćiozi za Vijesti je kazao da je bio iznenađen kada je prije nekoliko dana pročitao Franovićev komentar da je kalkulacija iz Studije precijenjena.
„Da budem iskren, saglasan sam sa njim kada kaže da je trenutno stanje infrastrukture usklađeno sa sadašnjim nivoom saobraćaja i da je sa manje ili više od 20 ili 30 miliona eura, moguće riješiti kritične probleme. Međutim, studija je imala za cilj da podrži rast tražnje putnika i roba u narednih 20 godina. Konačni cilj studije jeste da ojača ekonomsku ekspanziju Crne Gore i okolnih zemalja i da podstakne postepeno pomjeranje fokusa sa puteva na željeznicu, uzimajući u obzir i veoma važan aspekt smanjenja zagađenja vazduha – naveo je Franćiozi, koji je i projekt menadžer za izradu studije.
Italfer je inženjering firma italijanske željeznice, i smatra se jednom od najvećih u svijetu.
Franović je nedavno kazao da na crnogorskom dijelu pruge nijesu potrebne opravke u vrijednosti od 139 miliona, kako su to procijenili Italijani, osim, kako je naveo, u slučaju gradnje nove pruge.
„Italijansko Ministarstvo za ekonomski razvoj izabralo je Italfer da uradi Studiju za modernizaciju pruge Bar – Beograd, u saradnji sa vlastima u Crnoj Gori i Srbiji. Italijanska vlada je odlučila da investira u taj projekat, imajući u vidu značaj povezivanja centralne u južne Italije sa Balkanom.
Studija je pokazala da pruga može da se poboljša u narednih 10 godina do brzine od 100 km na sat i kapaciteta od 80 vozova dnevno, što bi koštalo 337 miliona eura, od čega za dio kroz Crnu Goru 139 miliona eura.
Franćiozi je kazao da spiskom intervencija i troškova koje je Italfer sačinio, nije obuhvaćen remont pruge za naredne mjesece, već je bio cilj da se napravi objekat kojim bi sljedeće generacije putnika mogle iz Beograda da stižu u Podgoricu za 4,5 sata.