Danilo Begović, rukovodilac Korporativne divizije Erste Bank AD Podgorica govorio je o uticaju ekonomskih prilika u svijetu na naš region.
„U posljednjim svjetskim dešavanjima ono što Erste vidi jeste da će prije svega biti pogođene one zemlje koje su industrijski razvijene i imaju izvozno orjentisan karakter. Auto industrija je pod prilično velikim pritiskom u ovim okolnostima, prije svega zbog resursa i svega onoga što čini taj proizvodni lanac. Kod onog dijela koji je orjentisan na usluge, kao što su Hrvatska i naš dio Jadrana sa turizmom, se vide neki manji uticaji. Napravljena su dva scenarija u odnosu na ono šta će se dogoditi sa tarifama, koja će to stopa rasta biti. Prema projekciji EBRD-aimaćemo i dalje rast BDP-a, ali ne onim stopama kojima je to bilo projektovano. Ovo nije veliki uticaj na nas. I nakon korone, crnogorsko tržište akcija i depozita je doživjelo izuzetnu likvidnost što osjećamo i danas. S druge strane, u onoj krizi 2008/2009 možemo iz ličnog iskustva vidjeti da je onoga trenutka kada je bankarski sistem skoro bio zaključan, ne samo u Crnoj Gori, nego i puno šire, Erste odlučio da investira i kupi banku u Crnoj Gori. Mi smo ovdje od 2009. godine. Istorija se ponavlja, te je Erste akvizcijom od sedam milijardi u investiranju u kapital u Poljskoj kupio akviziciju od Santander banke – paket od 48 posto akcija. Na neki način se u ovu regiju jako vjeruje,” ispričao je Begović.
Nikola Perišić, član Upravnog odbora, CKB istakao je da je investicioni ambijent u Crnoj Gori turbulentan.
„Imali smo korona krizu, inflaciju, veliki porast referentnih kamatnih stopa. Nažalost i dalje imamo ratnu krizu u Ukrajini, krizu energenata, a sada imamo carinski rat. Puno je okolnosti koje imaju uticaja, ali mislim da je Crna Gora kroz sve to dosta dobro prošla, možda zahvaljujući nekim nedostacima koje strukturno ima, ali sa druge strane mislim i na agilnost naše ekonomije i naših privrednika koje treba pohvaliti jer su naučeni da se prilagođavaju raznim okolnostima,“ naveo je Perišić.
Dodaje da je struktura investitora raznovrsna.
„Investicioni ambijent u Crnoj Gori je krvotok naše države koja je oslonjena na strane direktne investicije. Ono što su ključna pitanja jeste kakav investicioni ambijent pravimo i za koga ga pravimo. Definitivno osim domaćih želimo i strane investitore. Vrlo sam za to da se šansa daje i jednima i drugima. Imamo domaće investitore na dugoročnim projektima, ali i one koji su zainteresovani za ulaganje u nekretnine u nekom kratkoročnijem principu, imamo i strane investitore. Svi traže svoj prostor i po mom mišljenju dobro rade. U posljednje vrijeme se iskristalisalo ko su uspješni i kvalitetni investitori i tako je nama kao bankama olakšan posao,“ ispričao je Perišić.
Marko Čelebić član Upravnog odbora NLB Banka AD Podgorica ukazao je na investicione prednosti Crne Gore.
„Crna Gora ima izvanredne prirodne resurse kao jedna od najmanjih država u Evropi. Sa druge strane ima različite mogućnosti što je i glavni razlog da je sve više investitora zainteresovano za Crnu Goru. U stvari je i sama struktura ekonomije Crne Gore takva da zahtijeva vanjske investicije. Crna Gora je država koja ima najveći spoljnotrgovinski deficit i samo oko 15 posto uvoza se pokriva sa izvozom, što znači da Crna Gora mora da sa prihodima iz turizma i sa vanjskim investicijama da nadoknadi tu razliku. Mislim da je samo društvo naklonjeno vanjskim investicijama. Takođe, prognoze su da će Crna Gora do 2028. godine postati punopravna članica Evropske unije i samim tim će biti sve više zainteresovanih, ozbiljnih stranih investitora koji bi htjeli da ulažu u Crnu Goru,“ poručio je Čelebić.