Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Incident u cetinjskom centru za djecu sa problemima u ponašanju: Djevojčice poslate u „Ljubović“, o dječacima brine socijalna služba

Incident u cetinjskom centru za djecu sa problemima u ponašanju: Djevojčice poslate u „Ljubović“, o dječacima brine socijalna služba

Objekat u kome se nalazi Centar gdje se dogodio incident Foto: ugc
Objekat u kome se nalazi Centar gdje se dogodio incident
PobjedaIzvor

Zašto su tri maloljetne njemačke državljanke i dva dječaka mlađa od 14 godina, kao ,,djeca sa problemima u ponašanju“, boravili na Cetinju i od koga im je potrebna zaštita pa su postali korisnici NU Centar za zaštitu djece i mladih, neka su od pitanja kojima se sada bave Ministarstvo za socijalno staranje, policija i tužilaštvo.

Vijesti su juče objavile informaciju da je, nakon incidenta sa zaposlenima privatnog skloništa za djecu sa problemima u ponašanju na Cetinju, dvoje maloljetnih njemačkih državljana premješteno u državnu ustanovu ,,Ljubović“, a protiv troje je lokalnom tužilaštvu podnijeta krivična prijava za nasilničko ponašanje.

Niko od desetine građana prijestonice, sa kojima je Pobjeda juče razgovarala, nije znao za postojanje Centra za zaštitu djece i omladine (sa problemima u ponašanju), čak ni u Osnovnoj školi ,,Njegoš“, iako je Centar tik uz kapiju škole.

Kao osnivač i direktor Centra za zaštitu djece i omladine u osnivačkom aktu naveden je Nikola Perović, a on je takođe i zastupnik NVO. Vlasnici ovog Centra su i Nikoleta Perović i Milica Krivokapić, koja je i psihološkinja u Centru za socijalni rad, koji je samo pedesetak metara udaljen od ustanove u kojoj se desio incident.

Kako nam je u četvrtak zvanično potvrđeno iz ODT-a na Cetinju, tri djevojčice su prvo privedene u pritvorske prostorije policije, a nakon toga sprovedene u ,,Ljubović“.

Po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva na Cetinju, u pritvorske prostorije OB Cetinje u utorak veče privedene su tri maloljetne ženske osobe, njemačke državljanke. Djevojčice su bile uključene u incident koji se ranije tog dana dogodio u prostorijama NU Centar za zaštitu. Djevojčice, sa još dva dječaka mlađa od 14 godina, fizički su nasrnule na domara u Centru.

Po odluci Osnovnog suda, djevojčice su smještene u JU Centar ,,Ljubović“, dok dvojica dječaka, kako je saopšteno iz ODT-a Cetinje, nijesu bila obuhvaćena nalogom tužilaštva jer su mlađa od 14 godina.

Kako je Pobjedi saopšteno iz ODT-a Cetinje, zbog zaštite interesa postupka, nije dozvoljeno iznositi detalje o daljim postupcima tužilaštva.

Centar tik uz osnovnu školu

NU Centar za zaštitu djece i mladih sa problemima u ponašanju je organizacija koja je početkom aprila osnovana na Cetinju, a prostorije su smještene uz kapiju OŠ „Njegoš“, gdje je, makar prema reklami, i apartmanski smještaj „Aleksandra“.

“Niko u školi nije ni znao da je jedna takva organizacija pored škole. Danas, kada je policajac došao u prostorije škole i rekao”, evo ćemo vam iseliti komšije, saznali smo za to - rekla nam je jedna od zaposlenih u školi.

Istina, djeca u školi nijesu imala sukoba sa korisnicima Centra, potvrdila je Pobjedi direktorica ove škole Adrijana Aleksić.

Iz Centra za socijalni rad na Cetinju su nam kazali da su upoznati sa postojanjem ove NVO, kao i da ,,organizacija ima adekvatnu licencu“, te da ranije nijesu imali problema sa djecom - korisnicima Centra.

“JU Centar za socijalni rad za prijestonicu Cetinje, kao organ starateljstva, nije imao saznanja o bilo kakvim problemima u vezi sa korisnicima usluga navedene NVO, sve do posljednjih dešavanja na koja se odnose vaši upiti. Sve prijave i informacije koje su u nadležnosti Centra razmatrane su u skladu sa zakonom, uz uvažavanje principa zaštite najboljeg interesa djece, te u saradnji i koordinaciji sa ostalim nadležnim institucijama koja se bave zaštitom djece”, navodi se u odgovorima koje je Pobjedi poslao direktor CZSR Cetinje Dejan Milošević.

Dosad bez problema

On je kazao i da JU Centar za socijalni rad za prijestonicu Cetinje postupa u skladu sa Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti. Nijesu utvrđene nikakve nepravilnosti u radu Centra u kome se desio incident, što je potvrđeno i od strane nadležnog inspekcijskog nadzora, obavljenog 14. maja 2025. godine.

Kako je naglasio, CZSR ne može iznositi detalje koji se odnose na konkretne maloljetne osobe zbog zakonske obaveze zaštite identiteta i privatnosti djece.

“O svim okolnostima i eventualnim incidentima upoznati su nadležni organi. Smještaj maloljetnih lica vrši se isključivo po nalogu nadležnih institucija, u skladu sa važećim zakonima. Maloljetna lica, koja su mlađa od 14 godina, ukoliko su uključena, nalaze se pod posebnom zaštitom i dalje su pod nadležnošću sistema socijalne i dječje zaštite”, kazao je Milošević dodavši i da iz Ustanove na čijem je čelu ne mogu davati informacije o državljanstvu maloljetnih korisnika, u cilju zaštite identiteta i prava djece, u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti i međunarodnim standardima o pravima djeteta.

Iako je priča o incidentu i privođenju maloljetnika potvrđena iz više izvora uključujući i Osnovno tužilaštvo, o daljim koracima i potezima Centra za socijalni rad na Cetinju, Milošević je samo neodređeno kazao da ,,kao i do sada, preduzimaju sve potrebne mjere u okviru svojih nadležnosti, u cilju zaštite djece i poštovanja zakona.

“Sve aktivnosti se sprovode u saradnji sa relevantnim institucijama i organima, uz kontinuirani nadzor i procjenu situacije. Naš prioritet ostaje zaštita najboljeg interesa djece”, kazao je Milošević.

Psihološkinja (ne) radi u Centru

Milošević je takođe negirao da je Milica Krivokapić, psihološkinja u CZSR Cetinje, na bilo koji način uključena u rad Centra za zaštitu djece i omladine, iako je ovu informaciju potvrdio novinarki Pobjede u neformalnom razgovoru.

“Posebnu pažnju posvećujemo prevenciji konflikta interesa i konflikta uloga. Nijedan psiholog zaposlen u našem Centru nije angažovan u pomenutoj NVO, kao stalno ili povremeno angažovano lice, po ugovoru o radu ili djelu, niti je bio uključen u rad sa korisnicima te organizacije. Ova činjenica potvrđena je internim provjerama i uvidom u zvanične evidencije”, kazao je Milošević.

Kako je naglasio u Centru za socijalni rad na Cetinju zaposleni su stručni radnici koji su posvećeni unapređenju sistema socijalne i dječje zaštite. U skladu sa zakonima i profesionalnim standardima, zaposleni imaju pravo da se dodatno angažuju kroz članstvo ili osnivanje nevladinih organizacija koje se bave različitim društveno korisnim djelatnostima. Sve takve aktivnosti usklađene su sa principima socijalne pravde i doprinosa opštem blagostanju u našem društvu.

Iz Ministarstva za socijalno staranje i demografiju uputili su nas na koje mejl adrese da pošaljemo pitanja, te da su svi zauzeti odlaskom ,,na događaj u Berane“.

Nasilničko ponašanje, lomljenje inventara

Kako smo nezvanično saznali iz cetinjske policije, oni su u ponedjeljak intervenisali nakon prijave Damira Avdijaja, koji je u Centru zaposlen kao domar, vaspitač i prevodilac, da su ga fizički napala djeca - korisnici Centra. Prema nezvaničnim saznanjima iz policije, djevojčice su fizički nasrnule i na vlasnika i osnivača NU Centar za zaštitu djece i omladine Nikolu Perovića. Nakon toga su odvedene u policiju, dok su dva dječaka počela da lome inventar u prostorijama, pa je policija i njih privela.

Iz Centra za zaštitu djece i mladih, čiji su zaposleni tražili intervenciju policije, juče nijesu odgovarali na naše pozive.

Portal Analitika