Društvo

Zapis iz Italije

IN VIRUS VERITAS

“Nije to najjača vrsta koja je preživjela, niti ona najinteligentnija. Preživljava samo ona vrsta koja je sklona promjenama.” Charles Darwin

IN VIRUS VERITAS Foto: Sanja Vujošević. privatna arhiva
Sociološkinja Sanja Vujošević Facchini
Sociološkinja Sanja Vujošević FacchiniAutorka
Izvor

Trenutak kroz koji prolazimo je definitivno veoma komplikovan. Ovaj virus je pobijedio bilo koju teoriju granica. Ne postoje granice: virus je slobodan i slobodno kruži, kao i kada zagađenje vazduha prelazi iz jedne zemlje u drugu. Da li izbor jednog podrazumijeva posljedice drugog i obrnuto. Moramo se zapitati šta možemo da naučimo iz ove situacije i iz ovog datog momenta. Granice koje primjenjujemo u svim segmentima naseg života od opštine, regiona, zemalja, politike, ekonomije, ali koje nas u ovom teškom trenutku najmanje interesuju. Samo razmišljanje koje ne poznaje granice može proizvesti akcije i ponašanja sa druge tačke gledista. Nijesu ovo vremena za ratovanje, i nerazumijevanje ovo su vremena za solidarnost, ljubav, mir i saradnju. Kako u zemlji tako i izvan nje, jer smo dio jedinstvenog sistema.

Corona World Mask - Alexandra Koch, Pixabay

Bolest je sastavni dio života, kao sto su starost i umiranje. Ali nije samo problem u bolesti, već i u parazitu koji obično proprati bolest, a to je strah, strah od ne (moći). Tako su i sve slavne ličnosti odlučile da ovoga puta kao virus i njihov strah, preskoče sve moguće granice, posebno one mentalne, pa nas obavijeste o njihovom zdravstevom stanju kada je korona virus u pitanju.

Plasido Domingo, španski operski pjevac(trenutno se nalazi na respiratoru); Tom Henks i njegova supruga koji su u fazi oporavka, Princ Čarls koji se brzo oporavio, princ od Monaka koji je zarazen virusom, Donald Tramp koji je radio 2 puta testove (rezultat je negativan), Anđela Merkel njemačka kancelarka, jer se rukovala sa zaraženim osobama (test negativan), Boris Džonson premijer Britanije koji je u izolaciji i radi iz kuće. Nije strašno biti bolestan, mnogo je strašnije ne znati da li si bolestan, jer kod korona virusa asimptomatični pacijenti (oni koji nemaju tipične simptome) su kao tempirana bomba za cijelo društvo. Inficiraju, a toga nisu svjesni. Još jedan od razloga zašto treba nositi masku i držati fizičku ili socijalnu distancu.

“Problemi sa kojima se susrijećemo danas ne dopustaju čarobne štapiće, prečice i trenutno liječenje, nego one zahtijevaju ništa manje nego kulturnu revoluciju. Potrebna je autenticna dugoročna globalna vizija i puno strpljenja” Zygmunt Bauman, “ Sintomi alla ricerca di un oggetto e di un nome, in AA.V.V., “ La grande regressione” ( 2017).

Matia Facchini, učenje od kuće, e-learning,

Italija se sprema za takozvanu fazu 2, ili živjeti, saživjeti sa virusom. Pažljivo analizira situaciju, da bi mogla da odgovori na koji će se to način desiti: maske, društvena distanca, broj radnika, koja vrsta profesija. Sigurnost građana, porodica , zdravlje na prvom mjestu. Da bi donijela pravu i sigurnu odluku za svoje gradjane biće potrebni epidemioloski podaci , ali ovo su podaci koji samo mogu stručnjaci dati tako da i ova vrsta odluke čeka njih (govorimo o periodu nakon 1 maja), a do tada, “ Io resto a casa” čuvajuci sopstveni i spasavajući i živote drugih.

Portal Analitika