
Impresivan uzlet albanskog avio-saobraćaja, koji je u fokusu najnovijeg izvještaja ACI Europe, svjedoči o transformaciji Tirane u najbrže rastući aerodrom regiona – i jedini koji daleko premašuje predpandemijski nivo povezanosti.
Prema Izvještaju o povezanosti, ovog udruženja specijalizovanog za evropske aerodrome, odnosno za praćenje, promociju i unapređenje njihovog rada, Albanija je u periodu od 2019. do 2025. ostvarila nevjerovatan porast direktne vazdušne povezanosti, od čak 191 odsto.
Regionalni rekorder po rastu povezanosti
Naravno, riječ je o rezultatu rada aerodroma u Tirani, ali i o najvećoj stopi rasta među svim evropskim državama izvan Evropske unije.
U obzir su uzeti aerodromi iz 58 država, pri čemu podaci iz izvještaja govore kako dobar dio Evrope i dalje ima poteškoća da se vrati na predpandemijske vrijednosti, No, sa Tiranom to baš i nije slučaj.
Riječ je, naravno, o ozbiljnoj transformaciji aerodroma “Majka Tereza”, kojoj svjedoče i sve brojniji crnogorski građani, koji ga koriste kao primarnu vazdušnu luku.
Broj destinacija i konekcija udvostručen i utrostručen
Primjera radi, prije šest godina, kroz aerodrom u albanskoj prijestonici prošlo je 3,34 miliona putnika, dostupno je bilo 58 destinacija, a letove je održavalo 18 redovnih i 19 čarter avio-kompanija.
Prošlu godinu Tirana je zaključila sa više od 10,7 miliona putnika, što je rekord kada je u pitanju čitava regija, ali i rast od 220 odsto za pola decenije. Broj destinacija je udvostručen u odnosu na 2019. godinu – sada ih je 117, uz nevjerovatan rast indirektne povezanosti uz 939 konekcija.
Rast Albanije postaje još zapaženiji kada se uzmu poređenja sa našom regijom. U tom pogledu moguće je napraviti poređenje kada je u pitanju ukupna, a ne direktna povezanost. Šestogodišnji rast te države iznosio je 56 odsto, Srbije osam odsto, Kosova jedan odsto, dok su naši aerodrome zabilježili pad od minus šest procenata.
Ključ uspjeha low-cost linije, turizam i infrastruktura
Naravno, veliki uspjeh Albanije, odnosno aerodroma u Tirani, leži u činjenici da su konstantno podsticali dolazak novih avio-kompanija, među kojima je uspostavljeno niz low-cost linija.
Istovremeno, u vazdušnoj luci u Tirani proširivali su terminale, modernizovali prateće objekte, parking prostore, a naruku im je išao i konstantan rast broja turista. Jer, Albanija je prošle godine oborila sve rekorde u tom pogledu – u toj je državi boravilo 11,7 miliona stranih gostiju.
I Crnogorci sve češće polijeću iz Tirane
Iz naše perspective može se reći kako i crnogorski građani imaju ‘zasluga’ za uspjeh Tirane. Jer, kako godine odmiču, tako drastično raste broj putnika iz naše države koji ka ostatku kontinenta lete upravo sa tog aerodroma.
Na krilima tih uspjeha, sa aerodroma u Tirani nedavno su najavili nova ulaganja – opet su u pitanju proširenja terminala, razvoj infrastrukture, ali i poboljšanje digitalnih usluga.
Podsjetimo, aerodromom u Tirani već duže upravlja Kastrati grupa, a po svemu sudeći to čine prilično uspješno – toliko da pomenuta vazdušna luka danas predstavlja jedno od vodećih čvorišta kada je u pitanju jugoistočna Evropa.