Sci/Tech

Ilon Mask je kupio Twitter: Što će se sad promijeniti?

Vlasnik Tesle Ilon Mask (Elon Musk) postigao je dogovor s Twitterom uz obećanje da će smanjiti cenzuru na platformi. To je, naravno, pokrenulo lavinu pitanja oko toga što će takav pristup značiti za ovu društvenu mrežu.

Ilon Mask je kupio Twitter: Što će se sad promijeniti? Foto: Pixabay
Portal AnalitikaIzvor

Organizacije za zaštitu ljudskih prava odmah su se zabrinule da izostanak ograničenja može dovesti do rasta govora mržnje. Mnogi korisnici Twittera pitaju se znači li to i da će se vratiti dosad suspendovati i zabranjeni profili.

Najpoznatija osoba koja je suspendovana s Twittera bio je Donald Tramp, piše BBC.

Nakon što je vijest o novom vlasniku objavljena, organizacije za zaštitu ljudskih prava izrazile su zabrinutost zbog govora mržnje na Twitteru i moći koju će time dobiti Mask koji sam sebe opisuje kao “apsolutist slobode govora”.

Mask je vrlo glasno kritikovao politiku platforme da se sadržaj moderira, tvrdeći da Twitter mora biti autentična platforma za slobodu govora. U saopštenju nakon objave vijesti da je postignut dogovor o kupovini, Mask je slobodu govora opisao kao “podlogu funkcionalne demokratije”.

U objavi na Twitteru Amnesty International je napisao: “Zabrinuti smo zbog svakog koraka koji Twitter može preduzeti protiv politika i mehanizama stvorenih za zaštitu korisnika. Zadnje što nam treba je Twitter koji okreće glavu na nasilan i uvredljiv govor prema korisnicima, posebno onima koji su često mete govora mržnje, uključujući žene, transrodne osobe i druge”.

Znači li to povratak Trampa?

Profil Donalda Trampa trajno je suspendovan prošle godine u jeku protesta i nasrtaja na zgradu Kapitola u Vašingtonu 6. januara.

Međutim, čak i ako Twitter promijeni politiku s Maskom, Tramp tvrdi da se ne planira vratiti na tu društvenu mrežu, već se odlučio za vlastitu platformu, Truth Social.

Potvrdio je to za Fox News i dodao da vjeruje Masku, kojeg je usput nazvao dobrim čovjekom, da će donijeti poboljšanja plaformi.

Međutim, stručnjaci tvrde da bi se Tramp ipak mogao vratiti na Twitter u slučaju da se odluči za kandidaturu na predsjedničkim izborima 2024.

Hoće li korisnici napustiti Twitter?

Mask je rekao da se nada da će i njegovi najsnažniji kritičari ostati na Twitteru “jer to je ono što sloboda govora znači”. Ipak, neki su već zaprijetili da će otići, a neki su već ukinuli račune.

Britanska glumica Jameela Jamil napisala je da očekuje da će mreža postati “još više nezakonita, puna mržnje, ksenofobična, zadrta i mizogina”.

“Ovo će biti moj posljednji tweet”, napisala je pratiocima kojih ima milion.

S druge strane, naučnica sa Univerziteta Maryland Caroline Orr Bueno rekla je da će zasad ostati na Twitteru jer ima više od 450.000 pratilaca. Istaknula je da niko ne može znati kako će Twitter izgledati pod Maskom, no:

“Ono što sigurno znamo jeste to da, ako svi pristojni ljudi odu, ovdje će puno prije postati gadno”.

Dan Ives, analitičar u investitorskoj kompaniji, rekao je za BBC da očekuje da će većina korisnika pričekati i vidjeti što će se događati s mrežom.

Budućnost je nesigurna

Odbor od 11 članova jednoglasno je prihvatilo ponudu Ilona Maska od 44 milijarde dolara.

Džek Dorsi (Jack Dorsey), suosnivač Twittera i jedan od članova odbora, rekao je da je sretan “što će platforma nastaviti služiti javnim raspravama premda ne vjerujem da bi iko trebao posjedovati ili voditi Twitter”. Smatra da bi trebao biti javno dobro, a ne kompanija.

Dodao je, doduše, da vjeruje da će Ilon Mask pozitivno uticati i proširiti svijest o tome.

Članovi odbora rekli su da je budućnost kompanije nesigurna.

Reakcije političara

Portparolka Bijele kuće Džen Psaki (Jen Psaki) u ponedjeljak je rekla da je američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) “već dugo zabrinut zbog moći koje imaju velike društvene mreže”.

Demokratska senatorka Elizabet Voren (Elizabeth Warren) dogovor je nazvala opasnim za demokratiju, a republikanka Marša Blekburn (Marsha Blackburn) pozdravila je dogovor kao ohrabrujući dan za slobodu govora.

Portal Analitika