Abiznis

Juče nastavljeni razgovori predstavnika ekonomskih resora u novoj vladi i odlazećeg ministra finansija i ekonomije

Iduće sedmice treća runda razgovora odlazećih i kandidata za nove ministre

Sastanak predstavnika Ministarstva finansija i kandidata za ministre ekonomskih resora u novoj vladi, u vezi budžeta za narednu godinu trebalo bi da bude nastavljen iduće sedmice - ponedjeljak ili utorak. To je medijima nakon trosatnog sastanka kazao kandidat za ministra finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić.

Iduće sedmice treća runda razgovora odlazećih i kandidata za nove ministre Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Na jučerašnjem, drugom po redu sastanku, su bili odlazeći ministri finansija i ekonomije Darko Radunović i Dragica Sekulić sa saradnicima i kandidati za nove ministre Spajić, Jakov Milatović i Mladen Bojanić.

Nastavak

Kako je saopšteno, radni sastanak je bio konstruktivan, a intenzivnu komunikaciju će nastaviti.

Spajić je na pitanje novinara da li će budžet biti pripremljen do kraja godine, odgovorio da se tome nadaju i da prema tom cilju rade.

- Sastanak je bio konstruktivan i ovaj put. Nastavljamo sa tehničkim radom - rekao je Spajić.

Komentarišući nacrt koji je pripremila odlazeća vlast, Spajić je saopštio da je teško dati bilo kakve ocjene.

- Ne bismo da paušalno ocjenjujemo, nego bazirano na činjenicama. Sačekaćemo za takve ocjene - kazao je Spajić i dodao da bi o izazovima koje vidi u budžetu govorio kada preuzme funkciju.

Iz Ministarstva finansija je takođe saopšteno da je radni sastanak protekao u konstruktivnom razgovoru, uz obostranu kooperativnost i spremnost na saradnju.

Analitičari

Ni jedna ni druga strana nijesu ni juče saopštile nijedan detalj iz nacrta budžeta. Pobjeda je zato pitala ekonomske analitičare da li je to prihvatljivo i da li javnost treba da zna makar okvirne detalje.

Ekonomski analitičar Predrag Drecun kaže da činjenica da se ne saopštava ništa pokazuje da se pregovarači, ako ništa drugo, za sada respektuju.

- Koliko god bili različiti, uvažavaju stavove jedni drugih i ne žele da poremete budući tok razgovora. To meni govori čak i o ozbiljnosti obje strane i svijesti da se nalazimo u zaista delikatnom trenutku i da nas čekaju i dodatni problemi izazvani korona virusom. Sve ovo meni govori da traže konstruktivno rješenje - kazao je Drecun za Pobjedu.

Doduše, kaže on, to što se javnosti ništa ne saopštava može teorijski značiti nekoliko stvari. Između ostalog i da su polazne tačke oko kojih se raspravlja dijametralno suprotne i da je dogovoreno da se zbog toga ništa ne saopštava, jer nema saglasja.

- Druga je mogućnost da razgovori još nijesu tehnički dovršeni kao ni rješenje za određene pozicije. Treća da vlada koja odlazi želi da budžet koji je isplaniran za narednu godinu ostane kako je planiran, a vlada koja dolazi promijeniće dobar dio stavki. A možda se u nekoj i dobroj atmosferi nalaze u zajedničkom poslu, u šta lično sumnjam. Prije bih rekao da se radi o tehničkoj primopredaji s obzirom na značajne promjene u odnosu na sadašnju organizaciju i strukturu vlade, spajanje i reorganizaciju u ekonomskim resorima - kaže Drecun i dodaje da je najbliži stavu da se traži konstruktivno rješenje.

Ekonomski analitičar i profesor na Fakultetu za menadžment dr Vasilije Kostić kaže da je odraz objektivnih okolnosti to što kandidati za ministre ekonomskih resora ne saopštavaju nijedan detalj.

- Novi ljudi, nova vlast. Budući ministri treba da se upoznaju sa situacijom. Mislim da je to razlog - ne žele da saopšte nešto sa čim nijesu upoznati. Treba biti objektivan i priznati da kad god preuzimate funkciju morate se upoznati sa detaljima - kaže Kostić.

On, međutim, smatra da bi sada na početku razgovora mogli saopštiti kakve su njihove namjere, politika i strategija u koncipiranju budžeta.

- U svakom slučaju, treba dati šansu onima koji su prihvatili odgovornost - objašnjava Kostić i dodaje da može biti problem to što je rok probijen, jer se može upasti u cajtnot.

- Realno bi bilo da u što kraćem roku donesu budžet zato što je prethodna vlast već koncipirala nacrt koji može dobro da posluži novoj vlasti - samo da ga prilagode cilju. Ne vidim da ima prevelikog razloga za čekanje. Ukoliko se ne usvoji budžet na vrijeme, donosi se odluka o privremenom finansiranju što je kvazirješenje, ali je bolje i to nego da nema nikakvog - objašnjava Kostić.

Drecun: Agrobudžet da bude 100 miliona

Predrag Drecun kaže da bi u budžetu za narednu godinu poljoprivredi trebalo dati značajnije mjesto.

- Agrobudžet bi trebalo da bude 100 miliona a ne dvadesetak kao do sada - kaže Drecun i dodaje da se kapitalne investicije, koje su sada rasute na više mjesta, moraju objediniti. Smatra i da nije loše ni rješenje što je socijala pripojena Ministarstvu finansija.

Portal Analitika