Društvo

Služba traženja i uspostavljanja porodičnih veza Crvenog krsta za nepune dvije godine zabilježila 26 slučajeva nestalih

I kad uđu u trag osobi koja je „odbjegla“, ponekad odbija kontakt sa familijom

Crveni krst Crne Gore ove godine, do 31. avgusta, na zahtjev porodica otvorio je 10 slučajeva nestalih, a lani ih je bilo 16.

I kad uđu u trag osobi koja je „odbjegla“, ponekad odbija kontakt sa familijom Foto: Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

- Potraživali smo najčešće osobe koje su pošle u inostranstvo i iz određenih razloga su potom prekinule kontakt sa porodicom. Većinu tih slučajeva uspješno smo riješili i uspostavljena je komunikacija sa familijama - rekla je za Pobjedu Milena Šćekić iz Crvenog krsta Crne Gore.

Informacije

Služba traženja i uspostavljanja porodičnih veza Crvenog krsta pruža pomoć članovima familija koje su razdvojene usljed raznih situacija neželjenog gubitka kontakta koji zahtijeva humanitarno angažovanje, kao i u slučaju oružanih sukoba bilo koje vrste u bilo kojem dijelu svijeta. Tu su i u slučaju da se prekid kontakta desi zbog prirodne ili ljudskim faktorom izazvane katastrofe, migracije stanovništva usljed ratnih dešavanja, prirodnih katastrofa, socijalno-ekonomskih ili političkih promjena u bilo kojem dijelu svijeta.

Informacije koje se dostavljaju službi smatraju se povjerljivim i koriste se isključivo za pronalaženje nestale osobe. Lični podaci se ne prosljeđuju nikome van mreže za uspostavljanje porodičnih veza bez pristanka stranke.

- Zahtjevi za traženje osobe se mogu pokrenuti u lokalnim organizacijama Crvenog krsta, kao i u Crvenom krstu Crne Gore, kada su u pitanju porodice koje žive na teritoriji Crne Gore, a čiji su članovi porodica nestali. Ukoliko je osoba nestala u nekoj drugoj zemlji, Crveni krst kontaktira, preko svoje mreže, organizaciju Crvenog krsta/Crvenog polumjeseca u zemlji u kojoj je nestala, radi obezbjeđivanja potrebnih podataka - objašnjava koordinatorka programa Službe traženja i uspostavljanje porodičnih veza Milena Šćekić.

Najčešći razlozi što ljudi koji odu u inistranstvo izgube kontakt sa članovima porodice, prema njenim riječima, su bolest, pitanje pravnog statusa u zemlji gdje je lice nestalo, nemogućnost obezbjeđivanja tehničkih uslova za ostvarivanje kontakta, a dešava se da iz ličnih razloga osoba prekine kontakt sa svojom porodicom i ne žele da ga opet uspostave.

Slučaj starice

Govoreći o ovogodišnjim slučajevima, njih deset, ona podsjeća da detalje, shodno pravilima i principima rada Crvenog krsta, ne mogu iznositi bez prethodne saglasnosti porodica i objašnjava da je svaki slučaj sam po sebi jedinstven i izazovan i da je svaka informacija o nestalom članu porodice dragocjena.

- Primjer koji možemo podijeliti je, možda, među najsvježijima, kada se u martu porodica iz inostranstva obratila za pomoć, jer nedjelju dana nijesu mogli stupiti u kontakt sa članom porodice u Crnoj Gori. S obzirom na to da su tada bile na snazi mjere zabrane kretanja usljed sprečavanja širenja korona virusa, porodica se obratila nama za pomoć i u tom slučaju smo na osnovu informacija dobijenih od porodice i uz asistenciju službenika policija uspjeli da pronađemo tu osobu i o tome obavijestimo porodicu. Riječ je o starijoj gospođi narušenog zdravlja koja nema bliže srodnike i koja nije bila u stanju da se samostalno javi svojoj porodici – objašnjava naša sagovornica.

Uspješno riješen slučaj, dodaje ona, ne znači uvijek da je ponovno uspostavljen kontakt.

- Nerijetko se dešava da se porodicama mora prenijeti informacija da je član njihove porodice, sa kojim je izgubljen kontakt, preminuo. U našem radu smo se srijetali i sa takvim slučajevima – navodi Šćekić.

Njihova arhiva bilježi slučajeve prekida kontakta u skoro svim zemljama Evrope, ali i šire.

- Starosna struktura onih za kojima tragamo varira. Ono što nas raduje kada je u pitanju ova aktivnost jeste činjenica da nemamo slučajeve nestalih maloljetnika bez pratnje, što nije situacija u drugim nacionalim društvima u Evropi – zaključila je ona.

Ukupno inicirano više od 500 zahtjeva, većina riješena

Kada govorimo o ukupnom broju zahtjeva za potraživanje nestalih koje je Crveni krst Crne Gore pokrenuo, Milena Šćekić kaže da prelazi 500, na zbirnom nivou, naročito od 90-ih godina.

- Najveći broj zahtjeva je pozitivno riješen. Međutim, postoje zahtjevi i slučajevi koji se već 30 godina vode i koje, nažalost, još nijesmo uspjeli da riješimo. U pitanju su slučajevi nestalih u ratnim sukobima na teritoriji bivše Jugoslavije u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu – rekla je ona.

Podsjeća da Crveni krst sa Komisijom Vlade Crne Gore, a u saradnji sa međunarodnim organizacijama i institucijama u regionu radi na rješavanju ovih slučajeva i pružanju informacija porodicama šta se desilo sa njihovim najbližima.

Kada su u pitanju slučajevi nestalih na teritoriji bivše Jugoslavije, Šćekić podsjeća da ih je ukupno 51.

Psihosocijalna podrška

Crveni krst u okviru aktivnosti Službe za traženje i uspostavljanja porodičnih veza, objašnjava sagovornica Pobjede, ima mogućnost prenošenja porodičnih poruka i sprovođenja aktivnosti čiji je cilj prevencija razdvajanja porodica.

- Ono što posebno ističemo jeste činjenica da brojke o pokrenutim slučajevima zaista ne daju pravu sliku o tome koliki efekat ima na širu zajednicu. Iza svakog slučaja nestalog nalazi se cijela porodica koja trpi psihološke, emotivne, socijalne, pa i ekonomske posljedice, a uz porodice i cijele zajednice – rekla je Milena Šćekić.

Ističe da je psihosocijalna podrška porodicama jako bitan element u slučajevima nestalih.

Portal Analitika