Abiznis

I ekonomija i ucjena

Izvor

ockprugaSrpske vlasti uslovljavaju zajednički srpsko-crnogorsko-italijanski projekat obnove pruge Bar- Beograd pobjedom na tenderu za kupovinu većinskog paketa akcija barskog preduzeća „Kontejnerski terminal i generalni tereti“, saznaje Portal Analitika.

Iako iz crnogorskih vlast javno niko ne želi da saopšti da postoje pritisci, srpski ministar ekonomije Mlađan Dinkić je bio više nego jasan: „Ako bi se ostvarila investicija preuzimanja dijela Luke Bar, onda bi bila nastavljena rekonstrukcija pruge“, izjavio je on početkom ovog mjeseca. Na njegovu izjavu, niko od crnogorskih zvaničnika nije reagovao. Pobjednik tendera za barsku kompaniju i dobijanje 30-godišnje koncesije za korišćenje lučkih kapaciteta, biće poznat na proljeće.

Godine uzaludnog čekanja: Predstavnici vlada Crne Gore, Srbije i Italije potpisali su sredinom juna ove godine u Podgorici  Memorandum o razumijevanju u vezi realizacije Studije o izvodljivosti radova na rekonstrukciji željezničke pruge Bar- Beograd.

Sporazum je načelno bio dogovoren još krajem 2006. godine, kada je Crna Gora parafirala Memorandum, ali taj dokument nije bio formalno potpisan zbog odugovlačenja srpske strane.

Do potpisivanja Memoranduma, prije tri godine nije došlo zbog “slučaja Filaret” i naprasnog odbijanja tadašnjeg srpskog ministra za infrastrukturu Velimira Ilića da dođe u Crnu Goru iako je potpisivanje bilo zakazano.

Prolazili su mjeseci, potom i godine, ali nesuđeni Memorandum nije bio potpisan. Prvo zbog “čekanja otopljavanja odnosa Srbije i Crne Gore”, potom je razlog bio“formiranje nove srpske vlade” a na kraju dvogodišnjeg čekanja problem bio u - “crnogorskom priznavanju Kosova”. Za to vrijeme, pruga Beograd –Bar je sve zapuštenija a vozovi se po njoj kreću mnogo sporije nego kad je puštena u saobraćaj, sredinom sedamdesetih godina.

Šta predviđa Memorandum: Potpisani Memorandum predviđa najpre pravljenje fizibiliti studije, koja treba da kaže koliko će koštati obnova pruge. Prve procjene govore da je riječ o 400 miliona eura, iako ima stručnjaka koji tvrde da će obnova koštati čak milijardu eura.

Fizibiliti studija u prvom redu treba da odredi i obim poslova koji treba da se obavi na pruzi, kako bi vozovi dostigli prosječnu brzinu od najmanje 80 kilometara na čas, a na pojedinim mjestima i stotinu kilometara na čas. U Nacrtu prijedloga studije, koju su izradili inženjeri italijanskog Italferr-a, predviđene su tri faze izrade studije.Inicijalna faza ove studije trebala je da počne prikupljanjem postojeće dokumentacije o liniji Beograd – Bar. Rok za izradu početne faze je osam mjeseci od potpisivanja Memoranduma o razumijevanju za izradu predmetne studije.Druga faza, kako se navodi u dokumentu, odnosila bi se na saniranje kritičnih tačaka na pruzi, a vrijednost ove faze bi bila oko 30 miliona eura. Treća, najvažnija faza, podrazumijeva pripreme za objavljivanje tendera sa temom “projektovanje i izgradnja” za kratkoročne i srednjoročne radove, sa ciljem da se poboljšaju operativni standard i kapacitet duž cijele linije pruge.Tokom rekonstrukcije pruge neće se izmiještati trasa, probijati drugi tuneli i graditi novi mostovi, već projekat predviđa remontovanje pruge i pojačavanje instalacije.

Pruga u SFRJ bila simbol uspjeha: Za vrijeme bivše SFRJ, pruga Beograd-Bar, je bila simbol tehnološkog uspjeha i modernizacije, što znači, ako se uzme sadašnje stanje željeznice, ispada da su aktuelni vlasnici države Crna Gora i Srbija bili -veoma loši domaćini.

Sadašnje putešestvije prugom Beograd- Bar traje 15 do 20 sati. Ako bi se prema ovom planu modernizovala ta dionica, putovanje bi bilo skraćeno na nekih pet sati.

Da li će to putnici ikad dočekati?

I da li će uopšte biti modernizacije željeznice ako Podgorica ne udovolji zahtjevu Beograda?

P.Zečević

Portal Analitika