Hrvatski konzorcijum, na čelu sa Konstruktorom iz Splita dostavio je pisane garancije, koje zadovoljavaju uslove tendera i omogućavaju sklapanje finansijskih ugovora. Vlada Crne Gore će nastaviti predviđenu proceduru analize dostavljenih ponuda i zaključivanja ugovora sa hrvatskim konzorcijumom i finansijskim institucijama, saopštio je na sajtu Vlade predsjednik Komisije za sprovođenje tenderskog postupka i pregovaranja Zoran Radonjić.
IN televizija je takođe potvrdila da su Hrvati dostavili pisane garancije.
"To su nakon sastanka u Podgorici saopštili ministar saobraćaja Andrija Lompar i predstavnik konzorcijuma Željko Žderić.
Hrvatski Konstruktor, IGH i Tehnika obezbijedili su 810 miliona eura potrebnih jamstava od međunarodnih kreditnih institucija - rekao je Žderić, ali nije želio da kaže o kojim je institucijama riječ, navodi IN televizija.
Problemi hrvatskih graditelja počeli su, kako piše na sajtu HRT, kada je vlada u Podgorici počela pregovore s firmom koja je bila druga na javnom tenderu, grčko-izraelskim konzorcijem Actor – HCH. Crnogorska vlada je saopštila kako se odlučila na taj korak jer "Konstruktor" nije uspio osigurati bankovna jamstva u predviđenom roku, konstatuje HRT.
Hrvatski Ministar finansija Ivan Šuker kazao je prije 20-ak dana kako je tačno regulisano kome se i kako daju državna jamstva, a ne bi bilo dobro kada bi bila davana privatnom sektoru.
Na tenderu za gradnju autoputa od Bara do Boljara najpovoljniju ponudu na međunarodnom tenderu dao je Konstruktor, koji je vrijednost projekta procijenio na 2,77 milijardi eura, s udjelom Crne Gore od 1,74 milijarde.
Grčko-izraelska firma radove je procijenila na 3,92 milijarde eura. Navedeno je bilo dovoljan razlog što su Crnogorci ipak oklijevali raskinuti ugovor s konzorcijem predvođenim splitskim Konstruktorom, tvrdi HRT.
No Konstruktor i IGH ipak su uspjeli u zadnji čas priložiti bankovne garancije. Naime bila su sporna samo 124 miliona eura ulaznog kapitala, kako je rekao direktor IGH Jure Radić gostujući u emisiji "Otvoreno".
Tada je ponovio da ne traže državno jamstvo, već izvozni kredit. Dugoročna isplativost autoputa nije sporna, tvrdi struka. Osim gradnje 170 kilometara autoputa Bar-Boljare konzorcijum dobija i koncesiju na 30 godina, zaključuje se na sajtu HRT.