Danas se navršava 26 godina od NATO bombardovanja mosta u varošici Murino, na sjeveru Crne Gore, podsjećaju iz Akcije za ljudska prava (HRA).
Tom prilikom poginulo je šest civila, među kojima je troje djece: Miroslav Knežević (14), Olivera Maksimović (13), Julija Brudar (11), Vukić Vuletić (46), Milka Kočanović (69) i Manojlo Komatina (72). Osam osoba je povrijeđeno.
"Pored mosta, 30. aprila 1999. bili su oštećeni i drugi civilni objekti, kao što su prodavnica i Dom kulture. Nije bilo sirena ni bilo kog drugog upozorenja na opasnost, što je potvrđeno i pravosnažnom sudskom odlukom.
Oštećene porodice su tužile Crnu Goru za naknadu štete jer ih niko nije upozorio na opasnost od bombardovanja, iako je NATO obavještavao nadležne o planiranim ciljevima", ističu iz HRA.
Vrhovni sud Crne Gore je, podsjeća HRA, onemogućio isplatu naknada štete za žrtve pozivajući se na zastarjelost potraživanja, budući da nikada nije ni vođen krivični postupak protiv odgovornih za propust u obavještavanju građana. U prvom predmetu u kome je odlučivano, sud je zauzeo stav da parnični sudovi ne smiju da utvrđuju da li je šteta nastala kao posljedica krivičnog djela za potrebe primjene dužeg roka zastarjelosti. Time je neosnovano zaključeno da porodica Komatina nije imala pravo na ranije isplaćenu naknadu, dok su zahtjevi ostalih porodica odbačeni kao zastarjeli.
"Ove godine došlo se do važnog dostignuća u ostvarivanju prava žrtava na reparacije. Nakon više od dvije decenije, žrtvama NATO bombardovanja u Murini i njihovim porodicama priznat je status civilnih žrtava rata izmjenom Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti", navode iz HRA.
Prošlog petka, Vlada je donijela i odluku o isplati jednokratnih naknada u iznosu od po 100.000 eura za porodice stradalih žrtava, što predstavlja značajne korake ka priznavanju odgovornosti za višegodišnju nepravdu.
"Kako se ova odluka Vlade odnosi na nadoknadu uskraćenih socijalnih davanja, ukazujemo da porodicama nije nadoknađena šteta za pretrpljeni bol zbog gubitka najmilijih, niti je ikada pokrenuto pitanje odgovornosti onih koji su bili nadležni da stanovnike Murino upozore na predstojeću opasnost. Očekujemo da se Crna Gora u budućnosti pozabavi i tim pitanjima", navode iz HRA.