Ovo je već jedanaesti građanin koji je od početka godine lišen slobode zbog nekog oblika izražavanja. Učestala hapšenja građana Crne Gore zbog objave neprovjerenih vijesti predstavljaju pretjerano ograničenje slobode izražavanja i stvaraju atmosferu policijske države - kažu iz Akcije za ljudska prava.
Iako je vijest koju je objavio srpski portal, kako ističu, najvjerovatnije netačna, jer je Đukanović juče viđen u zvaničnoj posjeti opštini Tuzi, Rakočević to nije mogao znati dan ranije, kada je prenio objavu
Rakočević je priveden pod sumnjom da je dijeljenjem ove vijesti izvršio krivično djelo „Izazivanje panike i nereda“ iz člana 398 Krivičnog zakona Crne Gore i određeno mu je zadržavanje do 72 sata, saopštili su iz HRA.
''Takođe, nejasno je kako je državni tužilac utvrdio da je Rakočević prenosom te vijesti „izazvao paniku kod građana“. Komentari ispod sporne objave na Rakočevićevom profilu ne odaju paniku, a među njima postoje i oni koji ukazuju da se radi o netačnoj vijesti'' stoji u saopštenju HRA.
Oni ističu da je "ovakva proizvoljna primjena inače nepreciznog krivičnog djela „Izazivanje panike i nereda“, zbog koje je Rakočević već proveo jednu noć u zatvoru, predstavlja nastavak represije nad slobodom izražavanja, protivno međunarodnim standardima"
''Ovo je već jedanaesti građanin koji je od početka godine lišen slobode zbog nekog oblika izražavanja. Učestala hapšenja građana Crne Gore zbog objave neprovjerenih vijesti predstavljaju pretjerano ograničenje slobode izražavanja i stvaraju atmosferu policijske države. Državni organi Crne Gore imaju mnoge mogućnosti da demantuju netačne vijesti o zdravstvenom stanju svojih zvaničnika, kao i da pokrenu odgovarajuće postupke protiv medija u državi i inostranstvu koji bez prethodne provjere objavljuju netačne vijesti. HRA će o svim ovim događajima obavijestiti UN izvjestioca za slobodu izražavanja, očekujući da će on pokušati da utiče na državno tužilaštvo i policiju u Crnoj Gori da promijene ovu represivnu praksu'' poručuju iz HRA.