Društvo

Odluka ministra Sergeja Sekulovića

HRA će prisustvovati intervjuima za uži izbor direktora Uprave policije

Ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović odobrio je danas molbu NVO Akcija za ljudska prava (HRA) da njena predstavnica prisustvuje intervjuima koje bude vodio sa tri kandidata u užem izboru za direktora Uprave policije, saopštili su iz te nevladine organizacije, dodajući da pozdravljaju takvu odluku.

HRA će prisustvovati intervjuima za uži izbor direktora Uprave policije Foto: Portal Analitika
Portal AnalitikaIzvor

Ministar Sekulović nije imao zakonsku obavezu da donese takvu odluku, objašnjavaju iz HRA, te dodaju da će se time znatno unaprijedi transparentnost izbornog postupka.

- Transparentnost može da doprinese većem povjerenju javnosti u novog šefa policije i postupak njegovog izbora. Ističemo da Venecijanska komisija smatra da je „vrlo važno da u demokratskom društvu policija uživa povjerenje u društvu i da se doživljava kao politički neutralna u svojoj službi državi i profesionalnoj, nepristrasnoj primjeni zakona i zaštiti građana“ (Malta, 2018) - navode iz HRA, ističući da je direktor policije je javni službenik sa velikim ovlašćenjima i uticajem na ljudska prava građana i javnost treba da ima uvid u postupak izbora te osobe u što većoj mjeri.

- Ministar Sekulović nije imao zakonsku obavezu da donese ovu odluku. Prethodno je Uprava za kadrove, koja je danas sprovela intervjue sa devet kandidata za direktora policije, odbila takav zahtjev HRA jer „propisi ne dozvoljavaju prisustvo trećih lica odnosno publike u postupcima selekcije kadrova“. Tačno je da propisi izričito ne predviđaju prisustvo javnosti, ali ga i ne zabranjuju, pa je iskorak ministra u tom pravcu ohrabrujući. Nadamo se da će ubuduće biti i izričito propisano da su intervjui kandidata za šefa policije javni, kao što je to praksa, na primjer, u Sjedinjenim Američkim Državama - ističu iz HRA.

Pored zahtjeva da im se omogući da pratime intervjue, Akcija za ljudska prava se Upravi za kadrove obratila i zahtjevom da se kandidatima za šefa policije postave pitanja u vezi suzbijanja torture i razumijevanja međunarodnog standarda apsolutne zabrane torture, jer, iz te navldine organizacije smatraju "da to mora biti jedan od prioriteta u radu budućeg šefa policije".

- Gospođa Jovana Nišavić, v.d. direktorica Uprave za kadrove, je vrlo brzo i ljubazno odgovorila na naše zahtjeve. Nije dozvolila da prisustvujemo intervjuima, jer ta mogućnost nije propisana, i uputila nas da je da „pravo da budemo obaviješteni“ ostvarimo „u odgovarajućem postupku u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama“, što znači da možemo da tražimo zapisnike u vezi tih intervjua. S druge strane, obavijestila nas je da će predložiti članovima Komisije da razmotre mogućnost postavljanja pitanja kandidatima koja se odnose na procjenu i razumijevanje međunarodnog standarda apsolutne zabrane mučenja i drugog zlostavljanja, i spremnosti kandidata za direktora Uprave policije da obezbijedi primjenu tog standarda - dodaju iz HRA.

Pošto nisu nisu prisustvovali intervjuima, kako dodaju iz HRA, nisu upoznati da li su takva pitanja kandidatima i bila postavljena.

- HRA već godinama prisustvuje intervjuima Sudskog savjeta i Tužilačkog savjeta sa kandidatima za sudije i tužioce, jer je propisano da je rad tih tijela javan. Sudski savjet i Tužilački savjet su bezpogovornim otvaranjem intervjua za javnost uspostavili primjer dobre prakse. Zadovoljni smo što takvu praksu u pogledu izbora direktora Uprave policije sada nastavlja i ministar unutrašnjih poslova - podsjećaju iz HRA.

Portal Analitika