Abiznis

Prof. dr Miško Rađenović o oporavku crnogorskog turizma

Hitno napraviti strategiju za povratak na tržište

U što kraćem roku treba pripremiti sljedeću sezonu, uz maksimalnu primjenu upravljanja rizikom i korišćenje iskustava, kazao je Rađenović

Hitno napraviti strategiju za povratak na tržište Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Hotelski sektor u Crnoj Gori izgubio je značajni dio prihoda u odnosu na proteklu godinu. Turistički poslenici prošlih godina su se već sada spremali za iduće ljeto, ali ove godine je sve neizvjesno. Međutim, kako je Pobjedi kazao prof. dr Miško Rađenović, koji predaje na nekoliko turističkih fakulteta za turizam, hitno nam treba kratkoročna strategija kojom ćemo se vratiti na tržište i pripremiti za sljedeću godinu. Mi sada, kako je istakao, nemamo strategiju razvoja – jedna je zastarjela, a druga još nije završena.

Iskustva

''Ohrabruju informacije o zainteresovanosti za Crnu Goru, pogotovo sa zapadne strane evropskog kontinenta. Nadamo se da će se taj trend i nastaviti. Ne volim da komentarišem „što bi bilo kad bi bilo“ i bitke koje su bile. U ovom slučaju ja se ne bih bavio pitanjem da li je mogla biti bolja prošla sezona – kazao je Rađenović dodajući da treba hitno vidjeti što treba uraditi poučeni iskustvima, tj. u što kraćem roku pripremiti sljedeću sezonu, uz maksimalnu primjenu upravljanja rizikom.

''Najljepše je čekati planirane goste, a da pri tome nijeste uradili nikakve dodatne napore da ti isti gosti dođu i rezervišu baš vaše kapacitete iz nekog razloga. Siguran sam da to u doglednoj budućnosti neće moći'' smatra Rađenović dodajući da će svako morati da se dodatno potrudi da se gosti interesuju, rezervišu, dođu, ostanu i ponovo dođu.

''Svakako da je teško bilo što planirati u ovim uslovima, ali određeni pomaci u planiranju će se moći napraviti uz pomoć promjene ukupne građanske svijesti o turizmu, na iskustvima od prošle godine, uz pomoć stručnih lica, uz pomoć konkurencije, uz pomoć iskustava drugih zemalja'' kazao je Rađenović.

On je siguran da je ova godina pokazala i neke skrivene nedostatke i prednosti za koje vlasnici nijesu ni znali ili nijesu ni obraćali pažnju.

Rađenović smatra da jedan od primjera jeste da sektor turizma karakteriše još uvijek veliki broj hotelijera, restoratera, privatnih izdavalaca smještaja… koji adekvatno ne prate poslovanje i ne koriste sve dostupne alate da to poprave.

Kakva će biti sljedeća sezona i da li ćemo se bazirati samo na individualnim gostima, Rađenović misli da je to, nažalost, teško predvidivo.

''Manjih organizovanih dolazaka će u svakom slučaju biti'' kazao je Rađenović.

On smatra da treba hitno napraviti glavne smjernice kratkoročne strategije poslovanja turizma.

''Mislim da će, pogotovo ako se situacija sa kovidom-19 produži, imati pravce prema regionalnim i tradicionalnim tržištima i na neki način turističkog ‛mini Šengena’. Siguran sam da će na tim tržištima biti lakše dobiti povjerenje turista u bezbjednost putovanja. To će u isto vrijeme biti vrlo teško dogovoriti, ali mislim da može biti, uz pravilan i dobro pripremljen pristup, interesantno i sa pitanja inicijative i receptive za sve činioce'' kazao je Rađenović.

Najviše će, prema njegovim riječima, biti akcenta na pripremi sigurnosti destinacije sa strane prevencije i reakcije na kovid-19.

''Povjerenje uliva i najavljena vakcina'' kazao je Rađenović.

Kako ističe, crnogorski turizam nema strategiju razvoja.

''Jedna je zastarjela, a druga još nije završena. U skladu sa tim, sa jedne strane, kada nemate planirani put kojim idete onda sigurno lutate, a samim tim i gubite vrijeme. Crna Gora ima jednu specifičnost lutanja, a to je da je put turizma prilično i godinama unazad poznat i njime se i išlo i ide se. Problem je to što mi nemamo jasnu sliku tog puta, a izbjegavamo da pitamo druge ili da vidimo (naučimo) od drugih ako nema usputnih putokaza'' naglašava Rađenović.

Takođe, dodaje on, nemamo ni jasnu sliku gdje hoćemo da budemo – viziju i misiju, gdje da tražimo diversifikaciju, gdje i kako da usavršimo svoja znanja i vještine i samim tim poboljšamo uslugu, gdje da produžimo turističku sezonu kad svake godine imamo paralelu sa građevinskom.

''Ono što sam u više navrata govorio je da još uvijek imamo mišljenje da je svako pojedinačno najbolji za rješavanje problema u turizmu i o tome se vrlo često zvanično i nezvanično komentariše, dok se organizovano i hijerarhijski definisano mišljenje uglavnom tumači kako kome odgovara, a usvaja nikako ili djelimično'' tvrdi Rađenović.

Prednost

Da nije sve tako loše nepobitna je prednost, kaže, to što se Crna Gora posljednjih godina upisala na svjetsku mapu više nego atraktivnih destinacija i da svake godine, izuzev ove, ima sve više turista i noćenja, a samim tim i prihoda od turizma.

Međutim, Rađenović smatra da je vrlo teško prognozirati strategiju razvoja turizma Crne Gore u dugoročnom periodu bez jednog analitičkog, planskog pristupa razvoju i strategiji koja bi se poštovala, uz povremene neophodne korekcije, stručne profesionalce iz sektora, sinergiju vladinih i nevladinih ustanova, privatnog sektora kao i dobar i nepristrasan benchmarking.

''Potrebno je napraviti razvojne planove (strategije) u svakom slučaju. Takođe, standardi poslovanja u svakom slučaju treba da postoje. Neki su na nivou države već napravljeni, ali bi ih trebalo konstantno dopunjavati. Zabrinjava to što su slabo zastupljeni u nivou realnog sektora – hotelijera, restoratera, privatni smještaj… '' smatra Rađenović.

Na kraju je prokomentarisao i nepostojanje Ministarstva turizma u budućoj vladi.

''Mislim da sami nedostatak Ministarstva turizma kao zasebnog ministarstva ne mora da znači da će taj sektor raditi slabijim intenzitetom i imati slabiji učinak. Ako pođemo od činjenice da većina vodećih i najuspješnijih zemalja u turizmu nemaju samostalno ministarstvo turizma, dolazimo do zaključka da nije važno kako se što zove i koji je oblik, nego kako i koliko je neko (ministarstvo ili neki drugi oblik vladine ili/i nevladine organizacije ili/i sektora za turizam) sposoban da iznese sve izazove u ovom slučaju turizma kao privredne grane'' zaključuje Rađenović.

Oživjeti sjever i produžiti sezonu

Profesor Rađenović smatra da je neophodno što hitnije ,,oživjeti“ sjever i napraviti da budemo cjelogodišnja destinacija.

''Siguran sam da će nam buduća strategija razvoja pokazati minimum prednosti i nedostatke na osnovu kojih će nam biti jasne smjernice za produžetak sezone i oživljavanje sjevera. Crna Gora mora biti odlučna i spremna da da šansu turizmu'' poručio je Rađenović.

Portal Analitika