Društvo

Uništavanje prostora u režiji Ministarstva

Grupa NVO: Zakon ne važi, struka se ne pita

Grupa NVO koju čine Centar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP), KANA / ko ako ne arhitekt, Green Home, Parkovi Dinarida – mreža zaštićenih područja Dinarida i CRNVO – Centar za razvoj nevladinih organizacija, reagovala je povodom Izvještaja sa javne rasprave za PUP Glavnog Grada.

Grupa NVO: Zakon ne važi, struka se ne pita Foto: Podgorica Millennium Run
Portal AnalitikaIzvor

Kako navode, Izvještaj sa javne rasprave na inovirani nacrt Prostornog urbanističkog plana (PUP) Glavnog grada koji je objavilo Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, još jednom potvrđuje njihov, kako kažu, brutalan odnos prema prostoru, prirodi i građanima Crne Gore.

“Umjesto stručnog dijaloga i uvažavanja konstruktivnih primjedbi brojnih relevantnih institucija, organizacija i pojedinaca, dobijamo ciničnu i često nelogičnu argumentaciju koja ne zadovoljava ni minimalne standarde stručnosti, zakonitosti, ni poštovanja javnog interesa”, naveli su u saopštenju.

Kako su kazali, posebno je zabrinjavajuć način na koji se tretira projekat Velje brdo, kao simbol ignorantskog i nasilnog odnosa prema prostoru.

“Odbijene su apsolutno sve primjedbe koje argumentovano problematizuju ovaj projekat. Ministarstvu prostornog planiranja nije dovoljno čak ni to što se ovaj projekat pominje u negativnom kontekstu od strane Ministarstva ekologije, Strukovne komore arhitekata, JP Vodovod i kanalizacija, Glavnog grada, Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Podgorice i brojnih NVO. Njihove ozbiljne zabrinutosti odbačene su bez suštinskog odgovora, a umjesto argumentacije dobili smo pokušaj manipulacije – odgovor da je Velje brdo već proglašeno projektom od „javnog interesa“, što je netačno i pravno neutemeljeno”, tvrde iz civilnog sektora.

Podsjećaju i da je Vlada Crne Gore 8. novembra 2024. godine jasno navela da će se eventualni javni interes tek utvrditi usvajanjem izmjena i dopuna PUP-a te da se on odnosi na eksproprijaciju, što, kako su istakli, znači da se radi o svjesnoj obmani javnosti i pokušaju da se plan bez pravnog osnova provuče “na silu”.

“Ono što dodatno potvrđuje ignorantski odnos Ministarstva prema struci jeste činjenica da ni preporuke iz Strateške procjene uticaja (SPU) na životnu sredinu za Predlog Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine nijesu ispoštovane. Uprkos jasnoj ocjeni da je urbanizacija Veljeg brda predložena bez potrebnih analiza o prirodnim uslovima, prostornoj podobnosti i stvarnim potrebama za novim stambenim jedinicama, Ministarstvo je nastavilo sa planiranjem kao da ti nalazi ne postoje”, ukazuju iz Grupe NVO.

U SPU se, kako pojašnjavaju, eksplicitno navodi da Velje brdo ima ograničavajuće faktore za razvoj – kako zbog svog značaja kao zelenog koridora, tako i zbog djelimične pripadnosti zaštićenom području Parka prirode rijeka Zeta, ali su i ti stručni stavovi ignorisani.

“Time se još jednom potvrđuje da Ministarstvo sistematski zanemaruje mišljenja stručne javnosti, čak i kada su sadržana u dokumentima koje je samo naručilo. Zastrašujuće je i to što obrađivači plana kao validno objašnjenje koriste argument da je u zaštićenim zonama „već nešto izgrađeno“, pa se predlaže dodatno betoniranje – kao da se greška iz prošlosti koristi kao model za budućnost. To je posebno izraženo u prostoru Mareze, Gorice i doline Zete, gdje se prenamjene u građevinsko zemljište obrazlažu nižerazrednim planovima – što je direktno suprotno poštovanju hijerarhije planskih dokumenata i osnovne logike prostornog planiranja”, poručuju oni.

Prema njihovim riječima, odgovori Ministarstva na primjedbe u vezi sa Ćemovskim poljem i njegovim jedinstvenim biodiverzitetom duboko su uznemirujući.

“Ćemovsko polje je izuzetno važno gnjezdilište noćnog potrka i jedino gnjezdilište velike ševe u Crnoj Gori – vrsta koje se na evropskom i crnogorskom nivou smatraju kritično ugroženim. Umjesto očuvanja ovog jedinstvenog staništa, prihvata se prijedlog Plantaža „13. jul“ da se gradi nova solarna elektrana, čime se ovo prirodno blago praktično briše sa mape života. Kada je riječ o drugim zaštićenim područjima, biološki i ekološki argumenti su sistematski ignorisani”, naglasili su.

Kako su kazali, odgovori koji su dati na ove primjedbe jasno pokazuju da obrađivač plana ne prepoznaje suštinska pitanja očuvanja prirodnih vrijednosti, već ih, očigledno, poistovjećuje sa urbanizacijom i nekontrolisanom betonizacijom grada.

“Stiče se utisak da je njihova vizija zaštite prirode svedena na simboličan gest poput sadnje oleandera u žardinjeri ispred ulaza u zgradu, dok se istovremeno brišu ključna staništa i trajno narušava prostorni identitet Podgorice. Ni formalno-pravni aspekt plana ne ostavlja prostor za drugačije tumačenje: procesi izrade PUP-a, a i nedavno usvojenog PPCG-a su protivzakoniti, manipulativni i krajnje nerazumni”, tvrdi iz Grupe NVO.

Ministarstvo se, kako dodaju, poziva na usklađivanje sa nižerazrednim dokumentima, ignorišući Zakon o planiranju prostora i izgradnji objekata, koji jasno propisuje da viši planski dokumenti određuju pravce razvoja i moraju biti temelj za sve ostalo – a ne obrnuto.

“Važno je istaći i poraznu pomirljivost stava izraženog u Mišljenju Savjeta za reviziju PUP-a Podgorice, u kojem je naglasak isključivo na tome da Izvještaj sa javne rasprave postoji i da je tehnički ispravan (tj. sadrži komentare javnosti i odgovore na njih), dok uopšte nema razmatranja kvaliteta obrade komentara, selektivnosti u prihvatanju ili dosljednosti u argumentaciji. Ignorišući i očigledne proceduralne propuste (npr. izostanak centralne javne rasprave u Podgorici) i duboke sistemske probleme koje plan proizvodi i produbljuje, Savjet se ponaša kao administrativni garant kontinuiteta loše planerske prakse”, mišljenja su oni.

U takvom kontekstu, kako navode, izdvojeno mišljenje prostornog planera Dragoljuba Markovića ostaje jedini primjer odgovorne stručne procjene, i jasan znak da je postojeći sistem revizije planskih dokumenata suštinski disfunkcionalan.

“U ovom trenutku, više nije pitanje struke, politike ni procedura – već pitanje zdravog razuma i prava građana da učestvuju u odlučivanju o prostoru u kojem žive. Upravo zato, najavljujemo da ćemo, ukoliko ovaj plan bude usvojen, podnijeti inicijativu za ocjenu ustavnosti kako inoviranog PUP-a Glavnog grada, tako i Prostornog plana Crne Gore, jer se radi o dokumentima koji nisu rezultat stručnog rada u interesu društva, već alata za legalizaciju zločina nad prirodom, prostorom i suštinskim javnim interesom”, zaključili su predstavnici Grupe NVO.

Portal Analitika